Diz Protezi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diz Protezi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diz protez ameliyatı olmaya karar verdiniz! Uzun yıllar vücudunuzun bir parçası olarak dizinizde taşıyacağınız protez hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz?

Diz protez ameliyatını sadece diz ağrılarından kurtulmak için mi olmak istiyorsunuz, yoksa ameliyat sonrası hareket özgürlüğünüzün derecesi de sizin için önemli mi?

Vücudun yükünü taşıyan ve aynı zamanda karmaşık bir hareket şekline sahip olan diz ekleminde kireçlenme geliştiğinde, yürümek veya merdiven çıkmak gibi basit günlük aktiviteleri yapmak bile çok zor olabilir. Eğer dizinizdeki kireçlenme ileri derecede ise, otururken veya gece yatarken bile diz ağrısı hissetmeye başlayabilirsiniz. Fizik tedavi, ilaçlar ya da diğer tedavi yöntemleri artık yardımcı olmuyorsa, ortopedi doktorunuz size tam diz protez ameliyatını önerebilir. Diz protez ameliyatı ağrınızı hafifleterek daha rahat hareket etmenize yardımcı olacak güvenli ve etkili bir cerrahi tedavi yöntemidir. Uzun yıllar vücudunuzun bir parçası olarak dizinizde taşıyacağınız protez hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz?

Dizlerde kireçlenme yıllar içinde giderek artarak eklemdeki hasarın giderek kötüleşmesiyle sonuçlanabilir. Bu da diz ağrıları gibi yakınmaların zaman içinde artmasına ve önceleri spor gibi performans gerektiren aktivitelerin yapılmasında, zamanla ilerlerse günlük hareketlerde bile zorluğa neden olur. Bu durumlarda diz protez ameliyatları kaçınılmaz hale gelir.

Diz hareketinin iyileştirilmesi, tam diz protezinin en önemli amaçlarından biridir. Ancak protez sonrası doğal diz hareketlerine kavuşmak zor olabilir. Diz protez ameliyatı sonrasında hastalar diz bükme veya yürüme esnasında dizlerindeki yapay malzemeyi hissedebilir ancak bu durum genellikle zamanla azalır. Bazen de hasta ameliyattan önce yaşadığı ağrılı günleri ve kısıtlı hareket yeteneğini düşündüğünde, protezin verdiği bu gibi rahatsızlıkları görmezden gelebilir. Diz protez ameliyatının farklı teknikleri olduğu gibi (Robotik-Manuel, Mekanik-Kinematik) protezlerde de değişik tasarım ve malzemelerden kaynaklanan farklılıklar vardır.

Diz Protezlerinde Malzeme ve Tasarımın Önemi

Genel olarak tüm diz protezlerinin temel amacı aynıdır; kireçlenmenin neden olduğu ağrıyı ortadan kaldırmak, eklemin hareketini ve işlevini iyileştirmek. Bu hedefin gerçekleştirilmesindeki önemli noktalar ise; diz protezinin tasarımı, protezin üretiminde kullanılan malzeme ve protezin cerrahi olarak ekleme yerleştirilme tekniğidir. Tüm bunlar aslında sizin ameliyat sonuçlarından ne kadar memnun kalacağınızı belirleyen önemli faktörlerdir.

Kullanılacak protezin seçimi hasta ve hekime bağlıdır. Tam diz protezlerindeki kemik yüzeyini kaplamak için metal alaşımlarından oluşan protez bileşenleri kullanılırken, eklem kıkırdağının yerini alması için ise polimerden yapılmış protez parçaları kullanılır.

