Paylaş
Bize Danışın

Kalça Protezi Ameliyatı Olanların Yorumları:
Nurten Ş.


Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Hikâyesi

İki buçuk yıldır kalça ağrısı çeken Nurten Ş. (50) ağrılarına çözüm bulmak için birçok yer gezdiğini ancak hiçbir çözüm bulamadığını dile getiriyor. Ameliyatından iki ay sonraki durumunu ise şu sözleriyle ifade ediyor: “ Duvara bile tırmanabilirim. Süper hissediyorum…”

Nurten Hanım kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme sürecini şu sözleriyle anlatıyor:

“Yaşın çok genç yatalak kalabilirsin dediler”

Kalça eklem kireçlenmesinin bilinen kesin bir nedeni yoktur; ancak yaş, cinsiyet, kilo, genetik özellikle vegelişimsel kalça çıkığı gibi çeşitli sebepler kalça problemlerine neden olabilmektedir. Nurten Hanım’da iki buçuk yıldır yaşadığı ağrıların artık dayanılmaz bir hale geldiğini ve ağrıdan dolayı topallayarak yürümeye başladığını söylüyor.

Kalça Kireçlenmesi Belirtileri

Kalça kireçlenmesinin en sık görülen belirtileri; uzun süre ayakta kalma sonucu şiddetlenen ve hareket kısıtlılığına yol açan kalça ağrıları, zamanla belirginleşen aksama ve topallama gibi yürüyüş bozukluklarıdır. Kalça eklem kireçlenmesi zamanla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Nurten Hanım ameliyat öncesi yaşadığı süreci şu sözleriyle ifade ediyor; “Her yeri gezdim ama hiçbir çare demediler. Yaşın çok genç bu ameliyat olma ya da yatalak kalabilirsin dediler. Çok yere gittim hep öyle dediler. Ayağını uzatıp yatacaksın yürümeyeceksin kemikler iyice sürtüne sürtüne bitmiş dediler.”

Kalça Protezi Ameliyatı Olmadan Araştırılması Gerekenler!

Kalça ağrılarında ilk seçenek ameliyat değildir. Eğer hasta kireçlenmenin erken döneminde ise ağrı kesici tedavisi, fizik tedavi, eklem içi enjeksiyonlar gibi ameliyat dışı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Yeğenin tavsiyesi üzerine Kayhan Bey’e ulaşan Nurten Hanım sözlerine şöyle devam ediyor; “Geldiğimde o kadar memnun kaldım ki… Kayhan Bey çok iyi karşıladı. “Hemen ameliyat, hiç korkmayın” dedi. Bu ameliyatı yapabilirim deyince çok sevdik. Sonrasında hiç durmadan hemen geldim. Ameliyatımda çok başarılı geçti.”

Kalça Protezi Ameliyatı Olanların Yorumları

Kalça protezi ameliyatı sürecinin iyi geçtiğini, kişisel ihtiyaçlarını giderebildiğini ve yürüyebildiğini söyleyen Nurten Hanım, kalça kireçlenmesi yaşayan ve kalça protezi olanların yorumlarını merak edenler için şunları söylüyor;  “Kayhan Bey, bu protezi taktığımızda çok rahatlayacaksınız dedi. O kadar iyiymiş ki… Keşke daha öncesinde bu ağrıları hiç çekmeseydim. Hastaneden çıkarken ilk yürüyüşümü yaptım ve o kadar memnun oldum ki… Çok sevindim, çünkü bu ameliyatı olmasam yürüyemezdim, merdiven çıkamazdım, hiçbir şey yapamazdım. Benim gibi olanlar mutlaka olsun. Hiç korkmasınlar…”

Kalça Protez Ameliyatı Geciktiğinde Ne Olur?

Kalça kireçlenmesi ilerledikçe kalça ağrısı başta olmak üzere hastanın şikâyetleri zamanla giderek artar ve kötüleşir. Hastalar kalça kireçlenmesi nedeniyle yürümek, eğilmek, oturup kalkmak, ayakkabı giymek gibi günlük aktivitelerini yerine getirmekte zorlanmaya başlar. Nurten Hanım’da daha öncesinde birçok doktora başvurduğunu ancak ameliyattan korktuğunu, felç kalırsam korkusuyla ameliyatını geciktirdiğini söylüyor.

Kalça Protez Ameliyatı Sonrası İyileşme

Kalça protez ameliyatı sonrası iyileşme gelişen teknolojiyle birlikte kısa sürede görülmektedir. Nurten Hanım iyileşme sürecini anlatıyor; “ Ameliyat oldum, hastaneden çıktım. Biraz değnekle yürüyeceksin dediler. Ben 2 günde attım… Eşim, herkes bana çok kızdılar. O kadar başarılı geçti yani… Ablamın oğlunun nişanı vardı. Gittik. Halay çektim, oyun oynadım.” Herkes sen yeni ameliyat olmadın mı? dedi. Evet, yeni ameliyat oldum dedim ama iki buçuk yıldan beri çok özlemiştim.”

Kalça kireçlenmesi yaşayan ve kalça protezi ameliyatı olmayı düşünen pek çok hasta, ameliyat olmadan önce kalça protezi ameliyatı olanların yorumlarını dikkate almakta. Nurten Hanım için de kalça protezi ameliyatı olanların yorumları çok önemliydi. O da kendisi gibi ameliyat olmayı düşünen; ancak endişeli olan hastalara yardımcı olmak için kalça protezi ameliyatı sonrasındaki deneyimlerini anlattı. Siz de Nurten Hanım’ın hikâyesini paylaşarak kalça kireçlenmesi yaşayan hastalara yardımcı olabilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın. Kemik, kas ve eklem sorunlarınız ile ilgili bize her zaman 0505 999 1 777 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın…

Randevu için tıklayınız
Başa dön tuşu