Tam Diz Protez Ameliyatına İhtiyacınız Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Tam Diz Protez Ameliyatına İhtiyacınız Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Diz ağrısından yakınıyorsanız yalnız değilsiniz. Birçok insan, hayatının en az bir döneminde diz ağrıları ile uğraşmak zorunda kalabiliyor. Genellikle kireçlenmenin sebep olduğu bu ağrılar günlük yaşantıyı da etkileyen çok yaygın bir sorundur. Diz kireçlenmesinde, şikayetinize ve durumunuza göre farklı tedavi yolları uygulanabilir. Ağrıya neden olan diz eklemi hasarı ileri seviyelerde değilse ağrı kesici ilaçlar, dinlenme, fizik tedavi gibi yöntemler çözüm yolu olabilir. Ancak bu tedavi yöntemlerine rağmen ağrılarınız hafiflemiyor hatta şiddetleniyorsa cerrahi tedavi seçeneği gündeme gelir. Bu durumda diz ağrısıyla yaşamak zorunda değilsiniz...

Tam diz protez ameliyatları diz ağrılarında uzun süreli çözüm sağlar, ancak ameliyat herkes için önerilmez. Sizin için diz protezi zamanının gelip gelmediğini nasıl anlarsınız?

Dizinizdeki kireçlenmeye bağlı olan ağrınızın tedavisinde, tam diz protezi ameliyatının sizin için bir çözüm olabileceğini gösteren 5 işareti sizler için topladık. Şimdi bunları tek tek ele alalım...

1. Uzun süreli diz ağrıları

İlk ve en önemli işaretlerden biri diz ağrınızın ne kadar sürdüğüdür. Gün içerisinde merdiven inip çıkmak, egzersiz yapmak, uzun süre oturmak veya ayakta durmak ya da yoğun aktiviteler yapmak dizlerde genel bir ağrı hissine neden olabilir. Çoğunlukla bu ağrılar kısa sürelidir. Birkaç gün içinde geçer ve yaşadığınız ağrıyı unutursunuz.

Ancak haftalarca, aylarca veya daha uzun süren ağrılar kireçlenmenin ciddi bir düzeyde olduğuna işaret eder. Geçmeyen diz ağrıları tam diz protezine ihtiyacınız olabileceğini gösteren bir uyarıdır.

2. Diğer tedavi yöntemleri ile geçmeyen ağrılar

Diz kireçlenmesi ağrısında genellikle tedavide ilk uygulananlar; ağrı kesici ilaçlar, dinlenme, fizik tedavi, eklem içine enjeksiyon, dizlik gibi yöntemlerdir. Bunlar çoğu durumda diz ağrılarını rahatlatan yollardır. Ancak uzun süreli ve daha ciddi diz ağrılarında bu yöntemler yetersiz kalabilir. Bunun gibi ameliyatsız tedavi yöntemlerini denemenize rağmen bir rahatlama yaşamadıysanız, hatta ağrınız artarak devam ediyorsa tam diz protezi ameliyatı gerekliliği için bir işaret olabilir.

3. Kilo vermenize rağmen ağrıların devam etmesi

Diz eklemi, vücudun tüm ağırlığını taşıyan eklemlerden biridir. Fazla kilolar, diz eklemine daha fazla yük binmesine ve diz ağrılarına neden olabilir. Bu nedenle dizdeki yükü hafifletmek için fazla kilolardan kurtulmanız önerilir. Kilo vermiş olmanıza rağmen diz ağrılarınız devam ediyorsa diz ekleminizde ciddi bir hasar ve kıkırdak aşınması söz konusu olabilir. Kilo vermiş ve diğer tedavi seçeneklerini denemiş olmanıza rağmen devam eden ağrılar tam diz protezini düşünmeyi gerektiren bir işarettir.

4. Fizik tedavi, egzersiz ve enjeksiyon yöntemlerinin ağrıya karşı yetersiz kalması

Ağrı kesiciler, dinlenme, kilo verme gibi yolların yanı sıra diz ağrılarını hafifletmek için fizik tedavi ve egzersiz uygulamaları diz kireçlenmesi tedavisinde yaygın kullanılan yöntemlerdir. Eklem içine yapılan çeşitli enjeksiyonlar da dizde ağrı ve şişliği geçirmek için kullanılabilir.

Bu yöntemler kısa sürede diz ağrılarınızı hafifletebilir. Ancak kalıcı iyileşme sağlanmadığında rahatlama gittikçe azalır ve bir süre sonra diz ağrıları geri gelir. Bu durumda tam diz protezi ameliyatını düşünmenin zamanı gelmiş olabilir. Yaşadığınız ağrının daha hızlı ve kısa süre içinde tekrar başlaması önemli bir işarettir.

5. Ağrılar nedeniyle günlük aktivitelerin kısıtlanması

Yaşadığınız diz ağrıları artık sizi günlük hayatınızdaki işlerinizden alıkoyuyorsa; alışveriş, yürüyüşler, ev ve bahçe işleri gibi aktivitelerden vazgeçmeye başladıysanız, bu durum acil bir çözüme ihtiyacınız olduğunu gösteren bir işarettir. Diz ağrınız nedeniyle sevdiğiniz şeyleri yapmaktan vazgeçmenize gerek yok. Bunun yerine tam diz protez ameliyatı konusunda uzman görüşü almanız hayatınızı kolaylaştıracak adımı atmanızı sağlayacaktır.

Bahsettiğimiz bu 5 işaretten birini veya daha fazlasını yaşıyorsanız, diz kireçlenmesine bağlı ağrı ve hareket kısıtlılığına uzun süreli çözüm sağlamak için tam diz protezi ameliyatı sizin için doğru seçenek olabilir. Böylece diz ağrısıyla yaşamak yerine, ağrısız şekilde günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.

“Diz ağrınız yüzünden sevdiğiniz şeyleri yapmaktan vazgeçmenize gerek yok”.

Ağrısız ve hızlı iyileşme süreci ile güvenilir bir diz protez ameliyatı için Op. Dr. Kayhan Turan ve uzman ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Daha fazla bilgi ve randevu için tıklayın.

Tam diz protez ameliyatına ihtiyacınız olup olmadığını sayfamızda yer alan Diz Ağrınızı Değerlendirme Testini (Oxford) yaparak da öğrenebilirsiniz. Bu testte size cevaplamanız için bir dizi soru verilir. Cevaplarınıza gör elde ettiğiniz puan size tam diz protezi ameliyatı için aday olup olmadığınıza dair fikir verecektir.

YORUMLAR (0)

Yorum Yapabilirsiniz

Kayhan Turan

Kayhan Turan

Kayhan Turan

Kayhan Turan

Kayhan Turan
Kayhan Turan
Kayhan Turan Kayhan Turan Kayhan Turan Kayhan Turan

Kayhan Turan

Kayhan Turan

Kayhan Turan

Kayhan Turan

Kayhan Turan
Kayhan Turan