Diz protez parçaları genel olarak çeşitli metal alaşımlardan (sıklıkla kobalt-krom) ve plastik benzeri bir madde olan polimerden oluşan malzemelerden üretilmekteydi. Diz protezinin metal ve plastik yüzeyleri hareket esnasında birbiri üzerinde sürtünmeye devam ettiği için, protezde zaman içinde aşınma ve yıpranma meydana gelebilir. Sürtünmeye bağlı olarak protez yüzeylerinin daha çok aşınması, metal bileşenin çizilmesi ve hasarın derinleşmesi aşınmanın verdiği zararı daha da kötüleştirir. Bu durumda diz protezi ömrünü erkenden doldurur ve protez parçalarının hepsinin veya bir bölümünün çıkarılıp değiştirilmesini gerektirir yani revizyon cerrahisine ihtiyaç duyulur.

Yeni Nesil Bir Diz Protezi: Journey II

Hastaların diz protez ameliyatından beklentilerini karşılayacak ve uzun yıllar güvenle kullanılacak diz protezleri için dayanıklı malzemelerden yapılmış ve dizin doğal yapısına uyumlu tasarlanmış yüksek özellikli protezlere ihtiyaç duyulur. Journey II diz protezi,

tüm bu özellikleri karşılayacak şekilde yeni nesil yüksek teknoloji ile üretilmiş, kişisel ihtiyaç ve beklentileri en iyi şekilde karşılayan tasarım ve kaliteye sahip diz protezidir. Journey II diz protezi, insanın fizyolojik eklem yapısı ve hareketini ortaya koyan özel bir simülasyon yazılımı kullanılarak tasarlanmış ve aşınmaya karşı dayanıklı malzemeler kullanılarak üretilmiştir. Bu protezin tasarımının belirlenmesinde ve kullanılan malzemelerin seçiminde, diz protez ameliyatları sonrası hastaların yaşadıkları aşağıdaki sıkıntıların giderilmesi hedeflenmiştir:

 1. Protezin erken aşınması
 2. Doğal olmayan protez hissi
 3. Hareket ve performansın yetersizliği

Journey II diz protezi, günlük hayatında hareketli ve aktif bir yaşam süren hastaların beklentilerini karşılamak için tasarlanmış, güçlü performans ve dayanıklılık sunan bir sistemdir. Journey II protezi yalnız ayakta durup yük taşırken değil, her türlü hareket sırasında da diğer protezlere göre daha iyi performans göstermektedir. Spor aktiviteleri yapmak, dinamik yaşam tarzına kavuşmak, kısacası hareket özgürlüğünün tadını çıkarmak Journey II diz protezi ile mümkün olabilmektedir.

Journey II Diz Protezi Güvenilir mi?

Journey II, son derece dayanıklı ve yüksek fonksiyonlara sahip modern bir protezdir. Hastaların endişe duyduğu bir konu ise protezin dayanıklı olmaması ve çok çabuk aşınmasıdır. Journey II üretiminde kullanılan metal alaşımda bulunan zirkonyum maddesi, aşınmalara karşı son derece dayanıklıdır. Journey II diz protezleri, aşınma riskini en aza indirmek için, OXINIUM olarak adlandırılan, alternatif bir metal alaşımı olan zirkonyum oksit ile yapılmıştır. Bu madde diğer kobalt-krom alaşımlardan iki kat daha dayanıklıdır. Bunun yanı sıra eklem kıkırdağının yerini alması için ise polimer olarak dayanıklılığı arttıran yüksek yoğunluklu çapraz bağlı polietilen (XLPE) malzeme kullanılır.

Daha dayanıklı protez, daha uzun ömürlü bir protez demektir. Journey II diz protezi, klasik diz protezlerinden farklı olarak, spor veya çalışma hayatı açısından aktif bir yaşam süren hastaların beklentilerini karşılamak için yüksek teknoloji ile tasarlanmış güvenilir bir protezdir.

Protez vücutta alerjiye neden olur mu?

