Op. Dr. Kayhan Turan

Op. Dr. Kayhan Turan - Yeni Nesil Robotik Diz Protezi Ameliyatları ile artik daha fazla radyasyona maruz kalmayın!

Yeni Nesil Robotik Diz Protezi Ameliyatları ile artik daha fazla radyasyona maruz kalmayın!

Yeni Nesil Robotik Diz Protezi Ameliyatları ile artik daha fazla radyasyona maruz kalmayın!

Diz protezi ameliyatı öncesinde yapılan Bilgisayarlı Tomografi (BT) çekimi, fazla radyasyona maruz kalmanıza neden olur. Oysa, fazla radyasyon maruziyeti yaşam boyu kaçınılması gereken bir durumdur. Yeni Nesil Robotik Diz Protezi Ameliyatları, BT taraması ihtiyacını ortadan kaldırarak hasta sağlığı ve güvenliğini koruyor..

Diz protezi ameliyatı olmaya karar vermiş ve ameliyat hazırlıklarına başlamışsanız sizi bekleyen bazı işlemler vardır. Özellikle ameliyat planlaması yapmak için ameliyat öncesinde bilgisayarlı tomografi (BT) çekimi yaptırmanız istenebilir (1).

Bilgisayarlı tomografi ya da kısaca BT terimini çok kez duymuş, belki de önceden BT çekimi yaptırmış olabilirsiniz. Hatta BT odasına girmeden önce kapı üzerinde ‘’Dikkat Yüksek Radyasyon Alanı ! ’’ gibi uyarılar görmüş olabilirsiniz. Peki BT nedir ve buradaki radyasyona neden dikkat etmemiz gerekir?

 

 

Bilgisayarlı Tomografi Nedir?

BT olarak kısaltılan ‘’bilgisayarlı tomografi’’, vücudun istenilen bölgesine ait ayrıntılı görüntüler elde etmek için X-ışınları (röntgen ışınları) kullanılan özel bir görüntüleme tekniğidir (2). Siz cihaz içerisinde dururken X-ışınları, görüntülenecek vücut bölgesi çevresine hızla gönderilir ve alınan sinyaller bir bilgisayar tarafından görüntüye dönüştürülür (3). Bu yöntem tıpta teşhis ve tedavi için kullanılır. Yani dizinizin BT çekimi yapıldığında kemik ve eklemdeki hasar ne boyutlarda, dizinize uygun protez nedir, nasıl bir ameliyat uygulanmalıdır gibi bilgiler elde edilir (1).

BT taramaları, normal bir röntgen çekiminden çok daha ayrıntılı görüntüler üretir. Ancak kullandığı X-ışınları nedeniyle çok yoğun bir radyasyon kaynağıdır (3, 4). Diz sorunları nedeniyle doktora ilk gittiğinizde, problemi tespit etmek için röntgen gibi tetkikler zaten gerekecektir. Bunlara ilaveten bir de BT taraması yapılması sizi çok daha fazla radyasyona maruz bırakır. Örneğin bir BT çekimi, normal bir röntgen çekiminden 70-100 kat fazla radyasyon anlamına gelir (5).

Peki radyasyona maruz kalmak neden tehlikelidir?

 

Radyasyon Tehlikesi!

Yüksek yoğunlukta radyasyon, hücrelerdeki atomlara kadar etki edebilen bir enerjiye sahiptir. Bu nedenle radyasyon maruziyeti, hücrelere ve DNA’ya zarar verebilir, genetik hasara yol açabilir ve sağlık açısından risk oluşturur (6). Tek bir BT veya az sayıda röntgen çekimleri sizde yüksek riskler yaratmayabilir. Ancak yaşam boyunca tekrar tekrar bu radyasyona maruz kalmak özellikle kansere yakalanma ve çeşitli sağlık sorunları riskini arttırmaktadır (7).

Peki ne kadar radyasyona maruz kalıyoruz;

► Örneğin havaalanlarında tarama sistemlerinden geçerken çok az bir radyasyona maruz kalırız.

