12. Ekim, Dünya Artrit Günü

12. Ekim, Dünya Artrit Günü

Eklem romatizması veya tıbbi adıyla artrit; eklemlerde yangı, ağrı, tutukluk, kızarıklık ve şişlik gibi belirtilerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Eklem ağrıları ve diğer yakınmalar, çoğu insanın çorap giymekten yemek yapmaya, son derece basit günlük işlerini bile yerine getirmesini zorlaştırabilir. Vücudunuzun size verdiği uyarılara dikkat etmeniz sağlığınız için çok önemlidir. Artritli eklemlerim aşırı kullanımı ve tedavinin gecikmesi yangı, ağrı, şişlik gibi belirtilerin kötüleşmesine ve eklem hasarının ilerlemesine neden olabilir.

Halk arasında eklem romatizması olarak bilinen artrit tek bir hastalık değildir. 100'den fazla değişik türü vardır. Eklem kireçlenmesi, gut, romatoid artrit, lupus, ankilozan spondilit, Behçet hastalığı, ateşli eklem romatizması, reaktif artrit gibi pek çok değişik hastalıklar artrit grubundadır. Hepsi vücutta omurga ve eklemleri etkilese de, kireçlenme dışındaki bazı romatizmal hastalıklar vaskülit olarak bilinen damar tutulumu da yaptıkları için akciğerler, böbrek, göz, beyin başta olmak üzere kas ve deri dahil, eklem dışında pek çok organı etkilemektedirler. Bu gibi romatizmal hastalıklar kişinin yalnız ağrı, hareket zorluğu nedeniyle günlük hayatının kısıtlanmasına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda yaşamını da tehdit edebilirler. Yani toplumumuzdaki genel kanının aksine her romatizmal hastalık eklem kireçlenmesi değildir. Bu nedenle romatizmal hastalıklarda tedavi her hastalıkta ve her hastada farklıdır.

Eklem romatizması hakkında tıp dünyasında bilimsel bilgi hayli fazla olmasına rağmen, ne yazık ki insanlar arasında gerçeği yansıtmayan pek çok yanlış veya eksik bilgi dolaşmaktadır. Örneğin; parmak eklemlerini çok fazla çıtlatmanın veya soğuk işlerde çalışmanın eklem romatizmasına yol açtığı söylenir ki, bunlar tamamen yanlıştır. Halk arasında eklem ağrısı ve şişlik için değişik bitkisel karışımlardan yapılan çayların sıklıkla konuşulduğunu duymuşsunuzdur. Ancak bunlar bilinçsizce, uzmanına danışmadan tüketilmesi son derece sakıncalıdır. Aksine bu tip karışımlar bazen romatizmal durumların daha da kötüleşmesine yol açabilir.

12 Ekim Dünya Artrit Günü

12 Ekim, tüm ülkelerde Dünya Artrit Günü olarak kabul edilir. Kemik, kas, eklem sağlığı konusunda duyarlılığı arttırmak amacıyla her yıl bu gün, romatizmal hastalıklar konusunda halkın bilinçlenmesine katkı sağlamak için etkinlikler düzenlenerek, bu hastalıkların önemli bir halk sağlığı sorunu olduğu anlatılmaya çalışılır.

12 Ekim Dünya Artrit Günü 1996’dan beri tüm dünyada kutlanmaktadır. Dünya Artrit Günü, romatizmal hastalıklar konusunda farkındalık yaratmak için her yaştan, ırktan ve cinsiyetten insanı birleştiren özel bir gündür. Romatizmal hastalıkların tanısı ne kadar erken konulur ve tedavi ne kadar erken başlanılırsa, başarı o denli yüksek olacaktır. Eklemlerinizi korumak, hissettiğiniz ağrıyı azaltmak ve hareketlerinizi arttırmak için bugün yeni bir adım atabilirsiniz.(1)

Eklem romatizması yani artrit dünyadaki en yaygın hastalıklardan biridir. Her yıl dünyanın her yerinden binlerce insan, bu hastalığa sahip bireylerin gücüne ve kararlılığına destek olmak için #WorldArthritisDay etiketini kullanarak sosyal medyada paylaşım yapıyor.(2)

Pek çok insan bu hastalığı, yaşlılık döneminde görülen ve onları etkileyen bir sağlık sorunu olduğunu düşünür. Ancak romatizmal hastalıklara yakalananların neredeyse % 30'u 65 yaşın altındadır. Nadiren çocukluk veya ergenlik dönemi gibi, çok genç yaşlarda bile bu hastalık ortaya çıkabilir. Kendinizi ve çevrenizi artrit konusunda bilgilendirmek, bu romatizmal hastalıklardan korunmak ve tedavi konusundaki gelişmeleri öğrenmek için Dünya Artrit Günü size iyi bir fırsat olabilir. Bugün sağlığınızı iyileştirmek için adımlar atın ve bu hastalığın hayatınızı sınırlamasına izin vermeyin!