Bazı diz protez ameliyatları sonrasında hastanın vücudunun protezi kabul etmediği gibi söylemler duyulur. Aslında bunun nedeni protezde kullanılan metal malzemeye bağlı ortaya çıkan; alerji ve metal hassasiyetidir. Ne yazık ki, çoğu zaman bu konuya çok dikkat çekilmese de, düşük kaliteli protez kullanımının önemli bir yan etkisi olarak, protezdeki metale karşı vücut tepki gösterebilir. Özellikle vücut içinde bulunan metal parçalarda aşınma söz konusu olduğunda metal iyonları açığa çıkar. Bu metal iyonları vücudumuzdaki bazı proteinlerle etkileşime girerek alerjen tepkimelere yol açabilir. Nikel, kobalt ve krom en sık alerjenik yan etki oluşturan metallerdir.

Diz protez metal alaşımına karşı oluşan alerjik duyarlılık deride egzama benzeri döküntüler veya dokuda iltihaplanma, eklem bölgesinde aşırı duyarlılık, devam eden ağrılar, şişme, sertlik, nadiren de olsa kaşıntı, saç dökülmesi, astım gibi belirtilerle ortaya çıkabilir.

Bu nedenle kullanılacak protezin, özellikle hassas ve alerjik yapıya sahip kişiler için güvenli olması gerekir. (2,3)

Daha gelişmiş ve dayanıklı malzemeler kullanılarak yapılan protezlerde alerji ve aşınma riskinin azaltılması ve protezin ömrünün uzaması sağlanabilir. Böylece hastalar daha uzun yıllar yeni bir ameliyata ihtiyaç duymadan diz protezlerini kullanabilirler. Bu nedenle yapılan araştırmalar son yıllarda protez tasarım ve malzemelerinde yenilik ve gelişmelere yol açmıştır. Yeni nesil diz protezlerinin üretilmesiyle artık hastalara daha üstün seçenekler sunulabilmek mümkün olmuştur.

Journey II diz protez sistemlerindeki kullanılan OXINIUM insanda alerjiye neden olmaz. Bu nedenle metal hassasiyeti olan hastalarda rahatlıkla kullanılabilir. Journey II diz protezi alerjen özelliği olmadığı için, hastaların vücutlarının protezi kabul edip etmeyeceği gibi bir endişe yaşamalarına da gerek yoktur.  Journey II günümüzde Türkiye’de bulunan, insanlarda metal alerjisine yol açmayan ilk ve tek diz protez sistemidir.

Doğal Bir Diz Hissi!

Diz protezleri dışarıdan bakıldığında birbirine çok benzer görünmekle birlikte, bir protezin ameliyattan sonra hastalara nasıl hissettirdiği konusunda belirgin farklılıklar vardır. Journey II diz protezi, dizin doğal hareketlerini geri kazandırmak için tasarlanmış bir protezdir. Bu tasarım protezin dayanıklılığını ve ömrünü uzatmaya yardımcı olan düşük sürtünmeli malzemeler ile desteklenmiştir.

Journey II diz protezleri fizyolojik eşleştirme denilen yönteme göre tasarlanmıştır. Bu yöntemde son derece gelişmiş, yeni bir diz hareket simülasyon yazılımı kullanılmıştır. Böylece Journey II diz protezleri insan dizinin doğal yapı ve hareketlerine en iyi uyumu sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Doğal bir diz hissine sahip olmak için protezin kalitesi kadar ameliyat yöntemi de önemlidir. Herkesin diz yapısı nasıl kendine özelse, her hasta için uygulanan ameliyat yöntemi de bireysel olmalıdır. Diz protez ameliyatlarında Kinematik Yöntem, her hastanın bireysel eklem özelliklerini koruyarak protezi hastanın diz yapısına uygun olarak yerleştirmeyi hedefler.

Journey II diz protezi, kinematik yönteme mükemmel uygunluk sağlayan malzeme ve tasarıma sahiptir. Böylece yüksek dayanıklılık ve üstün özelliklere sahip bir diz protezi, herkesin kendine özgü eşsiz özellikleri göz önüne alınarak kişiselleştirilmiş bir cerrahi yöntem ile dize yerleştirilme olanağını da verir.

