Diz protez revizyonu nedir ?

Diz protez revizyonu; enfekte, gevşemiş, ömrünü doldurmuş veya başarısız bir diz protezini yeni bir protez bileşeniyle değiştirmek için yapılan ameliyatlardır. Diz protez revizyon ameliyatı, protez bileşenlerden birinin veya tamamının değiştirilmesini içerebilir. Revizyon cerrahisi ile eklem hareketliliği arttırılır ve ağrısız bir dizle günlük yaşam aktivitelere dönüş sağlanır.

Tam diz eklem protezi beklenenden daha erken aşınan ve gevşeyen hastalar için revizyon cerrahisi yani protezi yenilemeye yönelik bir ameliyat gerekir. Genç yaşta diz eklem protez ameliyatı olan hastalar ise 20 yıl sonra takılan ilk implantları beklenen ömrünü tamamladığında revizyon cerrahisine ihtiyaç duyarlar. Ayrıca eklem protez ameliyatları sonrasında ciddi bir komplikasyon sonrası nadiren revizyon cerrahisi gerektirebilir.

Diz protez revizyon ameliyatı

Ameliyat genel anestezi veya spinal anestezi altında yapılır. Ön diz kapak üzerinde bir kesi yaparak ekleme ulaşılır. Diz protezinin eski değişmesi gereken femoral bileşeni çıkarılır. Bazı durumlarda, hasarlı kemik çıkarılır ve kaybolan kemiği telafi etmek için bir kemik grefti gibi materyaller kullanılabilir. Daha sonra diğer kısım olan tibial bileşen çıkarılır. Hasarlı kemik kesilir ve tibia (kaval kemiği) yeni protez bileşenini almaya hazırlanır. Uyluk kemiğine benzer şekilde, kayıp kemik yerine kemik grefti gibi bir materyal kullanılabilir. Yeni bir tibial implant bileşeni kemiğe sabitlenir. Patella (diz kapağı kemiği) hasar gördüyse, bu kısım yenilenir. Protezin kaval ve uyluk kemiği bileşenleri yeni diz eklemini oluşturmak için bir araya getirilir.

Diz protez revizyon ameliyatlarında kullanılan implantlar, daha fazla stabilite sağlamak ve oluşan kemik kaybının yerini almak için daha kalın ve daha uzun gövdelere sahiptir. 

 

 

  Revizyon ameliyatı kimlere yapılır?

  Aşağıdaki durumlardan bir veya daha fazlası varsa diz protez revizyonu önerilebilir;

  • Protezde gevşeme
  • Protezde aşınma ve yıpranma
  • Protezli eklemde enfeksiyon
  • Protezli kemikte osteomiyelit
  • Protezli kemikte kompleks kırıklar
  • Osteoliz; protez çevresindeki kemiğin zayıflaması
  • Dizde ciddi derecede gevşeklik
  • Dizde fonksiyonu bozan aşırı kısıtlılık
  • Bacak boyunda belirgin uyuşmazlık

   

   

   

     Tam diz protezi                                                       Revizyon tam diz protezi 

   Diz protez revizyon ameliyatı sonrası bakım

   Ameliyattan sonra hasta ayılma-dinlenme odasına alınır ve burada anestezi etkisinden çıkana kadar durumu izlenir, sonrasında klinikteki odasına götürülür. Klinikte hemşire tarafından ağrı tedavisi ve genel sağlık durumu takibine başlanır.

   Ameliyat sonrasında koltuk değneği veya bir yürüteç ile yürüyemeye başlanır. Bacağı güçlendirmek ve diz hareket açıklığını artırmak için fizyoterapistler tarafından egzersizlere başlanır. Evde diz eklemini hareket ettirmek için devamlı pasif hareket (CPM) cihazı kullanılmasında yarar vardır. Devamlı pasif hareket cihazı, eklemi kontrollü bir hareket aralığında sürekli hareket ettirerek tedavi sağlayan bir cihazdır. Genellikle günde 4 defa 30 dakika uygulanması önerilir. Bazı durumlarda egzersiz sırasında, yürürken ve uyurken diz sabitleyici ortezler kullanılabilir.