Paylaş
Bize Danışın

Journey II Diz Protezi -Teknik Özellikleri

JOURNEY II güçlü fonksiyon, hareket ve dayanıklılık sunan yeni nesil bir diz protez sistemidir. JOURNEY II implantı tasarlanmasında, insanın fizyolojik eklem yapısı ve hareketini ortaya koyan özel bir simülasyon yazılımı kullanılmıştır. Böylece Journey II protezi yalnız ayakta durup yük taşırken değil, her türlü hareket sırasında da doğal dizin gösterdiği performansı gösterebilmektedir. JOURNEY II tam diz protez üretiminde kullanılan yüksek oranlı çapraz bağlı polietilen (XLPE) maddesi ve oksinyum (OXINIUM) metal alışımı sayesinde üst düzey dayanıklılığa sahip olan eşşiz bir diz protezidir

Diz protez ameliyatına ihtiyacınız olup-olmadığını Diz Ağrınızı Değerlendirme Testi (Oxford) yaparak öğrenebilirsiniz.

journey ii diz protezi

Üst düzey dayanıklı malzeme: Oksinyum

JOURNEY II güçlü fonksiyon, hareket ve dayanıklılık sunan yeni nesil bir protez sistemidir. Bu sistem özellikle tam diz protezi ameliyatlarında kullanılmaktadır. JOURNEY II tam diz protezi, farklı yapısal ve fonksiyonel tasarımı yanı sıra, üretiminde kullanılan yüksek oranlı çapraz bağlı polietilen (XLPE) maddesi ve oksinyum (OXINIUM) metal alaşımı ile üst düzey dayanıklılığa sahip olan bir diz protezidir

journey

Klasik kobalt krom alaşımlı protezlerde %0.5 oranında nikel varken, oksinyum (okside zirkonyum) %0.0035 den az nikel içerir. Klasik kobalt krom içeren protezler gümüş renkli iken, JOURNEY II için özel hazırlanmış olan oksinyum alaşımı siyah renklidir. JOURNEY II diz protezi üzerinde yapılan testler sonucunda geleneksel protezlere göre daha az aşınma oluştuğu saptanmıştır. Bu nedenle Journey II diz protezinin daha uzun ömürlü olacağı ön görülmektedir.

Fizyolojik eşleştirme tasarımı

Geleneksel olarak yapılan çoğu diz protez ameliyatında kullanılan protezlerin tasarımında dizin her kıvırma-açma hareketi sırasında yaptığı kayma ve dönme hareketi göz önüne alınmamıştır. Bu tip protezler ile yapılan ameliyatlar sonrası diz çevresindeki kaslar ve bağlar daha sıkı çalışmaya zorlanır. Bu da ağrı ve kas yorgunluğuna neden olur. İnsanların diz ekleminin doğal yapısını ve hareketini etkileyen değişiklikler, yalnızca dizi değil tüm bacağı olumsuz etkiler.

journey diz protezi

JOURNEY II implantı, bir diz ekleminin, normal kas aktivitesini sürdürmek ve hastanın adımlarını doğal ritmine döndürmek için nasıl hareket ettiğini fizyolojik olarak eşleştirmek üzere tasarlanmıştır. Fizyolojik eşleştirme kavramı, kişinin normalde eskiden sahip olduğu sağlıklı diz ekleminin birebir eşini oluşturmak anlamına gelir. Mantık basittir; en iyi diz protezi, doğal diz yapısı ve hareketlerini tam olarak taklit edebilen protezdir.

Bunu başarmak için JOURNEY II implantı tasarlanmasında, özel olarak geliştirilmiş insan eklem yapısı ve hareketi simülasyon yazılımı kullanılmıştır. Bu üst düzey yazılım sistemi, diz üzerinde etkili olan kuvvetleri sanal ortamda 3-boyutlu olarak incelemeye olanak tanır. Böylece Journey II protezi yalnız ayakta durup yük taşırken değil, her türlü hareket sırasında da doğal dizin gösterdiği aynı performansı gösterebilmektedir.

Randevu için tıklayınız
Başa dön tuşu