kayhan turan

robotik cerrahi

robotik diz protezi

robotik diz protezi ameliyatı

diz protez ameliyatı
diz ameliyatı
diz ameliyat diz protezi ameliyatı robotik diz protezi robotik diz protezi ameliyatı
KAYHAN TURAN
PROTEZ AMELİYATI

Kısmi Diz Protezi Ameliyatı

Dizde kireçlenme yaygın olduğunda tam diz protezi, yalnız bir bölgede kireçlenme varlığında ise kısmi diz protezi ameliyatları yapılır.

Kısmi diz protez ameliyatı yalnızca kireçlenmenin zarar verdiği diz bölümünü hedef alıp, o kısmı çevreleyen sağlıklı doku ve bağları koruyarak yapılır.

Tam diz protezine göre daha küçük bir cerrahi olduğu için ameliyat sonrası iyileşme daha kolaydır. Daha küçük bir kesi ile yapıldığı için de hastalarda daha az kan kaybı ve daha hızlı iyileşme olur.

Kısmi diz protez ameliyatı da, tam diz protez ameliyatı gibi yeni nesil robotik cerrahi sistemi ile yapılabilmektedir.

Diz protez ameliyatına ihtiyacınız olup-olmadığını Diz Ağrınızı Değerlendirme Testi (Oxford) yaparak öğrenebilirsiniz.

Kısmi Diz Protezi Ameliyatı

Kısmi diz protezi ameliyatının avantajları

Kısmi diz protezi ameliyatının avantajları
  • Kısmi diz protez ameliyatı yalnızca kireçlenmenin zarar verdiği diz bölümünü hedef alıp, o kısmı çevreleyen sağlıklı doku ve bağları koruyarak yapılır.
  • Tam diz protezine göre daha küçük bir cerrahi olduğu için ameliyat sonrası iyileşme daha kolaydır.
  • Kısmi diz protez ameliyatı sonrası ağrı daha çabuk azalır ve günlük hayata daha çabuk dönülür.
  • Kısmi diz protez ameliyatı sırasında az kemik dokusu çıkarıldığından, ileride gerekirse takılan implant çıkarılıp, tam diz protez ameliyatı yapılabilir.

Kısmi diz protezi ameliyatı

Dizde kireçlenme, kimilerinde diz ekleminin hepsini etkilemiş yaygın olabileceği gibi, kimilerinde yalnız diz kapağı kemiğinin arkasında (patellofemoral eklem) veya uyluk kemiği ile kaval kemiği arasındaki (tibiofemoral eklemin) iç veya dış tarafında olabilir.

Tam diz protezi, bu 3 bölümde de bozulma olduğu durumlar için ideal bir yöntemdir. Ancak bir ya da iki kompartmanda kireçlenme varsa daha doğal diz hissi sağlanması amacıyla kısmi diz protezi yapılabilir. Kısmi diz protezi eklemin iç, dış ve diz kapak arkası bölümlerinden bir veya ikisine  uygulanabilir.

Kısmi diz protezinde tüm eklem yüzeyi yerine sadece bozuk olan alan kesilip çıkarılarak, yerine küçük bir protez parçası yerleştirilir. Kısmi diz protezinde çapraz bağlar korunur, daha az kemik çıkarılır ve daha küçük kesi yapılır.

Genellikle hastalar ameliyat sonrası aynı gün eve gidebilir ve birkaç hafta içinde araba kullanmaya başlayabilir. Egzersizlerini düzenli yapan kısmi diz protezli hastalar genellikle  3 ay sonra yürüyüş ve bahçe işleri gibi hobilerine geri dönerler.

Günümüzde kısmi diz protezi ameliyatı da, tam diz protezi ameliyatı gibi yeni nesil robotik cerrahi sistemi ile yapılabilmektedir.

Kısmi diz protezi ameliyatı
robotik diz protezi online randevu