Paylaş
Bize Danışın
BlogKalça

Kalça Kireçlenmesi Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Kalça eklemi, uyluk kemiğinin (femur), leğen kemiği (pelvis) ile birleştiği bir top-yuva eklemidir. Uyluk kemiğinin başı, leğen kemiğinde asetebulum denilen yuva bölgesine yerleşerek kalça eklemini oluşturur. Bu tıpkı bir top ve yuva uyumuna benzediği için bu tip eklemlere top-yuva eklemi denir.

kalca-eklemi-1

Tüm eklemlerde olduğu gibi kalça eklemi de kıkırdak dokusu ile kaplıdır. Bu kıkırdak, kalça eklemini oluşturan iki kemiğin birbiri üzerinde ağrısız ve en az sürtünme ile kaymasını sağlar. Diz eklemi gibi, kalça eklemi de vücut ağırlığını taşıdığı için aşınma ve bozulmaya en sık uğrayan eklemlerden biridir. Kalça kireçlenmesikalça eklemindeki kıkırdağın incelmesi ve aşınması sonucu meydana gelir ve eklem yüzeylerinin sertleşmesine neden olur. Kireçlenme, genelde 60 yaşın üzerinde görülse bile, gelişimsel kalça çıkığı, travmalar ve çocukluk çağı kalça hastalıkları gibi durumlarda daha erken yaşlarda da ortaya çıkabilir. Kireçlenme temelde bir kıkırdak hastalığıdır. Ancak zamanla eklemin diğer yapıları da bu hasardan etkilenir ve eklem normal işlevini yapamaz hale gelir. Kalça kıkırdağı yıprandığında, kalça kemikleri bu durumu telafi etmek için, osteofit (kemik çıkıntısı) denilen düzensiz kemik yapıları oluşabilir. Bu kemik büyümeleri zamanla kemikler arasında sürtünmeye neden olur.

kalca-kikirdagi-1536x559

Kalça kireçlenmesi, kalçadaki tendonların ve bağların aşırı gerilme ve sürtünmeye maruz kalmasına neden olabilir. Bu dokuların iltihaplanması veya hasar görmesi sonucu ağrı ve sertlik gibi yakınmalar ortaya çıkar. Kalça kireçlenmesi belirtileri dikkate alınmadığında ve tedavi edilmediğinde, kıkırdak tamamen aşınır ve kıkırdak koruyucu etkisini yitirdiğinde kemikler birbiriyle sürtünmeye başlar. Kalça hareketi neredeyse tamamen ortadan kalkabilir ve yürümek gibi günlük hareketler bile imkansız hale gelir.

Kalça Kireçlenmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kalça eklemi, vücut ağırlığını taşıyan eklem olması nedeniyle aşınma ve bozulmaya en sık uğrayan eklemlerden biridir. Kalça kireçlenmesi nedenlerinden en önemlileri; ilerleyen yaş ve obezitedir. Kalça kireçlenmesi, genelde 60 yaşın üzerinde görülse de doğumsal kalça çıkığı, travmalar ve çocukluk çağında görülen kalça problemleri gibi durumlarda daha erken yaşlarda da ortaya çıkabilir. Kalça kireçlenmesinin tek bir nedeni yoktur, ancak hastalığın ortaya çıkmasının genel nedenleri şöyledir:

 • Yaşlanma
 • Genetik faktörler
 • Daha önce kalça ekleminde başka problemlerin yaşanması (yaralanmalar, kalça çıkığı gibi)
 • Obezite
 • Romatizmal hastalıklar
kalca-kireclenmesi-gorsel

Kalça Kireçlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Kalça ekleminde ağrı ve sertlik, ilk fark edilen kalça kireçlenmesi belirtileridir. Kalça kireçlenmesinden kaynaklanan ağrı; kalçada, kasık ve uyluk bölgesinde hissedilir. Ağrı genellikle yürüme, ayakta durma veya eğilme gibi hareketler esnasında daha kötüleşir. Dinlenmek ve tetikleyici aktivitelerden kaçınmak ağrıları hafifletebilir. Ancak, hastalık kötüleştikçe kalça kireçlenmesi belirtileri daha kalıcı veya şiddetli hale gelir, öyle ki düz bir zeminde yürümek bile ağrıya neden olabilir. Zamanla, dinlenme sırasında veya geceleri de dahil olmak üzere ağrılı yakınmalar daha sık ortaya çıkmaya başlar. Kalça kireçlenmesi belirtileri genel olarak şu şekildedir:

 • Kalça ekleminde yürümeyi veya eğilmeyi zorlaştıran sertlik hissi
 • Eklemin kilitlenmesi, hareket edememe
 • Kalçada yürümeyi etkileyen ve topallamaya neden olabilecek azalan hareket aralığı

Kalça Kireçlenmesi Kimlerde Daha Sık Görülür ve Risk Faktörleri Nelerdir?

