Diz Ağrıları İçin Evde Uygulayabileceğiniz Basit Yöntemler

Diz Ağrıları İçin Evde Uygulayabileceğiniz Basit Yöntemler

Diz eklemlerimiz, vücudumuzun tüm ağırlığını taşıması ve darbelere açık olması nedeniyle zedelenme ve yıpranmanın en çok görüldüğü eklemlerdir. Dizde oluşan hasarın boyutuna ve yakınmaların şiddetine göre çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir. Ancak çok ileri seviyelerde olmayan romatizmal inflamasyon, kireçlenme, burkulma, basit zedelenme gibi nedenlerle ortaya çıkan hafif diz ağrılarına evde uygulanabilecek bazı yöntemler rahatlamaya yardımcı olacaktır. Ancak diz ağrınız sürekli ve hareketlerinizi etkiliyor veya giderek artıyor ise en kısa sürede ortopedi doktoruna başvurmanız gerekir .(Tam Diz Protez Ameliyatına İhtiyacınız Olduğunu Nasıl Anlarsınız?).

Bu yazıda, ağrılarınızı hafifletmeye yardımcı olabilecek, diz ağrıları için evde uygulayabileceğiniz basit yöntemleri sizler için derledik:

1. Zorlanma veya burkulma durumlarında RICE yöntemi

Dizinizde burkulma, zorlanma veya dizinizi incitecek benzer bir durum yaşarsanız, Diz Ağrıları İçin Evde Uygulayabileceğiniz Basit Yöntemlerden biri RICE olarak bilinen yöntemi deneyebilirsiniz. RICE yöntemi aslında dinlenme, buz, basınç uygulama ve yükseltme ifadelerinin ingilizce baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır (Rest, Ice, Compression, Elevation). RICE yöntemi uygulamak için dizinize havluya sarılmış, soğuk bir kompres veya buz torbası ile soğuk uygulaması yapın. Buz bulamadığınız durumlarda dondurucudaki ambalajlı sebzeler gibi donmuş ürünler işinize yarayabilir. Şişliği önlemek için dizinizi elastik bandaj ile sarabilirsiniz, ancak kan dolaşımını etkilememesi için çok sıkı bandaj yapmadığınızdan emin olun. Dinlenirken bacağınızı uzatın ve kalp seviyesinden yüksekte tutun.

Böylece RICE yöntemi, Dinlenme, Buz, Basınç Uygulama, Yükseltme yöntemini uygulayarak ağrınızı hafifletebilirsiniz.

2. Egzersiz

Diz ağrıları için evde uygulayabileceğiniz günlük egzersizler, kaslarınızı güçlü tutmaya ve sürekli olarak aktif kalmanıza yardımcı olur. Diz kireçlenmesi (osteoartrit) gibi nedenlerle oluşan diz ağrılarını önlemek ve hafifletmek için düzenli egzersiz yapmak önemlidir. Zedelenme veya burkulma gibi durumlarda ise egzersiz ara verip, bacağı dinlendirmek ve hareketleri bir süreliğine azaltmak ağrıdan kaçınmaya yardımcı olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki, uzun süre hareketsiz kalmak eklemde tutukluluk ve katılığa neden olarak, iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Özellikle diz kireçlenmesi durumunda, yeterli egzersiz yapılmaması ve hareketsiz kalmak diz ekleminde oluşan hasarı hızlandırabilir. Fizyoterapistler ile uzman eşliğinde yapılacak düzenli programlar, diz kireçlenmesinde özellikle fayda sağlamaktadır. Ayrıca keyif aldığınız aktiviteleri yapmak da günlük hareketliliğinizi arttıracaktır. Yürüyüş, yüzme veya su egzersizleri, bisiklet, yoga gibi çok yoğun olmayan fiziksel aktiviteler iyi bir seçenek olabilir. Eğer dizinizde bir burkulma veya yaralanma, şiddetli diz ağrısı, belirtilerin kötüleşmesi gibi durumlar yaşarsanız bu egzersizlere ara vermeniz veya azaltmanız gerekebilir.

En uygun egzersiz programının oluşturulmasında size yardımcı olacak kişi doktor veya fizyoterapistinizdir. Gün içinde uygulayabileceğiniz ve kas esnekliğini arttırabilecek bazı egzersizlere bu video üzerinden ulaşabilirsiniz.

3. Sağlıklı kiloyu korumak

Fazla kilolar ve obezite, diz eklemlerinizde daha fazla baskı oluşturur. Vücudumuzdaki her 4 kilo fazlalığı, dizinize 6 ile 20 kilo kadar fazla yük binmesine neden olabilir. Vücut kitle indeksi (VKİ) yüksek olan kişilerde, diz kireçlenmesi görülme riski de daha yüksektir. Eğer uzun süredir diz ağrılarından yakınıyorsanız, fazla kilolardan kurtulmak diz ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Hem genel sağlığınız hem de diz eklem sağlığınız için sağlıklı kiloyu belirlemede doktorunuzdan destek alabilirsiniz. Beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyerek ve uygun egzersiz programları ile sağlıklı kiloya ulaşabilirsiniz. Fazla kilolar ve diz sağlığı hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için bu konudaki diğer yazımızı okuyabilirsiniz.

