Op. Dr. Kayhan Turan

Op. Dr. Kayhan Turan - Robotik Diz Protezi Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gereken 7 önemli bilgi

Robotik Diz Protezi Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gereken 7 önemli bilgi

Robotik Diz Protezi Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gereken 7 önemli bilgi

Diz kireçlenmesi (osteoartrit), diz ağrılarının en yaygın nedenidir ve henüz kesin bir tedavisi yoktur. Ancak teknoloji ile gelişen yeni tedavi yöntemleri, diz ağrılarına karşı gün geçtikçe daha başarılı sonuçlar sunuyor. Robotik cerrahi ile yapılan diz protezi ameliyatları da bu son teknolojilerden biridir. Robotik diz protezi ameliyatları, kireçlenme nedeniyle şiddetli diz ağrıları yaşayan hastalara hızlı bir iyileşme süreci ve diz ağrılarında uzun süreli rahatlama imkanı sağlamaktadır.

Eskiden beri yapılan geleneksel diz protezi ameliyatlarında uygulanan işlem şudur: Dizinizde ağrıya neden olan hasarlı eklem bölgesi çıkarılır ve protez adı verilen yapay bir eklem ile değiştirilir. Robotik cerrahi ile diz protezi ameliyatlarında da, robotik bir kol yardımıyla aynı işlemler gerçekleştirilir.

‘Robotik cerrahi’ geleceğe ait bir teknoloji gibi görünse de, robot desteği ile ameliyatlar yıllardır yapılmaktadır. Ancak robotik ameliyat denildiğinde kafa karışıklığı yaşamanız ve sorularınızın olması normaldir.

İşte bu karışıklığı düzeltmek için, robotik cerrahi hakkında bilmeniz gereken 7 önemli bilgi:

 

1.  Robotik Diz Protezi Ameliyatı İçin Uygun Aday Mısınız?

Geleneksel yöntemlerle yapılan diz protezi ameliyatları sizin için uygunsa, robotik diz protezi için de uygun bir adaysınız demektir.

Ancak diz protezi ameliyatı, kireçlenmenin ve yaşadığınız şikayetlerin şiddetine bağlıdır. Durumunuza göre ameliyat kararından önce ağrı kesiciler, egzersiz, diyet, fizik tedavi gibi diğer tedavi yöntemleri önerilebilir.

Bu tedavi yöntemlerinden başarılı sonuç alınamaz ve ağrılarınız devam ederse, diz protezi ameliyatı sizin için doğru bir karar olabilir. Ancak çoğu diz protezinin ömrü 10 ile 20 yıl kadardır. Bu nedenle 60 yaşın altındaki hastalarımız için geleneksel ameliyat yöntemlerini önermek zordur.  

Robotik cerrahi ile yapılan diz protezi ameliyatları bu zorluğu değiştirmeye başlamıştır. Çünkü robotik cerrahi sayesinde, protez dizinize daha doğru şekilde yerleştiriliyor. Böylece daha genç yaştaki hastalarımız da güvenli ve uzun ömürlü bir diz protezine sahip olabiliyor ve aktif bir yaşam tarzına kavuşabiliyorlar.

Ancak, yapay eklemlerin sonsuza kadar dayanmayacağı bilinmelidir. Yaşam tarzınız, doktorunuz, ameliyat tekniği, kullanılan protez gibi birçok faktör protez ömrünü belirler. Eklem protez ameliyatı önemli bir karardır. Ameliyat için iyi bir aday olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız bize danışabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz diz testimizi şuan yaparak da ameliyata ihtiyacınız olup olmadığını değerlendirebilirsiniz.

 

2. Diz Protezi Ameliyatınızı Robot Yapmaz!

Robotik diz protezi ameliyatı ile ilgili en yaygın yanılgılardan biri, ameliyatın robot tarafından yapıldığını düşünmektir. Ameliyat bir robot tarafından yapılmaz. Ameliyat sırasında doktor tarafından robotik bir kol kullanılır, ancak kontrol doktorunuzdadır. Robotik kolun görevi, doktorun daha yüksek doğruluk ve hassasiyet ile ameliyatı yapmasını sağlamaktır.

Kullanılan robot teknolojisi ameliyata başka şekillerde de yardımcı olur. Ameliyat esnasında robotik sistem ile dizinizin üç boyutlu modeli oluşturulur. Böylece doktor protezi daha doğru şekilde ve çevre dokulara zarar vermeden dizinize yerleştirebilir.

