Paylaş
Bize Danışın

Kalça Protezi Ameliyatı Olanların Yorumları:
Sevgi S.


Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Hikâyesi

Kalça çıkığı ile doğan ve yıllardır yaşadığı ağrıları dindirmek isteyen Sevgi S. (51) uzun süren araştırmaları sonrasında total kalça protezi ameliyatı olmaya karar verdi. Ameliyat sonrası durumunu, “Mucize gibi bir şey, yürüyebiliyorum, beni yeniden hayata döndürdüler” şeklinde ifade eden Sevgi Hanım kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme sürecini anlattı.

“Kalça çıkığı ile doğdum.”

Kalça eklem kireçlenmesinin bilinen kesin bir nedeni yoktur; ancak yaş, cinsiyet, şişmanlık, genetik özellikler, gelişimsel kalça çıkığı gibi çocukluk çağında görülen kalça problemleri başlıca nedenler arasındadır. Sevgi Hanım da kalça çıkığı ile doğduğunu, birçok ameliyat olmasına rağmen yıllar sonra sağ kalçasında tekrar kireçlenme yaşadığını söylüyor.

Kalça Kireçlenmesi Belirtileri

Kalça kireçlenmesinin en sık görülen belirtileri; uzun süre ayakta durunca şiddetlenen ve hareket kısıtlılığına yol açan kalça ağrısı ile birlikte, zamanla belirginleşen aksama, topallama gibi yürüyüş bozukluklarıdır. Kalça eklem kireçlenmesi zamanla yavaş yavaş gelişen bir durumdur. Bu nedenle kıkırdak kaybının ve kireçlenmenin erken dönemlerinde hastanın şikâyeti yalnızca hareketle ortaya çıkan hafif kalça ağrısı olabilir. Ancak bazen ani başlayan kısa süren şiddetli ağrılar da hissedilebilir. Sabahları daha şiddetli olan, bir süre oturduktan veya dinlendikten sonra kötüleşen kalça ağrıları ve eklem sertliği de kalça kireçlenmesi belirtileridir. Sevgi Hanım ağrılarını şu şekilde ifade ediyor; “Benim ağrılarım aslında on yıl önce aşırı ev temizliği yaptığımda başladı. Sağ bacağımda çekilme oluyordu, ben bunun farkında değildim. Meğer kireçlenmenin gelişim aşamasıymış, başlangıcıymış. Daha sonra 2019’a geldiğimizde artık aniden sıvı bittiği için yürüme problemim başladı. Topalladım, sonra hiç yürüyemedim. Eklem yerimde sıvı bittiği için kıtır kıtır seslerle ve ağrılarla yürüyordum.”

Kalça Protezi Ameliyatı Olmadan Araştırılması Gerekenler!

Kalça eklem kireçlenmesinde ameliyat ilk tedavi seçeneği olmamalıdır. Eğer hasta kireçlenmenin erken dönemindeyse genellikle ağrı kesici ilaç tedavisi, fizik tedavi, eklem içi enjeksiyonlar gibi ameliyatsız tedavi yöntemleri önerilir. İki yıldır ağrı kesici ilaç ve kas gevşeticiler kullanan Sevgi Hanım, bu tedavilerden sonuç alamayınca total kalça protezi ameliyatı olmaya karar veriyor. Total kalça protezi olmadan önce kalça protezi olanların yorumlarını dikkate alan Sevgi Hanım, kalça protezi ameliyatı fiyatı, kalça protezi ameliyatı sonrası yürüme, kalça protezi ameliyatı sonrası yatış pozisyonu, kalça protezi ameliyatı kaç saat sürer gibi birçok konu hakkında araştırma yaptıktan sonra Op. Dr. Kayhan Turan’a ulaşıyor ve Bursa’da kalça protezi ameliyatı oluyor. İlk muayeneden itibaren doktoruna olan güveni sayesinde ameliyatının çok rahat geçtiğini ifade eden Sevgi Hanım, rahat hissetmenin önemini vurguluyor, “Dr. Kayhan Turan’a ilk muayeneye girdiğimde derdimi anlattım, güler yüzle muayenemi etti, bilgilendirdi. Sonra elimi tuttu, sıktı; ‘Korkma, iyileşeceksin’ dedi. O bana çok büyük güç verdi. Buraya yattığımda da geldi, ‘Hiç korkmayın Sevgi Hanım, her şey çok güzel olacak’ dedi. O beni çok rahatlattı. Çok içten, çok samimi…”

