Paylaş
Bize Danışın

Robotik Diz Protezi Ameliyatı Olanların Yorumları:
Asuman H.


Asuman Hanım, yıllar önce geçirdiği trafik kazasından sonra dizinden iki defa ameliyat oldu. Ancak ağrılarından yine de kurtulamadı. Yıllar süren mücadelesine, robotik yöntem ile gerçekleştirilen Journey II diz protezi ameliyatı ile son vermeyi seçti.

“Düzgün ve dengeli basamadığım için bel ağrılarım da oluştu. Sık sık belimde şikâyetlerim başladı. Sonunda bel fıtığı ameliyatı oldum. Yine dizimi düzgün basamadığım için hem dizimde hem belimde ağrılarım oluyor. Bu yüzden artık protez ameliyatı olmam gerektiğini düşünmeye başladım.”

Dizinden daha önce iki defa ameliyat olan ve ameliyat sonrasında ileri derece diz eklem iltihaplanmasıyla da (dejeneratif artrit) mücadele etmek zorunda kalan Asuman Hanım, 35 yıl boyunca geçirdiği zor zamanları şu sözleriyle dile getirdi:

“Sosyal aktivitelerim kısıtlandı, dizim otuz beş sene beni idare etti; fakat son beş sene şikâyetlerim arttı ve bazen basamayacak derecede, kırık gibi ağrılarım oluyordu. Sürekli oturma ihtiyacı duyuyordum, ev işlerini bile yapamıyordum ve sürekli ağrı kesici içme ihtiyacı duyuyordum.”

Son beş yıldır artan şikâyetlerinin yaşam kalitesini daha fazla düşürmesine izin vermek istemeyen Asuman Hanım, sosyal medya hesaplarımızdan Op. Dr. Kayhan Turan hakkında bilgi edindiğini söyledi. Diğer hastalarımızın videolarını izleyerek araştırmalarına devam eden Asuman Hanım, hastalarımızın olumlu yorumları sonucunda ameliyat olmaya karar verdiğini belirtti.

Diz protezi ameliyatından sonra en büyük korkusunun enfeksiyon kapma riski olduğunu dile getiren Asuman Hanım, ameliyat yöntemleri hakkında da detaylı bir araştırma yapmaya başladığını belirterek sözlerine şöyle devam ediyor:

“Robotik cerrahi hakkında araştırma yaptık. Daha az kesi ve daha hızlı bir iyileşme süreci olduğunu öğrendik. Ayrıca robotik cerrahide sağlam doku kesiminin daha az olduğunu öğrendik. Bu da bizim için bir artı oldu. O yüzden robotik cerrahiyi tercih ettik. Diz protezi ameliyatında son teknoloji olduğunu öğrendiğimiz Journey II diz protezini seçtik.”

JOURNEY II Diz Protezi

Aktif yaşam süren hastaların beklentilerini karşılamak için tasarlanmış Journey II Diz Protezi, içerdiği oxinium maddesi ile güçlü performans ve dayanıklılık sunan bir protez sistemidir.

Yapılan araştırmalara göre OXINIUM maddesi;

  • Kobalt-krom alaşımından iki kat daha fazla yüzey sertliğine sahiptir.
  • Protez aşınmasını azalttığı için diğer protezlerden daha uzun ömürlüdür.
  • Kobalt-kromdan alaşımından %20 daha hafiftir.
  • Oxinium malzemesinin nikel içeriği çok daha az olduğu için metal hassasiyeti olan kişiler için uygun bir tercihtir.

Robotik yöntem ile gerçekleştirilen Journey II diz protezi ameliyatlarındaki bir diğer önemli nokta ise fizyolojik eklem yapısı ve hareketini ortaya koyan tasarımı sayesinde kişilerin yalnızca ayakta durup yük taşırken değil; kolay hareket edebilecekleri bir iyileşme süreci de sağlamasıdır.

Yapmış olduğu araştırmalardan sonra hastanemize muayene olmaya gelen Asuman Hanım, Op. Dr. Kayhan Turan ile ilgili ilk izlenimlerini ve ameliyata ikna olma sürecini şu sözleriyle aktarıyor:

“Kendisi bize çok sıcakkanlı davrandı, çok güvende hissettik. Kayhan Hoca’nın hastalığım hakkında bilgi verip ayrıntılı tetkik istemesi ve tetkikleri ayrıntılı bir şekilde değerlendirmesi beni ikna etti. Eğer diz protezi olursam ameliyatımı Kayhan Hoca’nın yapmasını ve robotik cerrahi uygulanmasını istedim ve bu şekilde olmasına karar verdik.”

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

“Ameliyat sonrasında ben çok ağrılı bir süreç geçireceğimi düşünüyordum fakat kesinlikle öyle olmadı.”

Önceki ameliyat deneyimlerinden dolayı ağrılı bir iyileşme süreci yaşayacağından endişelenen Asuman Hanım, diz protezi ameliyatı sonrası ağrısının olmadığını fark edince memnuniyetini şöyle dile getiriyor:

“Ameliyattan sonra hemen ilk 24 saat içerisinde yürümeye başladım. Fizyoterapistler bana nasıl ve ne şekilde yürüyeceğimi ve nasıl basacağımı göstererek ve her türlü konuda bilgi vererek yardımcı oldular. O yüzden çok memnunum.” 

Diz protezi ameliyatı iyileşme süreci boyunca fizyoterapistlerin ve Op. Dr. Kayhan Turan’ın desteği ve ilgisine de değinen Asuman Hanım, tüm ekibe olan teşekkürlerini şu sözlerle ifade etti:

“Kayhan Hoca çok ilgili. Çok güvenilir bir şekilde hastasına yaklaşıyor. O güveni sağlıyor. Fizyoterapistler de bana çok yardımcı oldular. Hemşire hanımlara da tabi ki çok teşekkür ediyorum. Kesinlikle bu tür sağlık sorunları olan herkese hiç düşünmeden Kayhan Hoca’yı tavsiye ediyorum.”

En büyük hayalinin eşiyle birlikte uzun yürüyüşlere çıkmak ve kendi ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu söyleyen Asuman Hanım’a hayallerini gerçekleştirmede bizlere güvendiği için teşekkür ediyoruz. Kendisine sağlık dolu bir yaşam diliyoruz.

Asuman Hanım, izlediği hasta yorumları videoları sayesinde ameliyat olmaya karar verip zor zamanlarından kurtuldu. Asuman Hanım’ın hikayesinin de diz protezi ameliyatı olmayı düşünen kişilere destek ve güven kaynağı olmasını umuyoruz.

Siz de ameliyat için uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenmek için uzman doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz. Robotik diz protezi cerrahisi ve Journey II diz protezi ile ilgili merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Randevu için tıklayınız
Başa dön tuşu