Paylaş
Bize Danışın

Kalça Protezi Ameliyatı Olanların Yorumları:
Hilmiye Ş.


Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Hikâyesi

Kalça kireçlenmesi nedeniyle uzun süredir şiddetli ağrı ve yakınmaları olan Hilmiye Hanım sonunda kalça protezi ameliyatı olmaya karar verdiğini belirtiyor. Hilmiye Hanım, kalça protezi ameliyatı kararını ve ameliyat sonrasını şöyle anlatıyor:

‘’Çok şikayetlerim vardı. Bir türlü ameliyat olmak istemedim. Korktum…En son dayanamaz hale geldim. Ameliyat çok güzel geçti, çok rahatladım… ‘’

Siz de kalça ağrısı yaşıyorsanız ağrının şiddetini değerlendirmek için Kalça Ağrısı Değerlendirme Testini yanıtlayabilirsiniz. Testin sonucuna göre kalça protezi ameliyatına ihtiyacınız olup olmadığı hakkında fikir edinebilirsiniz. Ayrıca, ameliyat kararını verirken kalça protezi ameliyatı olanların yorumları da sizin için yol gösterici olabilir.

Kalça Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Kalça kireçlenmesi yavaş yavaş gelişen bir durum olduğundan belirtiler de zamanla şiddetlenebilir. Kalça kireçlenmesi belirtileri arasında en yaygın olan kalça ağrısıdır. Ayakta durdukça şiddetlenen, dize ve kasıklara yayılan ağrılar görülmektedir. Oturup kalkmakta ve yürümekte zorlanma gibi yakınmalar da kalça kireçlenmesi belirtileri arasındadır.

Benzer belirtilere sahip olan Hilmiye Hanım yaşadığı zorlukları şu sözlerle dile getiriyor: ‘’Kasığımda çok ağrılar vardı, adımımı atamıyordum. Oturduğumda kalkamıyordum, kalktığımda yürüyemiyordum.’’

Kalça kireçlenmesinde erken tedavi ağrılarınızın şiddetlenmesini önlemek ve kireçlenmenin olumsuz etkilerini azaltmak için önemlidir.

Kalça Protezi Ameliyatı Geciktirilirse Ne Olur?

Kalça protezi ameliyatı olmaya karar vermek hastalar için endişe verici olabilmektedir. Hilmiye Hanım da ameliyat korkusunu şöyle ifade ediyor: ‘’Bir türlü ameliyat olmak istemedim, iyi mi olur kötü mü olur diye. Arkadaşların bazıları çok daha kötü olursun, felç kalırsın dediler. Ondan da korktum…’’

Kalça protezi ameliyatı her zaman ilk seçenek olarak değerlendirilmez. Ancak, ameliyat dışı tedavilere rağmen sonuç alınamıyorsa ameliyat seçeneği düşünülmelidir. Kalça protezi ameliyatını uzun süre ertelemek kireçlenmenin ve eklem hasarının kötüleşmesine yol açabilmektedir.

Kalça ağrısı arttıkça hareketler kısıtlanmaktadır, bu da eklem çevresindeki kasların zayıflamasına yol açmaktadır. Bu nedenle, kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme daha zor hale gelebilmektedir.

Kalça protezi ameliyatı için her hasta bireysel olarak değerlendirilmektedir. Sonuç olarak kireçlenmenin şiddetine ve yakınmalarınıza göre doktorunuzla birlikte kararınızı vermeniz gerekir.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme

Kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişebilmektedir. Ancak, doktorunuzun önerilerine uymak, fizik tedavi ve egzersizleri doğru uygulamak iyileşmenize yardımcı olacaktır.

Ameliyattan 15 gün sonra tek bastonla yürümeye başladığını ifade eden Hilmiye Hanım kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme sürecini şöyle anlatıyor:

‘’Bir, bir buçuk aydan sonra her işimi kendim yapmaya başladım. Torunuma bile bakmaya başladım. Yemeğimi de yaptım, temizliğimi de yaptım… Çok yürüyüş yaptım, eşimle hep gezdik. Bazen 8-9 bin adım yaptım. Hiç yatıp oturmadım hep gezdim, dolaştım.’’

‘‘Çok rahatladım, hiçbir ağrım kalmadı…’’

Kalça Protezi Ameliyatı Olanların Yorumları

Pek çok hasta ameliyat öncesinde araştırma yaparken kalça protezi ameliyatı olanların yorumları ve yaşadıklarını dikkate almaktadır. Ameliyat süreci her hasta için farklı olabilmektedir. Ancak, ameliyat kararınızı verirken kalça protezi ameliyatı olanların yorumları fikir edinmenize yardımcı olacaktır.

Hilmiye Hanım da kendisi gibi ameliyat düşünenler için şu sözleri dile getiriyor:

‘’Tavsiye ederim, ağrı çekenler hiç çekmesin. Ben pişman oldum niye daha önce gelip de ameliyat olmadım diye.’’

‘’Çok memnunum Kayhan Hocamızdan…’’

Siz de kalça kireçlenmesi ve kalça ağrısı sorunu yaşıyorsanız kalça protezi ameliyatı olanların yorumlarına ulaşabilir ve merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bu sorunu yaşayan hastalara destek olmak için Hilmiye Hanım’ın hikâyesini paylaşabilirsiniz.

Randevu için tıklayınız
Başa dön tuşu