Kısmi diz protezinin avantajları

 
  • Kısmi diz protez ameliyatı yalnızca kireçlenmenin zarar verdiği diz bölümünü hedef alıp, o kısmı çevreleyen sağlıklı doku ve bağları koruyarak yapılır.
  • Tam diz protezine göre daha küçük bir cerrahi olduğu için ameliyat sonrası iyileşme daha kolaydır.
  • Kısmi diz protez ameliyatı sonrası ağrı daha çabuk azalır ve günlük hayata daha çabuk dönülür.
  • Kısmi diz protez ameliyatı sırasında az kemik dokusu çıkarıldığından, ileride gerekirse takılan implant çıkarılıp, tam diz protez ameliyatı yapılabilir.

Kısmi diz protez ameliyatı

Dizde kireçlenme, kimilerinde diz ekleminin hepsini etkilemiş yaygın olabileceği gibi, kimilerinde yalnız diz kapağı kemiğinin arkasında (patellofemoral eklem) veya uyluk kemiği ile kaval kemiği arasındaki (tibiofemoral eklemin) iç veya dış tarafında olabilir.

Tam diz protezi, bu 3 bölümde de bozulma olduğu durumlar için ideal bir yöntemdir. Ancak bir ya da iki kompartmanda kireçlenme varsa daha doğal diz hissi sağlanması amacıyla kısmi diz protezi yapılabilir. Kısmi diz protezi eklemin iç, dış ve diz kapak arkası bölümlerinden bir veya ikisine  uygulanabilir.

Kısmi diz protezinde tüm eklem yüzeyi yerine sadece bozuk olan alan kesilip çıkarılarak, yerine küçük bir protez parçası yerleştirilir. Kısmi diz protezinde çapraz bağlar korunur, daha az kemik çıkarılır ve daha küçük kesi yapılır.

Genellikle hastalar ameliyat sonrası aynı gün eve gidebilir ve birkaç hafta içinde araba kullanmaya başlayabilir. Egzersizlerini düzenli yapan kısmi diz protezli hastalar genellikle  3 ay sonra yürüyüş ve bahçe işleri gibi hobilerine geri dönerler.

Günümüzde kısmi diz protezi ameliyatı da, tam diz protezi ameliyatı gibi yeni nesil robotik cerrahi sistemi ile yapılabilmektedir.