Paylaş
Bize Danışın

Kalça Protezi Ameliyatı Olanların Yorumları:
Havva K.


Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Hikâyesi

Doğuştan kalça çıkığı olan Havva K. (43), son üç ayda ağrılarının giderek şiddetlendiğini ve artık ağrı kesicilerin fayda etmediğini ifade ediyor. Ameliyattan on beş (15) gün sonraki durumunu ise şu sözleriyle dile getiriyor: “Ağrısız on beş (15) gündür çok rahatım, daha güzel günler beni bekliyor. Daha iyi olacak…”

Kalça ağrılarınız varsa, ağrılarınızın şiddetini değerlendirmek ve ameliyatın gerekli olup olmadığını öğrenmek için Kalça Ağrısı Değerlendirme Testimize katılarak, sorularınıza cevap bulabilirsiniz.
https://kalcaagrisitesti.kayhanturan.com/

Havva Hanım kalça protezi ameliyatı öncesi yaşadığı sıkıntıları ve ameliyat sonrası iyileşme sürecini şu sözleriyle anlatıyor:

“Yere basamıyor, yürüyemiyordum.”

Gelişimsel (doğumsal) kalça çıkığının nedeni, bebeğin anne karnındaki gelişiminin devam ettiği ve bebeğin ilk dokularının oluşmaya başladığı dönemlerde yaşanan gelişimsel sorunlardır. Doğuştan olmayan kalça çıkıkları ise kaza sonucu gelişebilir. Havva Hanım, son üç aydır ağrılarının dayanılmaz hale gelmesiyle aile ve iş ortamında da sıkıntılar yaşamaya başladığını söylüyor.

Gelişimsel Kalça Çıkığı Belirtileri

Gelişimsel kalça çıkığının en sık görülen belirtileri; topallayarak yürüme, kalçada genç yaşlarda başlayan ağrı, eklemde aşınmaya bağlı erken dönemlerde eklem kireçlenmesi (osteoartrit) ve eklem hareketlerinde kalıcı kısıtlılıklardır. Havva Hanım ameliyat öncesinde yaşadığı zorlu süreci şu sözleriyle devam ediyor: “Buraya gelmeden bir (1) ay önce sigorta hastanesine gitmiştim. Orada bana çok riskli bir ameliyat olduğunu, sinir ölçüm cihazı ellerinde olmadığı ve sigorta karşılamadığı için yapamayacaklarını söylemişlerdi.”

Kalça Protezi Ameliyatı Olmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Gelişimsel kalça çıkığının erken dönemlerde teşhis edilmesi tedavi sürecinde oldukça önemlidir. Doğumdan sonraki ilk altı (6) ayda teşhis edilen kalça çıkıklarında ameliyatsız tedavi seçenekleri uygulanabilir. Ancak tanı ve tedavi sürecinin gecikmesi, kalça çıkığı ameliyatını zorunlu hale getirmektedir. Tavsiye üzerine Kayhan Bey’e ulaşan Havva Hanım sözlerine şöyle devam ediyor: “ İyi ki gelmişim… Sinir ölçüm cihazlarının olduğunu söylediler. Ameliyat esnasında bu ölçüm cihazıyla sinirlere hasar verilmiyormuş. Başarılı bir ameliyat geçireceğimi söylediler. Gerçekten de başarılı bir ameliyat geçirdim.”

Kalça Protezi Ameliyatı Olanların Yorumları

Kalça protezi ameliyat sürecinin iyi geçtiğini söyleyen Havva Hanım, gelişimsel kalça çıkığı ve kalça protezi ameliyatı süreci hakkındaki görüşlerini şu sözleriyle anlatıyor:  “Ameliyat sonrası eşim Kayhan Bey’le görüşmüş, kalçanın tamamen bittiğini ama başarılı bir ameliyat geçirdiğini söylemiş. Ağrısız on beş gündür (15) gerçekten çok rahatım. İyi ki gelmişim çok memnunum doktorumdan.”

Kalça Protez Ameliyatı Geciktiğinde Ne Olur?

Gelişimsel kalça çıkığı ilerledikçe hastalarda kalça ağrısı başta olmak üzere şikâyetlerde artma ve kötüleşme görülmektedir. Hastalar günlük aktivitelerinde kalça çıkığı nedeniyle yürüyememe ve yere basamama gibi çeşitli sorunlar yaşamaktadır. Havva Hanım daha öncesinde doktora başvurduğunu ancak çok riskli bir ameliyat denildiği için korktuğunu söylüyor.

Kalça Protez Ameliyatı Sonrası İyileşme

Kalça protez ameliyatı sonrası iyileşme süreci gelişen teknolojilerle birlikte hızlanmıştır. Havva Hanım iyileşme sürecini şöyle anlatıyor: “Ameliyat oldum, hastaneden çıktım. Ağrısız on beş (15) gündür çok rahatım. Çok iyim, çok mutluyum. İyi ki gelmişim, çok memnunum doktorumdan. Şimdi bir ay sonra ikinci ameliyatımı olacağım. Bacağım uzatılacak. Daha güzel günler beni bekliyor, daha iyi olacak. Korkmuyorum, Kayhan Hoca’ya güveniyorum.”

Gelişimsel kalça çıkığı ve kalça protezi ameliyatı olmayı düşünen pek çok hasta ameliyat öncesinde, kalça protezi ameliyatı olanların yorumlarını dikkate almaktadır. Havva Hanım’da ameliyat olmayı düşünen ancak ameliyat ve ameliyat sonrası süreçten dolayı endişe yaşayan hastalara yardımcı olmak için ameliyat sürecini ve deneyimlerini sizlerle paylaşıyor. Siz de Havva Hanım’ın hikâyesini paylaşarak gelişimsel kalça çıkığı sorunu yaşayan hastalara yardımcı olabilirsiniz.

Kemik, kas ve eklem sorunlarınız ile ilgili bilgi almak ve güncel tedavi yöntemlerini öğrenmek için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir, randevu için 0505 999 1 777 numaralı hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Mutluluğun anahtarı sağlıktır. Sağlıklı bir ömür dileriz…

Randevu için tıklayınız
Başa dön tuşu