► Bir göğüs röntgeni, havaalanı girişindeki tarayıcıdan aldığımız radyasyonun 1000 katına eşittir.

► 1 mamogram testi, 5 göğüs röntgenine eşittir.

► 1 BT taraması ise yaklaşık 100200 göğüs röntgenine denk gelir  (7).

Bu ciddi bir rakamdır...

Tıbbi bir durumu tedavi veya teşhis etmek için BT gibi bir görüntüleme testine gerek duyuluyorsa daha düşük radyasyon içeren yöntemler önerilir (5). Ancak bundan daha iyi bir yol mümkün: En iyi seçenek BT taramasına ihtiyaç duyulmamasıdır…

 

Yeni Nesil Robotik Cerrahi ile Diz Protezi Ameliyatlarında BT Taramasına İhtiyaç Kalmıyor!

Yeni Nesil Robotik Cerrahi sistemin hasta sağlığını korumadaki en önemli faydası şudur: Diğer yöntemlerin aksine, robotik cerrahi ile diz protezi ameliyatı öncesinde BT taramasına gerek kalmaz. Çünkü yeni nesil teknolojisi sayesinde, BT taramaları olmadan dizinizle ilgili anatomik bilgiler toplanır. Bu bilgiler ile diz ekleminizin görüntüleri oluşturulur. Ameliyat en ince ayrıntılara kadar BT taraması yapılmadan planlanmış olur.

Böylece;

►Fazla radyasyona maruz kalmazsınız,

►BT taraması için fazladan zaman kaybetmezsiniz,

►Ek bir tomografi maliyeti gerekmez.

Ayrıca ameliyat sırasında dizinizin sürekli olarak görüntüleri elde edilebilir ve diz hareketleri izlenir. Böylece ameliyat daha kesin bilgiler ile gerçekleştirilir ve Diz Protezi Ameliyatlarında Daha Fazla Radyasyona maruz kalmazsınız!

 

Op. Dr. Kayhan Turan, her adımda hasta sağlığını korumak ve hastalarının diz protezi sonuçlarından daha mutlu olmasını sağlamak için Yeni Nesil robotik cerrahiyi kullanıyor ve öneriyor.

Robotik cerrahi ile diz protezi hakkında merak ettiklerinizi bulmak için ‘’Robotik Diz Protezi Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gereken 7 önemli bilgi’’ konulu yazımızı da okuyabilirsiniz .

Daha ayrıntılı bilgi ve randevu için iletişim numaramız:  +90 505 999 1 777

 

NOT: Unutulmamalıdır ki, BT gibi görüntüleme testleri kanser teşhisi ve tedavisi gibi hastalıklarda mutlaka gerekli olabilir. Bu durumlarda tek seferlik maruz kalınan radyasyonlar, hastalığı teşhis edememekten daha büyük bir risk değildir.

 

 

KAYNAKLAR:

1. https://bonesmart.org/knee/computer-imaging-may-used-prior-knee-replacement/#:~:text=Use%20of%20x%2Drays%2C%20a,replacement%20that%20will%20be%20used

2. https://www.fda.gov/radiation-emitting-products/medical-x-ray-imaging/computed-tomography-ct

3. https://www.nibib.nih.gov/science-education/science-topics/computed-tomography-ct

4. https://www.neurosurgery-blog.com/archives/8816

5. https://www.health.harvard.edu/cancer/radiation-risk-from-medical-imaging#:~:text=Most%20of%20the%20increased%20exposure,)%20%E2%80%94%2070%20times%20as%20much

6. https://www.epa.gov/radiation/radiation-health-effects#:~:text=Exposure%20to%20very%20high%20levels,as%20cancer%20and%20cardiovascular%20disease

7. https://www.uwhealth.org/health/topic/special/radiation-exposure-risks-and-health-effects/abl0600.html

Yorumlar,

Bir yorum yazın,