4. Sıcak ve Soğuk Uygulaması

Dizinizi dinlendirirken ısı uygulamak ağrıyı ve tutkluğu hafifletmeye yardımcı olabilir. Diz ağrıları için evde soğuk tedavisi ise inflamasyonu ve şişliği azaltmak için iyi bir yoldur.

Evde uygulayabileceğiniz Sıcak veya soğuk uygulaması yaparken dikkat edilmesi gereken durumlar;

 • Dizinizde bir zedelenme olduğunda, ilk 2 gün, günde 4-8 kez 15-20 dakika boyunca soğuk uygulaması yapmalısınız. Sıcak uygulama yapmayınız
 • Dizde ağrı artışı ile birlikte, şişlik olduğunda yine soğuk uygulaması yapmalısınız. Bu durumda sıcak uygulama yapmayınız.
 • Asla cildinize doğrudan buz uygulamayın. İnce havluya sarılmış soğuk jel paketler gibi ambalajlı ürünler kullanın.
 • Sıcak uygulamasını diz kireçlenmesine bağlı süregen hafif ağrı, tutukluluk ve sertlik olduğunda yapabilirsiniz.
 • Sabahları yapacağınız ılık bir banyo da diz kireçlenmesine bağlı ağrı ve tutukluğu hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Tek seferde en fazla 20-30 dakikaya kadar sıcak uygulaması yapılmalıdır.
 • Eğer ekleminizde yangı (kızarıklık, şişlik, sıcaklık) veya açık yara, yanık söz konusuysa sıcak uygulama yapmayın.
 • Sıcak uygulaması sırasında cildinizde ılık bir sıcaklık hissetmelisiniz. Yoğun sıcaklık hissediyorsanız, ikinci bir havluyu cildiniz ile paket arasında koymanız gerekir.
 • Havluya sarmadan direk cilde uygulanan soğuk da, sıcak da yanığa yol açar. Bu nedenle araya ince havlu koymadan uygulama yapmayın.
 • Özellikle bacak damar ve sinir  hastalığı, dolanım ve his bozukluğu olan başta diyabet hastaları olmak üzere, çeşitli tıbbi durumlarda bacaklara sıcak veya soğuk uygulaması yapılmamalıdır. 

5. Bitkisel kremler

Bitkisel tedaviler, çoğu sağlık problemine çözüm için uzun yıllardır araştırma konusu olmuştur. Örneğin, 2011’de yapılan bir çalışmada tarçın, zencefil, damla sakızı ve susam yağı içeren merhemin diz ağrısını hafifletmeye yardımcı olduğu görülmüştür.(1)

Ancak bitkisel tedavilerin diz ağrısı üzerinde önemli ve kesin bir etkisi olduğunu gösteren yeterli kanıt olmadığını unutmamak gerekir. Bu nedenle herhangi bir alternatif yol denemeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Söğüt kabuğu özü, eklem ağrısı ve inflamasyonu hafiflettiğine inanılan bir başka doğal kaynaktır. Ancak bilimsel çalışmalar, bu konuda yeterince tutarlı sonuçlar bulamamıştır. Özellikle alerjiniz, sindirim sistemi sorununuz, diyabet ve karaciğer problemleriniz varsa veya kan inceltici gibi ilaçlar kullanıyorsanız, eklem ağrılarınız için söğüt kabuğu gibi yöntemler denemeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

6. Zencefil

Bitki çayları, gıda takviyeleri veya yemeklere lezzet katmak için zencefil kökü ve öğütülmüş baharat gibi çeşitli şekillerde zencefil tüketimi gerçekleştirilebilir. 

2015 yılında yapılan bir araştırmada, kireçlenme için doktor tarafından reçete edilen bir tedaviyle birlikte kullanılan zencefilin kireçlenme ağrılarını azaltmaya yardımcı olduğu bulunmuştur.(2)

Unutmayın! Herhangi bir doğal veya alternatif yolu denemeden önce uzman görüşü almak için doktorunuza başvurmanız gerekir. Bir ürünün içeriğinden emin olmadan nasıl etki göstereceğini bilmek de zordur. 

Diz Ağrıları İçin Ne Zaman Doktora Görünmeniz Gerekir?

Evde uygulayabileceğiniz basit yöntemler her zaman diz ağrılarını hafifletmede yardımcı olmayabilir. Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birini yaşarsanız doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekir:

 • Şiddetli ağrı ve şişlik, kızarma
 • Şiddetli morarma ve şekil bozukluğu
 • Vücudun diğer bölgelerinde yan etkilerin görülmesi
 • Birkaç günden uzun süren veya kötüleşen belirtiler
 • İyileşmeyi zorlaştıracak çeşitli sağlık sorunları
 • Ateş gibi enfeksiyon belirtileri.

Bu gibi belirtilerin olduğu durumlarda tıbbi yardım için ne kadar erken değerlendirme yapılır ve tedaviye başlanırsa, tedavide başarı oranı o kadar yüksek olur.

Lütfen geçmeyen diz ağrılarınızı hafife almayın, en kısa sürede doktorunuza başvurun.

Ağrısız ve hızlı iyileşme süreci ile güvenilir tedavi yöntemleri için Op. Dr. Kayhan Turan ve uzman ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz. 

 

 

Kaynaklar:

 1. http://docsdrive.com/pdfs/ansinet/pjbs/2011/715-719.pdf
 2. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S106345841401276X

Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan

Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan

Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan

Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan

Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan
Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan
Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan

Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan

Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan

Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan

Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan

Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan
Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan