Kayhan Turan

Op. Dr. Kayhan Turan 1968 yılında Şavşat-Artvin’de doğdu. İlkokula Almanya’da başlamış, sonrasında ilk ve orta öğrenimini Bursa’da ve lise eğitimini Eskişehir’de tamamlamıştır.

1992 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra, 1993 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümünde Araştırma Görevlisi Doktor olarak çalışmaya başlamıştır.

1997 yılında Amerika Bileşik Devletleri Chicago kentindeki Northwestern Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Ortopedisi kliniğinde Dr. James Hill ve                  Dr. Gordon Nuber ile çalışmış, uzmanlık tezini burada omuz ameliyatı olan hastalar üzerinde hazırlamıştır. Chicago’da kaldığı dönemde American Orthopedic Learning Center’da staff asistant olarak kurslara katılmıştır.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesindeki Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanlık eğitimini 1998 yılında tamamlamıştır.

1999-2007 yılları arasında Bursa Çekirge Devlet Hastanesi Ortopedi Kliniğinde görev yapan Op. Dr. Kayhan Turan, 1999 yılından bu yana Turan&Turan            Kemik Kas Eklem Sağlığı Merkezi’nin ve 2016’da kurulan Robotic Ortopedi Cerrahi Merkezi’nin medikal direktörlüğünü yürütmektedir.

Uzmanlık döneminde sıklıkla yurtdışı kongre, toplantı, kurslara katılan ve alanlarındaki en iyi klinikleri ziyaret eden Op. Dr. Kayhan Turan, ortopedi uzmanlığı eğitimini daha da derinleştirmiştir. 2001 yılında Northwestern Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Kliniğinde omuz artroskopisi konusunda        Dr. Gordon Nuber ile birlikte bir ay çalışmıştır. 2002 yılında yine Northwestern Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Kliniğinde Dr. Armen S. Kelikian’ın yanında ayak ve ayak bilek cerrahisi konusunda bilgisini arttırmıştır. 2003 ve 2004 yıllarında Almanya’nın Mainz şehrinde bulunan Dr. Jakob Grevenstein’in kliniğinde kompleks diz artroskopi ameliyatlarına katılmıştır. Chicago’da        Rush Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Ortopedisi Kliniğinde Dr. Brian Cole’un yanında gözlemci doktor olarak bulunmuştur.

1999 yılında kalça artroskopi ameliyatlarına başlayan Op. Dr. Kayhan Turan,  artroskopik kalça cerrahisinde ileri teknikleri gözlemlemek amacıyla                2014 yılında ABD Minneapolis kentinde, Twin Cities Ortopedi Merkezinde           Dr. Christopher Larson’un yanında çalışmış ve sonrasında Türkiye’de artroskopik kalça cerrahisinin öncülerinden biri olmuştur.

Op. Dr. Kayhan Turan, 2012 ve 2013 yıllarında ABD Sacramento kentinde tam diz eklem protezinde devrim niteliğindeki kinematik diz protez ameliyat yöntemini geliştiren Dr. Stephen Howell’in yanında çalışmıştır. Bu cerrahi tekniği kendisinden öğrendikten sonra Türkiye’de diz protezi ameliyatlarında kinematik yöntemi uygulayan ilk hekim olmuştur. O zamandan beri kinematik diz protez cerrahisinin insanın doğal eklem yapısına en uygun teknik olduğuna inanan        Op. Dr. Kayhan Turan, bu yöntemin en güçlü savunucularından biri olmuştur.

2016 yılında Türkiye’de ilk defa robotik tam diz protez ameliyatını yapan            Op. Dr. Kayhan Turan, 2018 yılında da yine ilk olarak robotik tam kalça protez ameliyatlarını uygulamaya başlamıştır. Bugüne kadar 800’den fazla robotik diz ve kalça eklem protez ameliyatını gerçekleştirmiş olan Op. Dr. Kayhan Turan, aynı zamanda yurtiçi ve yurtdışından onlarca ortopedi uzmanı doktora robotik diz protez cerrahisi eğitimi vermiştir. TT Orthopedic Academy bünyesinde bu eğitimlere halen devam etmektedir.

Türkiye’de robotik eklem cerrahisinin tanınması ve geliştirilmesi amacıyla kurulan ORCD (Ortopedi Robotik Cerrahi Derneği) başkanlığını yapmakta olan                  Op. Dr. Kayhan Turan, aynı zamanda TOTBİD (Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği),  AAOS (American Academy of Orthopedic Surgery),  AANA(Arthroscopy Association of North America),  ICJR (International Congress for Joint Reconstruction) dernekleri üyesidir.

İstanbul Atlas Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Öğretim Üyesi olan Op. Dr. Kayhan Turan, İstanbul’da Medicine Hastanesinde yarı zamanlı çalışmaktadır.

Bursa’da Aritmi Osmangazi Hastanesi, Robotic Ortopedi Cerrahi Merkezi ve  Turan&Turan Kemik Kas Eklem Sağlığı Merkezinde görev yapmakta olan        Op. Dr. Kayhan Turan, özellikle “eklem protez cerrahisi, robotik diz ve kalça protezi, artroskopik eklem cerrahisi ve rejeneratif ortopedi” konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

İyi derecede İngilizce bilen Op. Dr. Kayhan Turan evli ve 2 çocuk babasıdır.