Paylaş
Bize Danışın

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası “Gülümseten” İyileşme Hikâyesi


Gelişimsel kalça çıkığı olan Gamze Hanım (23), kalça protezi ameliyatı sonrası mutluluğunu şu sözleriyle dile getiriyor:

Bugün Yürümeye Başladığımda Bacak Boyumun Eşitlendiğini Fark Ettim ve Bu Gerçekten Güzel Hissettirdi.” 

Ameliyat sonrası gözlerindeki mutluluk ile tüm ekibimize gülümseten Gamze Hanım; özellikle genç yaşlarda aynı sıkıntıları yaşayan kişiler için ameliyat öncesi ve sonrası sürecini anlatıyor.

kalça testi

Siz de kalça ağrılarınızın şiddetini değerlendirmek ve ameliyat ihtiyacınızın olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, Kalça Ağrısı Değerlendirme Testi ’ni yanıtlayabilirsiniz.

Gelişimsel Kalça Çıkığına Dikkat!

Kalça çıkığı belirtileri, yeni doğan bebeklerde ve çıkık derecesi ileri olmayan çocuklarda yürüyene kadar ortaya çıkmayabilir. Ayrıca gelişimsel kalça çıkığı belirtileri aileler tarafından da fark edilmeyebilir. Bu durumda çıkık; doktorun rutin kalça çıkığı muayenesi sırasında teşhis edilmektedir.

Yetişkinlerde görülen kalça çıkığında, zamanla kıkırdakta aşınma meydana gelir ve bu aşınma sonrası kıkırdak yenilenmez. Ayrıca aşınmalara bağlı olarak kalçanın topuz kısmı leğen kemiğinden çıkmaktadır.

Kalça çıkığı belirtilerinden bazıları; şiddetli ağrı, bacağı hareket ettirememek, üzerine ağırlık verememek, bacaklar arasında uzunluk farkı olması ve kalça eklem hareketlerinde kısıtlılıktır.

Daha önce altı, yedi kere ameliyat olan, ancak hiçbirinden olumlu sonuç alamayan Gamze Hanım, iyileşme mücadelesini şu sözleriyle aktarıyor:

“Kayhan Hoca’yı YouTube’da gördüm. Daha önce doktorlara gitmiştim, yaşım genç olduğundan dolayı kalça protezi ameliyatını tavsiye etmemişlerdi. Ancak 30-40 yaşlarında yapılan bir ameliyat olduğunu söylemişlerdi.”

Önemli Bilgi:  Kalça protezi ameliyatına karar verilirken ilk olarak kişinin yaşı değil; kalça durumu ve yakınmaları göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle, ameliyat için en uygun zaman kişiden kişiye değişmektedir.

Her iki bacağında da topallama ve aksama sorunu olan; ancak küçükken geçirdiği bir operasyonla sol bacağının düzeldiğini belirten Gamze Hanım:

“ Sağ bacağım düzelememiş, bu sırada ameliyat ola ola da kaslarımda gitmiş. O yüzden daha fazla topallıyordum ve hareket kısıtlılığım vardı. Ayrıca son zamanlarda sol bacağıma fazla yüklendiğim için sol bacağımda da ağrılar başladı.”

Bu süreçte araştırmalarına devam eden Gamze Hanım:

“Kayhan Hoca’yı gördüm, yorumlarında kalça protezi ameliyatında yaşın problem olmadığı yazıyordu. İletişime geçtim, filmlerimi ve emar sonuçlarımı gönderdim. Sonrasında beni aradılar ve muayeneye gittik. Muayene ve testler sonrasında, Kayhan Hoca bu ameliyatın olabileceğini söyledi.”

Sizlerde çekilmiş olan röntgen ve emar sonuçlarınızı bizlere ileterek uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz. Medikal dosyalarınızı gönderebileceğiniz linke ulaşmak için tıklayın.

“Ameliyat olmayı çok istiyordum, çok araştırdım ve Kayhan Hoca’ya güvendim.”

“Bugün ayağı kalktığımda ve yürüdüğümde bacak boyumun eşitlendiği fark ettim ve bu güzel hissettirdi. Benim yaşımda olan hastalar için kalça protezi ameliyatını öneririm. Kayhan Hoca’ya gerçekten güvenebilirler.”

“Özellikle Kayhan Hoca’ya ve personellere çok teşekkür ederim.”

Sizde gelişimsel kalça çıkığı sorunu yaşıyorsanız ve ameliyat kararını erteliyorsanız fikir edinmek için; kalça protezi ameliyatı olanların yorumlarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca Gamze Hanım’ın hikâyesini paylaşarak bu sorunu yaşayan hastalara destek olabilirsiniz.

Kemik, kas, eklem sağlığı ile ilgili sorunlarınızın tanı ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için bize ulaşabilir, sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Randevu için tıklayınız
Başa dön tuşu