Paylaş
Bize Danışın

Kalça Protezi Ameliyatı Olanların Yorumları:
Meryem Y.


Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Hikâyesi

Çocukluktan iki taraflı kalça çıkığı olan Meryem Hanım (38) şiddetli kalça ağrıları nedeniyle yürümekte ve günlük işlerini yapmakta çok zorlandığını, sonunda kalça protezi ameliyatı olmaya karar verdiğini ifade ediyor. Kalça protezi ameliyatı sonrası üçüncü gün ağrısız yürüyebildiğini ve dört gün sonra ikinci ameliyatı olduğunu belirten Meryem Hanım yaşadığı mutluluğu ‘’ağrısız yürümenin ne kadar güzel olduğunu öğrendim‘’ sözleriyle dile getiriyor.

Siz de kalça ağrısı yaşıyorsanız Kalça Ağrısı Değerlendirme Testini kolayca yanıtlayarak ağrınızın şiddetini değerlendirebilir ve kalça protezi ameliyatına ihtiyacınız olup olmadığı hakkında fikir edinebilirsiniz.

Kalça Çıkığı Belirtileri Nelerdir?

Kalça eklemi top-yuva yapısına sahiptir ve eklemi oluşturan yapıların birbiriyle uyumu son derece önemlidir. Uyluk kemiğinin (femur) üst kısmı bir top gibi yuvarlaktır ve kalça kemiğinde fincan şeklindeki yuvanın içine oturur. Kalça çıkığı durumunda femur başı yuva yapısı içine sıkıca oturamaz ve kalça eklemindeki uyum bozulur.

Kalça çıkığı belirtileri şiddetli ağrı, bacağı hareket ettirememek ve üzerine ağırlık verememek, bacaklar arasında uzunluk farkı olması, kalça eklem hareketlerinde kısıtlılık gibi durumlar sayılabilir. Benzer kalça çıkığı belirtilerine sahip olan Meryem Hanım yaşadığı sıkıntıları şöyle anlatıyor:

‘’30 yaşından sonra ağrılar kendini belli etmeye başladı, yürümelerim azaldı, odadan odaya emekleyerek gittiğimi biliyordum o kadar ağrım vardı. Gün içinde yemek yapmaya kalktığım zaman 2,5-3 saati buluyordu, basit bir iş bile saatlerce uzayabiliyordu.’’

Meryem Hanım, daha önce kendisine ameliyatta acele etmemesini ve takılacak platin nedeniyle eğilip kalkamayacağının söylendiğini belirtiyor. Şikâyetleri nedeniyle sonunda ameliyata karar veren Meryem Hanım ekliyor: ‘’Topladım cesaretimi, geldim…’’

Kalça Protezi Ameliyatı Geciktirilirse Ne Olur?

Kalça protezi ameliyatı geciktirilirse oluşan hasar bağlara ve diğer yapılara ciddi zarar verebilir, bu da ağrı ve diğer yakınmaların artmasına ve eklem kireçlenmesine neden olabilir. Bu nedenle, yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ve yakınmaların giderilmesi amaçlanarak kalça protezi ameliyatı için her hasta bireysel olarak değerlendirilmelidir.

Kalça Protezi Ameliyatı Olanların Yorumları

Ameliyat kararı verirken kalça protezi ameliyatı olanların yorumları ve deneyimleri sizin için yol gösterici olabilir. ‘’Ben yürüyeceğimi bildiğim için buraya geldim’’ diyen Meryem Hanım başarılı bir kalça protezi ameliyatı sonrası şuan yürümekte oldukça rahat ve mutlu.

Meryem Hanım sözlerini şöyle noktalıyor: ‘’Kayhan Hocamla beraber yürümeyi başardık… Yürüyemediğim bütün günlerin acısını çıkarmak istiyorum…’’

Kalça çıkığı sorunu yaşıyorsanız ve ameliyat kararını erteliyorsanız fikir edinmek için Meryem Hanım gibi kalça protezi ameliyatı olanların yorumlarına ulaşabilir ve Meryem Hanım’ın hikâyesini paylaşarak bu sorunu yaşayan hastalara destek olabilirsiniz.

Kemik, kas, eklem sağlığı ile ilgili sorunlarda vakit kaybetmeden çözüme ulaşmak ve güncel tedavi yöntemlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak için bize ulaşabilir, sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Randevu için tıklayınız
Başa dön tuşu