Kalça kireçlenmesi her yaşta görülebilmesine rağmen, 65 yaş üstü bireylerde daha yaygın görülür. Hareketsiz bir hayata sahip olan ve obezite problemi yaşayan kişilerde de kalça kireçlenmesi riski daha fazladır. Kalça kireçlenmesinin meydana gelme olasılığını artırabilecek bazı risk faktörleri vardır. Bu risk faktörleri şunlardır:

 • Genetik faktörler: Ailede kalça kireçlenmesi öyküsü olduğu zaman, görülme sıklığı daha da artabilir.
 • Çocukluk çağı kalça hastalıklarıGelişimsel kalça çıkığı gibi çocuklarda görülen kalça hastalıkları, erken dönemde kalça kireçlenmesi gelişme riskini arttırabilir.
 • Osteonekroz: Osteonekroz, kalça eklemine gelen kan akışının bozulduğu durumlarda meydana gelir ve kalça ekleminde ağrıya neden olur. Kan akışı bozulduğunda kemik hücreleri canlılığını koruyamaz ve kalça ekleminde kireçlenme riski artar. 
 • Femoroasetabular sıkışma: Kalçadaki top ve yuva eklem yapısının bozulmasıyla meydana gelen kalça ekleminde sıkışma durumudur. Bu durum, kalça kireçlenmesi riskini arttırır.
 • Ağır travmalar: Kalça kemiklerinde kırık veya çıkıklar zamanla kireçlenmeye neden olabilir.
kalca-kireclenmesi-agir-travma

Kalça Kireçlenmesinin Tedavisi

Kalça kireçlenmesi tedavisinin temel amacı, kişinin hareket kabiliyetini ve yaşam tarzını iyileştirmektir. Kalça kireçlenmesinde kesin bir tedavi olmamakla birlikte, ağrıyı hafifletmeye ve hareket kabiliyetini artırmaya yardımcı olacak tedavi seçenekleri vardır.

Cerrahi Olmayan Kalça Kireçlenmesi Tedavisi

Diğer eklem kireçlenmelerinde olduğu gibi, kalça kireçlenmesi tedavisinde erken dönemde genellikle ameliyat dışı tedavi seçenekleri uygulanır. Doktorunuz, kireçlenmenin verdiği hasara ve yakınmalarınıza bağlı olarak size cerrahi olmayan tedavi seçenekleri önerebilir:

 • Kalça kireçlenmesi tedavisinde ilk önemli aşama kilo vermektir. Sağlıklı kiloda olduğunuzda, kalça eklemindeki stres ve yük azalır, bu durum daha az ağrıya ve daha fazla hareket yeteneğine sahip olmanızı sağlar.
 • Yaşam tarzı değişiklikleri ve egzersizler: Günlük yaşamınızdaki bazı değişiklikler kalça ekleminizi koruyabilir ve kireçlenmenin ilerlemesini yavaşlatabilir. Kas kuvvetini arttırmak ve eklem hareket açıklığını korumak için yapılacak egzersizler tedavinin önemli bir parçasıdır.
 • Fizik Tedavi: Doktorunuzun sizin için önerdiği egzersizler ve düzenli bir fizik tedavi programı hareket ve esnekliği artırmanın yanı sıra kalça ve bacağınızdaki kasları güçlendirmeye yardımcı olacaktır.
 • Yardımcı cihazlar: Baston, koltuk değneği veya yürüteç gibi yardımcı cihazlar kullanmak günlük aktivitelerinizi yerine getirmede size destek sağlayabilir.
 • İlaçlar: Ağrınız günlük hayatınızı etkiliyorsa, ağrı şiddetini azaltmaya yarımcı olmak için doktorunuz ilaç önerisinde bulunabilir. Tüm ilaçlar gibi, ağrı kesiciler de yan etkilere neden olabilir ve aldığınız diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu yüzden, herhangi bir ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.
 • Eklem İçi Enjeksiyonlar: Kalça eklemine yapılan ozon, hyaluronik asit, kök hüre tedavisi, trombositten zengin plazma ve kortizon enjeksiyonları kalça kireçlenmesinde ameliyat dışı tedavi seçenekleridir. Enjeksiyon yöntemleri ile hasarlı bölgeye verilen ilaçlar ağrı ve yakınmalarınızı azaltmaya yardımcı olur. Kök hücre ve trombositten zengin plazma (TZP) enjeksiyonları gibi yenileyici tedavi yöntemleri hasarlı bölgede iyileşme sürecinin başlamasını sağlayan doğal ve güçlü alternatif tedavilerdir. Ancak bu yöntemlerin başarısı, kireçlenmenin şiddeti ve yakınmalarınıza göre değişir.