 • Yalnızca ağrıyı ortadan kaldırmak yeterli değildir... Diz protezi daha rahat hareket etmeyi de sağlamalı!

Diz eklemi bir menteşe gibi sadece ileri ve geri hareketten çok daha fazlasını yapan hassas ve karmaşık hareketlerden oluşan bir eklem yapısına sahiptir. Geleneksel bir diz protezi, dizi bir kapı üzerindeki menteşe gibi düz ve basit bir hareketle esnemeye ve uzamaya zorlar. Ancak normalde dizimiz menteşe gibi çalışmadığı için bu durum, geleneksel diz protez ameliyatlarından sonra hareketlerde tutukluk ve zorluk hissedilmesine neden olur. Ameliyatlarda yalnızca ağrıyı ortadan kaldırma hedefi yeterli değildir. Dizi bükerken ve hareket ettirirken hissedilen doğallık ve dizin yapısını korumak da çok önemlidir.

Journey II diz protezi, günlük hayatında hareketli ve aktif bir yaşam süren hastaların beklentilerini karşılamak için tasarlanmış bir protezdir. Yeni nesil diz eklem protezinin bu üstün özellikleri sayesinde hastalar ameliyat sonrası hem daha rahat ve ağrısız hareketlere kavuşurken, hem de eski dinamik yaşam tarzını arzulayan aktif hastaların beklentisi de karşılanmaktadır. 

Journey II Diz Protezinin Avantajları

Journey II diz protezi, uygun cerrahi teknik ve deneyimli ortopedi doktorlarının ellerinde, geleneksel tam diz protez ameliyatlarından daha üstün sonuçlar sağlar. Journey II diz protezi ile ameliyat yapılan hastaların 30 gün içinde yeniden hastaneye yatma riski %51 daha azdır; daha çabuk taburcu olma olasılıkları ise %35’ten fazladır! (4

 • Journey II diz protezi; güçlü, dayanıklı ve dinamik bir hayat sunar.
 • Hastaların günlük hareket ve aktiviteleri yapma yeteneğini arttırır.
 • Aktif hayata kısa sürede geri dönmeyi sağlar.
 • Hareketler sırasında üstün performans gösterir.
 • Diğer protezlere göre çok daha dayanıklı ve güçlüdür.
 • Yüksek dayanıklılığı nedeniyle protez ömrü de daha uzundur.
 • Kullanılan OXINIUM alaşımı insanda alerjiye neden olmadığı için vücudun protezi kabul etmemesi gibi bir riski yoktur.

Tam diz protez ameliyatlarımızda kullandığımız yeni nesil tasarıma sahip diz protezi Journey II sayesinde hastalarımız, protezin yıpranacağı korkusuyla ömür boyu günlük aktivitelerinden uzak kalma endişesi yaşamadan, dinamik hayatlarını sürdürebilirler.

Bir diz protezi, uzun yıllar boyunca her hareketinizde sizinle olacaktır. Her adımınızı güvenle atmak için diz protezinize güvenmeniz gerekir. Journey II, hareketliliğinizi yeniden kazanmanıza, normal günlük aktivitelerinize dönmenize yardımcı olacak ilk adım olabilir.

Güvenli adımlar ve güvenilir diz protez ameliyatı için Op. Dr. Kayhan Turan’a randevu alıp danışabilirsiniz. Diz protez ameliyatına ihtiyacınız olup-olmadığını Oxford Diz Testini yaparak da öğrenebilirsiniz. Daha fazla bilgi ve randevu için tıklayın.

Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan

Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan

Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan

Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan

Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan
Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan
Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan

Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan

Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan

Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan

Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan

Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan
Ortopedi Uzmanı, Robotik Protez Ameliyatlarında Uzman - Kayhan Turan