 

3. Robotik Diz Protezi Ameliyatınde, İyileşme Süresi Daha Kısadır

Yeni nesil robotik cerrahi sistem ile yapılan diz protezi ameliyatlarında iyileşme daha hızlı gerçekleşmektedir. Geleneksel tekniklerin kullanıldığı diz protezinde genellikle ameliyattan 4-6 hafta sonrasına kadar araba kullanma ve işe gitme gibi normal aktivitelere devam edilemez. Ancak robot destekli teknoloji, bu iyileşme süresini neredeyse yarı yarıya azaltabilir.

Robotik cerrahi sayesinde ameliyat sırasında daha hassas işlemler yapılır. Ve çevre dokulara zarar vermeden protezi daha doğru şekilde dizinize yerleştirebilir. Böylece vücudun doğal iyileşme süreci de hızlanır.

 

4. Yüksek Doğruluk ile Yapılan Diz Ameliyat, Daha Doğal Bir Diz Hissi Sağlar

Günlük yaşamınıza devam ederken dizinizde bir protez olduğunu tamamen unutabilmeliniz gerekir. Ancak protez ameliyatı sonrasında birçok hasta için merdiven inip çıkmak, diz çökmek gibi basit hareketler bile dizde sertlik, uyuşma ve hatta ağrı gibi durumları tetiklemekte ve protezin varlığı rahatsızlık vermektedir.

Robot teknolojisi, ameliyatın daha hassas şekilde gerçekleşmesini sağlar ve diz protezi sizin dizinize göre özelleştirilir. Bu sayede kendi dizinizde olduğu gibi doğal bir his yaşarsınız.

 

5. Her Ameliyat Gibi Olası Riskler Vardır

Geleneksel ameliyat yönteminde bile ciddi yan etkiler nadirdir. Robotik diz protezi ameliyatı, geleneksel yöntemle yapılan diz ameliyatı ile aynı risklere sahiptir. Genel olarak bu riskler;

Sinir hasarı
 Derin ven trombozu (pıhtı oluşması)
protez çevresi kırıklar
protezin bazı parçalarının yerinden çıkması
Enfeksiyon
Proteze karşı alerjik reaksiyon

Ancak robotik cerrahi ile ameliyat daha küçük kesiler ve yüksek doğruluk ile yapıldığından riskler de önemli ölçüde azalabilir.

Ameliyat öncesinde tüm olası riskler, yan etkiler ve merak ettiklerinizı doktorunuza sorabilirsiniz.

 

6. Robotik Diz Protezi Ameliyatı uzun zamandir kullanılan bir yöntemdir

Diz protezi ameliyatlarında robotik cerrahinin kullanımı özellikle son yıllarda önem kazanmıştır. Geleneksel ameliyatlara kıyasla robotik cerrahinin faydalarını gösteren birçok kanıt olsa da bu alandaki çalışmalar devam etmekte ve bilgilerimiz artmaktadır. Robotik teknoloji özellikle kısmi diz protezlerinde daha uzun süredir uygulanmakta olup tam diz protezindeki kullanımı, sonuçları ve faydaları da gösterilmeye devam ediyor.

 

7. Doktor tecrübesi önemlidir

Son teknoloji ürünü olan robotik cerrahi sistem, diz protezi ameliyatlarında büyük avantajlar sunmaktadır. Yine de en iyi sonuçları almak için robotik ameliyatlarda tecrübeli bir ortopedik cerrah seçimi önemlidir. Op. Dr. Kayhan Turan, ilk robotik kısmi diz protezi ameliyatını Bursa’da 2016 yılında geçeklıştirmiştir. 2017 yılında Türkiye’de robotik cerrahi ile ilk kalça protezi ameliyatını, 2018 yılında ise ilk total (tam) diz protezi ameliyatını yapmış ve o günden beri bu yöntemle 600’e yakın ameliyatı başarı ile gerçekleştirmiştir.

Robotik diz protezi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve sizin için uygun seçim olup olmadığını öğrenmek için Op. Dr. Kayhan Turan ve ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevu ve iletişim için bizi arayın: +90 505 999 1 777

Yorumlar,

Bir yorum yazın,