Yeni nesil robotik sistem ile diz protez ameliyatı öncesinde tomografi çekimi gerekmez.

Yeni nesil robotik sistem ile diz protez ameliyatı öncesinde tomografi çekimi gerekmez.

Yeni nesil robotik sistem ile diz protez ameliyatı öncesinde tomografi  çekimi gerekmez...

Diz protez ameliyatı öncesinde yapılan Bilgisayarlı Tomografi çekimi, fazla radyasyona maruz kalmanıza neden olur. Oysa, radyasyon maruziyeti yaşam boyu kaçınılması gereken bir durumdur. Yeni Nesil Robotik Sistem eşliğinde yapılan diz protez ameliyatları, tomografi ihtiyacını ortadan kaldırarak hasta sağlığı ve güvenliğini koruyor...

Robotik cerrahi ile diz protez ameliyatı olmaya karar vermiş ve ameliyat hazırlıklarına başlamışsanız sizi bekleyen bazı işlemler vardır. Özellikle ameliyat planlaması yapmak için ameliyat öncesinde bilgisayarlı tomografi çekimi yaptırmanız istenebilir (1).

Bilgisayarlı tomografi ya da kısaca BT terimini çok kez duymuş, belki de önceden BT çekimi yaptırmış olabilirsiniz. Hatta BT odasına girmeden önce kapı üzerinde ‘’Dikkat Yüksek Radyasyon Alanı! ’’ gibi uyarıları da görmüş olabilirsiniz. Peki BT nedir ve buradaki radyasyona neden dikkat etmemiz gerekir?

Bilgisayarlı Tomografi Nedir?

BT olarak kısaltılan ‘’bilgisayarlı tomografi’’, vücudun istenilen bölgesine ait ayrıntılı görüntüler elde etmek için X-ışınları (röntgen ışınları) kullanılan özel bir görüntüleme tekniğidir (2). Siz cihaz içerisinde dururken X-ışınları, görüntülenecek vücut bölgesi çevresine hızla gönderilir ve alınan sinyaller bir bilgisayar tarafından görüntüye dönüştürülür (3). Bu yöntem tıpta teşhis ve tedavi için kullanılır. Dizinizin BT çekimi yapıldığında kemik ve eklemdeki hasar ne boyutlarda, dizinize uygun protez nedir, nasıl bir ameliyat uygulanmalıdır gibi bilgiler elde edilir (1).

BT taramaları, normal bir röntgen çekiminden çok daha ayrıntılı görüntüler üretir. Ancak kullandığı yoğun X-ışınları nedeniyle normal röntgene kıyasla çok fazla bir radyasyon kaynağıdır (3, 4). Diz sorunları nedeniyle doktora ilk gittiğinizde, problemi tespit etmek için röntgen gibi tetkikler zaten gerekecektir. Bunlara ilaveten bir de BT taraması yapılması sizi daha da fazla radyasyona maruz bırakır. Örneğin bir diz BT çekimi, normal bir röntgen çekiminden 70-100 kat fazla radyasyon anlamına gelir (5).

Peki radyasyona maruz kalmak neden tehlikelidir?

Radyasyon Tehlikesi!

Yüksek yoğunlukta radyasyon, hücrelerdeki atomlara kadar etki edebilen bir enerjiye sahiptir. Bu nedenle radyasyon maruziyeti, hücrelere ve DNA’ya zarar verebilir, genetik hasara yol açabilir ve sağlık açısından risk oluşturur (6). Tek bir BT veya az sayıda röntgen çekimleri sizde yüksek riskler yaratmayabilir. Ancak yaşam boyunca tekrar tekrar bu radyasyona maruz kalmak özellikle kansere yakalanma ve çeşitli sağlık sorunları riskini arttırmaktadır (7).

Peki ne kadar radyasyona maruz kalıyoruz?

  • Örneğin; havaalanında tarama sistemlerinden geçerken çok az bir radyasyona maruz kalırız.
  • Bir akciğer röntgeni, havaalanı girişindeki tarayıcıdan aldığımız radyasyonun 1000 katına eşittir.
  • 1 mamografi filmi, 5 akciğer röntgenine eşittir.
  • 1 tomografi çekimi ise yaklaşık 100-200 göğüs röntgenine denk gelir (7).

Yeni Nesil Robotik Cerrahi ile Diz Protez Ameliyatlarında Tomografi Çekimine İhtiyaç Kalmıyor...

Robotik diz protez ameliyatlarında cerrahi planlamanın yapılıp, bilgisayara aktarılabilmesi için diz tomografisi çekilmesi gerekliydi bu da bu hastaların ek radyasyon almasına neden oluyordu. Bu durum artık sona erdi. Yeni çıkan en son teknoloji ürünü olan Yeni Nesil Robotik Cerrahi Sistem ile diz protez ameliyatları öncesinde BT çekimine ihtiyaç kalmamıştır.

Yeni Nesil Robotik Cerrahi sistemin hasta sağlığını korumadaki en önemli farklılıklarından biri, diğer robotik veya navigasyon sistemlerinin aksine, diz protez ameliyatı öncesinde cerrahi planlama için tomografi taraması yapılmamasıdır. Cerrahi planlama ve cerrahi işlem ameliyat sırasında tek seferde ve eş zamanlı olarak yapılır. Üstelik ameliyatta açığa çıkarılan dizin üzerinde eklem haritası çıkarıldığı için, toplanan bilgiler de daha kesindir. Ameliyatta bilgisayara aktarılan bu bilgiler ile eklemin 3-boyutlu dijital görüntüsü oluşturulur. Ameliyatta tüm detaylar  en ince ayrıntısına kadar BT taraması yapılmadan eş zamanlı gerçekleştirilir. Ayrıca ameliyat sırasında protezin dizin her hareket açısındaki uyumu kontrol edilebilir. Böylece ameliyat daha hassas ve daha kesin bilgiler ile gerçekleştirilir.

Yeni Nesil Robotik Cerrahi Sistemi eşliğinde yapılan diz protezi ameliyatlarınızda;

  • Daha fazla radyasyona maruz kalmazsınız,
  • BT çekimi için fazladan zaman kaybetmezsiniz,
  • Ek bir tomografi maliyeti de oluşmaz.

Op. Dr. Kayhan Turan, her adımda hasta sağlığını korumak ve hastalarının diz protez sonuçlarından daha mutlu olmasını sağlamak için Yeni Nesil Robotik Cerrahi Sistemini kullanmaktadır.

Robotik cerrahi ile diz protezi hakkında merak ettiğiniz diğer konulara ulaşmak için ‘’Diz protezi ameliyatları sonrası neden bazı hastalarda memnuniyetsizlik görülür?’’ konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi ve randevu için iletişim numaramız.

- NOT: Unutulmamalıdır ki, BT gibi görüntüleme testleri kanser teşhisi ve tedavisi gibi hastalıklarda mutlaka gerekli olabilir. Bu durumlarda maruz kalınan radyasyonlar, hastalığı teşhis edememekten daha büyük bir risk değildir. -

YORUMLAR (0)

Yorum Yapabilirsiniz

Kayhan Turan

Kayhan Turan

Kayhan Turan

Kayhan Turan

Kayhan Turan
Kayhan Turan
Kayhan Turan Kayhan Turan Kayhan Turan Kayhan Turan

Kayhan Turan

Kayhan Turan

Kayhan Turan

Kayhan Turan

Kayhan Turan
Kayhan Turan