Dünya Artrit Günü, bu durumdan yakınan hastalara yardım eli uzatmak için harika bir zamandır. Çevrenizde artrit rahatsızlığı yaşayan bireyler varsa, onlara zorlandıkları işlerde yardım etmek için bir gününüzü ayırabilirsiniz. İnsanların hayatlarının nasıl etkilendiğini anlamak için, gelin bugün hep birlikte onları anlamaya çalışalım!(3)

Eklemleri Koruma Yöntemleri

Romatizmal hastalık yani artrit ile savaşmanın birçok yolu vardır. Örneğin; beslenme düzeni... Aşağıda listelenen yiyecekler vücutta yangıyı kontrol ederek romatizma konusunda yardımcı olabilirler;

Balık: Bazı balık türleri (somon, ton balığı, sardalye gibi), romatizmal yangı ile savaşan omega-3 barındırırlar. Omega içeren balık yağı takviyesi almak, eklem şişliğini ve ağrısını azaltmaya yardımcı olur. Ancak hangi tip ve hangi oranlarda omega almanız gerektiğini doktorunuza danışın. Örneğin gut hastalığında olduğu gibi, bazı hayvansal proteinlerin fazla tüketimi yakınmalarınızın artmasına ve romatizmanızın kötüleşmesine yol açabilir.

Meyveler: Portakal, greyfurt ve limon gibi turunçgiller, C vitamini açısından zengindir, yangıyı azaltır ve sağlıklı eklemleri korurlar. Ancak bazı ilaçları kullanan hastaların greyfurt tüketiminde dikkatli olması gerekir, istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir.

Sebzeler: Brokoli, ıspanak, marul, lahana ve lahana gibi K vitamini açısından zengin sebzeler, kandaki yangı belirtilerini önemli ölçüde azaltır. Ancak yine brokoli, lahana gibi bazı sebzeler özellikle guatr sorunu olan romatizma hastalarında yan etkilere neden olabilir.

Beslenmenizi doktorunuzun önerileri doğrultusunda düzenlemeniz son derece çok önemlidir.

Yiyecekler ve beslenmenin yanı sıra eklemlerimizin hareketliliğini korumak ve kaslarımızı güçlendirip, dayanıklılığını arttırmak için aşağıda bulunan basit işlemleri de uygulayabiliriz;

Sürekli hareket edin. Bir pozisyonda çok uzun süre kalmaktan kaçının. Örneğin, masa başında çalışırken her 15-20 dakikada bir doğrulup, kaslarınızı esnetmeye çalışın. Aynı şeyi evde otururken, kitap okurken veya televizyon izlerken de yapabilirsiniz.

Eklemlerinizi germekten kaçının. Eklemlere fazla baskı uygulayıp, zorlayan hareketlerden kaçının. Örneğin, el eklemlerinizi tutmuş olan romatizmal bir hastalığınız varsa, bir kavanoz kapağını açmak bile çok zor olabilir. Bu durumlarda, kavanozu bir beze sarın ve avucunuzu kavanozun üzerine koyun. Elinize yük bindirmeden kol hareketiyle kapağı çevirin.

Gücünüzün farkına varın. Bir iş yaparken veya hareket ederken en güçlü eklemlerinizi ve kaslarınızı kullanın. Parmak ve bilek eklemlerinizi korumak için, ağır kapıları kolunuzun veya omzunuzun yan tarafıyla itin. Merdivenlerden çıkarken daha güçlü olan bacağınızla çıkmaya başlayın, inerken ise daha zayıf olan bacağınız ile inmeye başlayın. Böylece kalça ve diz eklemlerinize binen yükü azaltmış olursunuz.

İşlerinizi önceden planlayın. Hayatı olabildiğince basitleştirmeye çalışın. Gereksiz zorlayıcı aktiviteleri ortadan kaldırın. Örneğin; ütü gerektirmeyen giysiler satın almayı tercih edebilirsiniz. Çalışma ve saklama alanlarını düzenleyin. Sık kullanılan eşyaları kolayca ulaşabileceğiniz yerlere koyun.

