Op. Dr. Kayhan Turan

Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Op. Dr. Kayhan Turan- Bursa - 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü

17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü

17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü

17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü’nün amacı tüm dünya vatandaşlarını sessiz bir salgın olarak kabul edilen hipertansiyonu önlemeye ve kontrol etmeye teşvik etmek, bu konudaki bilinci arttırmaktır. Yüksek tansiyon hakkında farkındalık yaratmak için bu yılın genel teması "Tansiyonunu ölç, Kontrol et, Daha uzun yaşa" olarak belirlenmiştir. Bu temanın seçilme nedeni ise dünya çapında hipertansiyonu olan yetişkinlerin %50'sinden daha fazlasının yüksek tansiyona sahip olduklarını bilmemesidir.

Hipertansiyon, yüksek tansiyon ya da yüksek kan basıncı kronik bir hastalıktır ve kan basıncının yükselmesiyle ilişkilidir. Sürekli olarak 140/90 mmHg ve üzeri bir kan basıncı değeri yüksek tansiyon kabul edilir ve tedavi edilmezse başta kalp krizi olmak üzere kalp yetmezliği, inme, böbrek hastalıkları, demans, kanda pıhtı oluşumu, periferik arter hastalıkları, görme kaybı gibi ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme neden olabilir. Hipertansiyon nedeniyle dünya genelinde her yıl yaklaşık 7-9 milyon ölüm yaşandığı biliniyor.

Yüksek tansiyon vücudun tüm organ ve fonksiyonlarında olduğu gibi kas ve kemik sistemi üzerinde de etkilidir. Yüksek tansiyon nedeniyle idrarla fazla miktarda kalsiyum atılabilir, böyle bir durumda vücut bunu telafi etmek için kemiklerden kalsiyum alımını arttırırsa, osteoporoz yani kemik erimesi riski artar. Bu nedenle kadınlarda yüksek tansiyonla birlikte ileri yaşlarda kemik erimesi olasılığı da fazladır.

Bunun dışında osteoartrit (kireçlenme) ve yüksek tansiyon birbiriyle ilişkisiz görünse de, birçok kişide kireçlenme ve yüksek tansiyon teşhisinin birlikte olması tesadüf değildir. Her ikisi de enflamatuar durumlardır ve birbirleriyle doğrudan veya dolaylı olarak ilişkilidir. Sağlıklı kiloyu koruyanlara göre aşırı kilolu kişilerin yüksek tansiyona sahip olma olasılıkları daha yüksektir. Aşırı kilolu veya obez bireylerde ise eklemler üzerine binen yükün artmasından kaynaklanan osteoartrit sıklıkla görülür, eklemler yıpranır ve iltihaplanır. Bu durumlarda kemiklerin ve bağ dokunun sağlığını korumak için hastaların kilo vermeye teşvik edilmesi gerekir.

Ayrıca osteoartirt de tansiyonu etkiler. Kireçlenmeye bağlı eklem ağrıları, aktivitelerde kısıtlanma ve stres durumları kan basıncının yükselmesine neden olur. Şiddetli osteoartriti olan kişilerde eklem protezi cerrahisi gerekebilir. Bu durumda ameliyat, rehabilitasyon ve iyileşme endişeleri yine hipertansiyona etki edebilir. Kan basıncında artışın kronikleşmesi ve yaşamı tehdit eden sağlık koşullarını hızlandırmasını önlemek amacıyla kireçlenme ve şiddetli ağrı gibi durumların erken tedavisi önemlidir. Diyabetli kişiler de yüksek obezite oranlarına sahip olduğundan eklem replasmanı gerektiğinde cerrahi komplikasyonlardan muzdarip olma olasılığı daha yüksektir.

Sadece osteoartrit için değil, bel ve sırt ağrıları gibi yaygın kronik ağrıların da hipertansiyon ile arasında bağlantı vardır. Sürekli olarak ağrı ile mücadele etmek insan vücudunda travmatik etkiler yaratarak yüksek tansiyon ve kalp sağlığı ile ilgili sorunlara neden olabilir. Bu nedenle ağrıların ve ortopedik koşulların tedavisi hipertansiyon gelişimini önlemede de önemlidir.

Hipertansiyona karşı alabileceğiniz önlemler;

  • Tansiyonunuzu bilin ve düzenli ölçerek kontrol edin.
  • Sağlıklı beslenin, tuz tüketimini azaltın.
  • Sebze ve meyve tüketimine önem verin.-Alkol alımını sınırlayın.
  • Sigara içmeyin.
  • Fiziksel olarak aktif olun.
  • Sağlıklı vücut ağırlığını korumak için kilonuza dikkat edin.

Yorumlar,

Bir yorum yazın,