Op. Dr. Kayhan Turan

Op. Dr. Kayhan Turan - Total Kalça Protezi Revizyonu

Total Kalça Protezi Revizyonu


Total kalça protezi hastalarının büyük çoğunluğunda uzun yıllar kullanılabilir. Kalça protezi “baş ve yuva” olarak bilinen bir yapıdan oluşmuştur. Total kalça protezinde aşınma, gevşeme olmadığı sürece kalça eklemi gibi işlev görür. Kalça protezi diğer mekanik araç gereçler gibi zaman ile çeşitli mekanik ve biyolojik bozukluklar meydana gelebilir. Bunun sonucunda protez işlevini yitirir. Böyle durumlarda, kalçaya ikinci bir ameliyat uygulanması gerekebilir. Total kalça protezinin tekrar ameliyat edilmesi işlemine “revizyon” adı verilir.

Kalça protezi revizyonu niçin gerekir?

Kalça protezi yapılan hastaların büyük çoğunluğu protezi 15-20 yıl, bazen de hayat boyu kullanmaktadır. Ancak, bazı hastalar için bir ya da daha fazla sayıda kalça revizyonu yapılması gerekebilmektedir. Özellikle, ilk yapılan kalça protezi ameliyatı genç yaşlarda yapıldıysa ve hastanın çok hareketli bir yaşam biçimi varsa revizyon gerekebilir.

Revizyon ameliyatı yapılacak hastalara uygulanması gereken ameliyat öncesi tahliller, ilk defa total kalça protezi yapılacak kişilere uygulanan tetkiklerden daha fazladır. Çoğunlukla, protez parçalarının pozisyonu ve implant çevresindeki kemiklerin bozulma miktarını belirleyebilmek için kalçanın röntgen, BT ve MR’ına bakılır. İltihap şüphesi varsa buna yönelik işlemler yapılır.

Kalça revizyonu nedenleri: Kalça protezi revizyonu, nispeten seyrek uygulanan bir operasyondur. En yaygın nedenler şunlardır:

• Kalça protezinin tekrarlayan çıkığı,
• Mekanik bozulma (implantta aşınma, kopma, gevşeme),
• Enfeksiyon.

Kalça protezi revizyonu ihtiyacını önlemek

Ameliyat sonrası tavsiyelere uyma, oluşan değişikleri gözlemek ile daha önce bahsedilen başarısızlıklar engellenebilir.

Doktorun tavsiyelerine uyarak çıkık önlenebilir.

Diş tedavilerinden önce antibiyotik kullanılması ve vücut herhangi bir yerindeki itihaplarda antibiyotık kullanılması geç oluşabilecek protez enfeksiyonunu önleyebilir. Erken teşhis edilen enfeksiyon tedavi ile revizyona gerek kalmayabilir.

Protezin doğal aşınma ve yıpranması genellikle ağrısızdır ve herhangi bir rahatsızlığa sebep olmaz. Yeni oluşan ağrı ile birlikte takip röntgenlerin protezde gevşeme, yıpranma veya revizyon yapılması gereken başka bir bulgu saptanırsa revizyon ameliyatına karar verilir. Bundan dolayı kalça protezi ameliyatından sonra belli aralıklarla takip gereklidir.

Kalça protezi revizyonu değerlendirilirken unutulmaması gerekenler:

Revizyon ameliyatında protezin bir ya da daha fazla parçasının çıkarılması ya da değiştirilmesi gerekebilir. Kemik ile teması olmayan implantlar kemiğe zarar vermeden değiştirilebilir. Ancak, kemik ile bağlantılı metal parçaların değiştirilmesi gerektiğinde bir miktar kemik kaybı oluşur. Buna ek olarak, kalça çevresindeki kaslarda hasar oluşabilir. Bu nedenle hastanın ameliyat sonrası fonksiyonları etkilenebilir. Komplikasyonlar ile karşılaşma riski olduğundan revizyon ameliyatının sonuçları tahmin edilemez.

Kalça protezi revizyonu genellikle ilk ameliyattan daha zorludur. Ameliyatın sonuçları ve revizyonu protezin dayanıklılığının tahmin edilmesi ilk ameliyata oranla daha zordur ve ilk ameliyata göre daha uzun sürer.

Total Kalça Protezi Revizyonu

Total Kalça Protezi Revizyonu

Hizmetlerimiz