Daha az emek harcamanızı sağlayacak yardımcı cihazlar kullanın. Mutfakta elektrikli konserve açacakları ve mikser benzeri elektronik ürünler işinizi kolaylaştırıp, ellerinizi yormanıza engel olacaktır. Banyoda ve lavaboların temizliğinde bez yerine kalın saplı fırça kullanarak, ellerinizi ovma ve sıkma işinden koruyabilirsiniz. Yere eğilmekten ve uzanmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilecek uzun saplı tutamaklı aletler hayatınızı kolaylaştırır.

Evde değişiklikler yapın. Mobilyaların altında kullanılan tekerlekler, ev temizliğini önemli ölçüde kolaylaştırır. Bu tekerlekler sayesinde ağır ev eşyalarını kolayca yerinden oynatabilirsiniz. Banyoda duvara bir tutunma çubuğu monte edebilirsiniz. Bu çubuk sayesinde banyoda hareketleriniz daha kolay hale gelir ve olası bir düşme riskini de önlenmiş olursunuz. Banyoda tabure veya sandalye kullanmak, ayak ve dizlerinde romatizmal yakınması olan hastaları rahatlatan bir yöntemdir.

Yardım istemekten çekinmeyin. Her insan işlerini kendi halletmek ister. Ancak eklem rahatsızlığınız varsa daha dikkatli bir yaşam sürmeniz gerekebilir. Doktorunuzun tavsiyelerini göz önünde bulundurarak ailenizden ya da çevrenizdeki insanlardan destek almaktan çekinmeyin. Eğer bir hareket ya da iş sizi zorluyorsa yardım isteyin. Kendinizi fazla yormayan ve eklemlerinize fazla yük bindirmeyen başka işleri siz yine kendiniz yapabilirsiniz.(4)

Dünyanın her yerindeki sağlık kuruluşları, Dünya Artrit Günü için özel etkinlikler düzenlemektedir. Eğitim seminerleri aracılığıyla farkındalık yaratarak bireyleri düzenli sağlık kontrolü yaptırmaları için teşvik ederler. Eğer bu rahatsızlığı yaşayan birilerini tanıyorsanız, bugün yardıma ihtiyaçları olup olmadığını sormak için tam zamanı.

Romatizmal eklem sorununuz olsa da kendinize inanın ve gücünüzle gurur duyun. Günlük işleri yapmak ya da hareket etmek sizin için zor olduğu kadar, sizinle aynı veya benzer deneyimleri yaşayan insanlar da olduğunu unutmayın. Durumunuzu sosyal medyada paylaşmaktan çekiniyorsanız, sıkıntılarınızı ve endişelerinizi ailenize, arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize anlatarak başlayabilirsiniz. Eğer kendi hikayenizi anlatır ve bizlerle paylaşırsanız, tüm artritli hastaların sağlığı için olumlu ve kalıcı bir etki yaratacak önemli bir adım atmış olursunuz.

12. Ekim. 2020  Bugün Dünya Artrit Günü;

Bu özel günde, romatizmal hastalıklar ve kemik, kas, eklem sağlığı konusunda farkındalığı arttırmanın yanı sıra, tüm dünyada hastaların fikirlerini, endişelerini ve umutlarını dile getirme fırsatı sunmayı hedefliyoruz.

Geç kalmayın, romatizma ile hep birlikte savaşalım! Bu Konu hakkında endişelerinizi bizimle paylaşabilir ve birlikte çözüm bulabiliriz. İletişim için bize ulaşın: 0505 999 1 777

kaynaklar:

  1. https://www.trasd.org.tr/haber/12-ekim-dunya-artrit-gunu
  2. http://blog.arthritis.org/news/tag/world-arthritis-day/
  3. https://www.daysoftheyear.com/days/world-arthritis-day/
  4. https://www.healtheuropa.eu/world-arthritis-day/88462/
YORUMLAR (0)

Yorum Yapabilirsiniz

Kayhan Turan

Kayhan Turan

Kayhan Turan

Kayhan Turan

Kayhan Turan
Kayhan Turan
Kayhan Turan Kayhan Turan Kayhan Turan Kayhan Turan

Kayhan Turan

Kayhan Turan

Kayhan Turan

Kayhan Turan

Kayhan Turan
Kayhan Turan