Kalça Protezi Ameliyatı Olanların Yorumları

Kalça protezi ameliyatı sürecinin iyi geçtiğini, kişisel ihtiyaçlarını giderebildiğini ve yürüyebildiğini söyleyen Sevgi Hanım, kalça kireçlenmesi yaşayan ve kalça protezi olanların yorumlarını merak edenler için şunları söylüyor;  “Ameliyat sürecim iyi geçti… Keşke daha önce gelseymişim diyorum. Korkacak hiçbir şey yok…  Artık hayata daha umutla bakıyorum ve topuklu ayakkabı giyebileceğim. Şu anda çok iyiyim, ameliyatın ikinci gününde olmama rağmen acım sızım yok, çok güzel yürüyorum. Ben çok uzun süre araştırdığım için en iyi doktoru ve hastaneyi seçtiğimden emindim, hiç korkmadım, hiçbir şey hissetmedim. Hatta ameliyattan çıktıktan sonra ameliyat olduğuma inanamadım. Çok az estetik bir dikiş atılmış zaten, ustaca yapılmış bir ameliyat… Yürümemde de sıkıntı yok fizyoterapistim de yardımcı oldu, korkmadan adımlarımı atmamı söyledi. Bundan daha iyisi nasıl olur… Onun için hiç korkmasınlar iyileşmeyi istesinler, niyetleri önemli. Ben sağlıklı yaşamak istiyorum dedim. Ben sağlıklı yaşamak istiyorum dedim, düzeleceğim dedim ve şu anda çok mutluyum. Bu kadar mucize beklemiyordum, inanılmaz bir şey…”

Kalça Protez Ameliyatı Geciktiğinde Ne Olur?

Kalça kireçlenmesi ilerledikçe kalça ağrısı başta olmak üzere hastanın şikâyetleri zamanla giderek artar ve kötüleşir. Hastalar kalça kireçlenmesi nedeniyle yürümek, eğilmek, oturup kalkmak, ayakkabı giymek gibi günlük aktivitelerini yerine getirmekte zorlanmaya başlar. Sevgi Hanım da geç kalmadan tedavi olmak istediğini, ancak pandemi nedeniyle herkesten tepki aldığını, bu yüzden ertelemek zorunda kaldığını ve bu yüzden dayanılmaz ağrılar yaşadığını söylüyor.

Kalça Protez Ameliyatı Sonrası İyileşme

Kalça protez ameliyatı sonrası iyileşme gelişen teknolojiyle birlikte kısa sürede görülmektedir. Sevgi Hanım iyileşme sürecini anlatıyor; “Ameliyatı da hiç anlamamıştım, tereyağından kıl çeker gibi oldu. Acısız ağrısız… Hemen ayağa kalkmam çok güzeldi. Ertesi gün yürüttüler… 1 hafta yükseltici tuvalette oturdum daha sonra normal klozete geçtim. 10 gün sonra artık her işimi kendim yapmaya başladım. Giyinip soyunma rahat ve desteksiz yürüme… Dikişlerim alındıktan sonra yürüteci artık tamamen attım. İki ayağımın üzerinde çok güzel yürüyorum, ağrılarım dindi. Kireçlenmeden kaynaklanan o ağrıyı 2,5 yıldır çekiyordum. Şu anda yeniden doğmuş gibiyim… Op. Dr. Kayhan Turan’a çok teşekkür ediyorum emekleri için… Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum… Yeniden beni hayata döndürdüler. Her şey çok güzeldi…”

Kalça kireçlenmesi yaşayan ve kalça protezi ameliyatı olmayı düşünen pek çok hasta, ameliyat olmadan önce kalça protezi ameliyatı olanların yorumlarını dikkate almakta. Sevgi Hanım için de kalça protezi ameliyatı olanların yorumları çok önemliydi. O da kendisi gibi ameliyat olmayı düşünen; ancak endişeli olan hastalara yardımcı olmak için kalça protezi ameliyatı sonrasındaki deneyimlerini anlattı. Siz de Sevgi Hanım’ın hikâyesini paylaşarak kalça kireçlenmesi yaşayan hastalara yardımcı olabilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın. Kas ve eklem sorunlarınız ile ilgili bize her zaman 0505 999 1 777 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın…

Randevu için tıklayınız
Başa dön tuşu