Op. Dr. Kayhan Turan

Op. Dr. Kayhan Turan - Navio Robotik Destekli Diz Protezi Ameliyatı

Navio Robotik Destekli Diz Protezi Ameliyatı

Navio Robotik Destekli Diz Protezi Ameliyatı

NAVIO Cerrahi Sistemi, kısmi ve total diz protezi ameliyatları için ekstra bir ameliyat öncesi planlamaya ihtiyaç duymadan, ameliyat sırasında dizin anatomik yapısını matematiksel verilerle görselleştirerek yatay ve dikey planlarda 3D modeli oluşturan, robot destekli diz protezi cerrahisi platformudur.

Diz protezi ameliyatları, kişinin diz anatomisine özgün planlanarak gerçekleştirilir. Diz protezinin doğru şekilde konumlandırılması ve hizalanmasında NAVIO Cerrahi Sistemi kullanılır. Çünkü diz protezinin doğru yerleştirilmesi, protezin ömrünü belirlemede önemli bir faktördür.

NAVIO robotik destekli diz protezi ameliyatlarında, ameliyat öncesi BT (bilgisayarlı tomografi) taramasına ihtiyaç duyulmadan ameliyat sırasında dizin anatomisinin sanal tasviri yapılır ve yumuşak doku dengesi matematiksel verilerle cerrahın kontrolünde görselleştirilir. Bu ileri teknoloji sayesinde milimetrik bir hataya daha izin verilmeden, implant en uygun açıda ve en stabil şekilde yerleştirilir.

Kısmi diz protezi ameliyatı

Kısmi diz protezi ameliyatlarında, dizinizi stabilize etmeye yardımcı olan doku ve bağlarınız korunur ve sadece dizin hasarlı kısmı değiştirilir.

NAVIO sistemi ile ameliyat öncesi BT( bilgisayarlı tomografi) taramasına gerek duyulmadan, ameliyat esnasında diz ekleminin 3D temsili oluşturulur. İmplant boyutu ve protez yerleşimindeki açılar ve protez parçalarının birbirine uyumu belirlenir. Cerrahınız tüm bu bilgiler doğrultusunda Navio’nun robot destekli el aletini kullanarak, hasarlı bölgeyi çıkarır ve ölçümler doğrultusunda implantı yerleştirir.

Total diz protezi ameliyatı

Total diz protezi ameliyatında tüm diz eklemi, doğal diz eklemine uygun tasarlanmış bir protez ile değiştirilir.

Tıpkı yukarıda açıklanan kısmi diz protezi ameliyatında olduğu gibi ameliyat öncesi BT taramasına gerek kalmadan dizinizin benzersiz anatomisinin 3D görseli oluşturulur. Cerrahınız, implantın doğru boyutunu ve konumunu belirlemek için diz anatomisi bilgilerinizi kullanır ve ölçümler doğrultusunda implantı yerleştirir.

Total diz protezi ameliyatı olan kişilerin yüzde doksanında diz ağrılarının belirgin bir şekilde azaldığı ve  günlük aktivitelerini rahatlıkla gerçekleştirdiği görülür.

NAVIO destekli robotik diz protezi ameliyatının size uygun olup olmadığını belirlemek için doktorunuza danışın.

 

Yorumlar,

Bir yorum yazın,