Kalça Protez Ameliyatı

kalca-protez-ameliyati

Kalça kireçlenmesi ileri seviyedeyse ve ameliyat dışı tedaviler işe yaramıyorsa, cerrahi tedavi yöntemlerine başvurulur. Kalça kireçlenmesinde uzun süreli en başarılı tedavi kalça protezi ameliyatıdır. Bu ameliyatta, hasar görmüş kalça eklemi yerine protez kalça eklemi takılır. Günümüzde kullanılan protezlerin uyluk ve leğen kemiğine oturan parçaları vücut ile tamamen uyumlu ve uzun ömürlüdür. Kalça protezi ameliyatları günümüzde, küçük kesiklerle ve kalça çevresindeki yumuşak dokulara zarar verilmeyerek yapılabilmektedir. Genellikle erken yaşta kalça kireçlenmesi problemi yaşayan hastalar, erken dönemde tekrar protez ameliyatına ihtiyaç duyacaklarını düşünerek endişe duyabilirler. Fakat günümüz modern protezleri uzun ömürlü olmalarını sağlayan kaliteleriyle 20-25 yıl süreyle kullanılabilirler. Bu sayede, kalça kireçlenmesi nedeniyle genç yaşta şiddetli ağrılar yaşayan hastaların günlük aktivitelerden uzak kalma endişesi yaşamalarına gerek kalmaz.

Kalça Protezi Ameliyatını Geciktirmek Sorun Yaratır Mı?
Kalça kireçlenmesi tedavisi geciktirildiğinde; sağlam olan her iki diz, kalçanın diğer bölgesi, hatta bel ve sırt bölgeleri ciddi kireçlenme ve yıpranma riski altına girer. Kireçlenme olan kalça gerektiği gibi işlev göstermedikçe, vücudun diğer bölgelerine daha çok yük biner. Bu nedenle, ameliyatın geciktirilmesi sağlam eklemlerin de hasar görme ve ileride ameliyat gerektirme olasılığını arttırmaktadır.

Kalça Kireçlenmesi Önlenebilir Mi?

İlerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan kireçlenme riskine karşı önlemler alınması, ağrısız bir hayat için gerekli adımlardan biridir. Kalça eklemi vücut ağırlığını taşıyan ana eklemlerden biri olduğundan hasar görme riski daha fazladır. Kalça kireçlenmesini önlenmek için yapılması gereken en önemli şey eklem sağlığına önem vermektir. Sağlıklı kiloyu korumak, beslenme alışkanlıklarımıza özen göstermek ve egzersiz yapmak eklem sağlığını korumanın başlıca yoludur. Sağlıklı kiloda olmak eklemlere binen yükü azaltırken, düzenli egzersizler yaparak sürekli aktif kalmak, eklem çevresindeki kasları güçlendirir, kıkırdakta aşınma ve yıpranma meydana gelmesini önlemeye yardımcı olur. Günlük beslenme düzenimizde temel besin öğelerine yer vermek de kemikleri ve eklemleri olabildiğince güçlü ve sağlıklı tutmak için gereklidir. Kemik ve eklem sağlığında besinlerin önemiyle ilgili daha ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Kalça kireçlenmesi günlük yaşantınızı etkileyen ciddi bir durumdur ve ortaya çıkması aylar ile yıllar sürebilir. Zamanla artan ağrı ve diğer yakınmalar hareket kabiliyetini azaltmaya başlar ve yaşam kalitesini düşürür. Unutmayın ki, hastalık henüz meydana gelmeden önlem almak ve eklem sağlığını korumak, tedavi etmeye çalışmaktan daha iyidir.

Kemik ve eklem sağlığınızı korumak ve size uygun tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için Op. Dr. Kayhan Turan’a ve uzman ekibine danışabilirsiniz.

Randevu için tıklayınız

Kayhan Turan

Ortopedi ve Travmatoloji doktoru Op. Dr. Kayhan Turan’ın uzmanlık alanı eklem protez cerrahisi ve robotik diz-kalça protez cerrahisidir. Atlas Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi olan Op. Dr. Kayhan Turan, Robotik Ortopedi Cerrahi Derneği (ROCD) başkanlığını yapmaktadır. Aynı zamanda Robotik Ortopedi Cerrahi Merkezi ve Turan Turan Kemik Kas Eklem Sağlığı Merkezi’nin medikal direktörlüğünü yürütmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu