Paylaş
Bize Danışın

Robotik Diz Protezi Ameliyatı Olanların Yorumları:
Fadim Ö.


Diz Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Hikâyesi

“İKİ DİZDEN AMELİYAT OLUP ERTESİ GÜN AYAĞA KALKMAK GÜZEL BİR ŞEY”
Yıllardır süren diz ağrıları, sabah uyandığında ayağının üzerine basamamak, merdiven inip çıkamamak…  57 yaşındaki Fadim Hanım, yaşadığı tüm bu zorluklara dur demek için tedavileri araştırmaya başlıyor ve robotik diz protez ameliyatı olmaya karar veriyor. Tedavisi için Karaman’dan Bursa’ya gelen Fadim Hanım, yaşadığı rahatsızlığı, daha önceki tedavi deneyimlerini ve geçirdiği robotik diz protezi ameliyatı sürecini bizimle paylaştı.

Siz de diz ağrılarınızın şiddetini değerlendirmek ve ameliyat ihtiyacınızın olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız Oxford Diz Testini yanıtlayabilirsiniz.

“Şimdiye kadar tedaviler fayda sağlamadı.”

Şimdiye kadar her gittiğim doktor artroskopi, dize iğne uygulamaları veya başka ameliyatlar önerdi. En son fizik tedaviye gittim. 10 gün boyunca fizik tedavi görmeme rağmen bir fayda sağlamadı. Geçen sene bir ameliyat girişimim oldu. Konya’ya gittim ve Konya’daki bir doktorla görüştük. Doktor hem kaval kemiği eğriliği ameliyatı hem diz protezi ameliyatı önerdi. Ameliyat kararı değişince ben de ameliyat olmak istemedim.

Daha sonra pandemi araya girdi, ben de bunu fırsat bildim, ameliyat olmak istedim. Çünkü bir sene bekledim ancak hiçbir şey değişmedi, süreç uzadı. Sonra ameliyat için seçeneklerimin neler olduğunu ve güvenilir bir doktor araştırmaya başladım. Daha sonra bir arkadaşımın önerisiyle Kayhan Hoca’yı gördüm. İşin gerçeği, bir tek Kayhan Hoca’yla kalmadım. Başka doktorları da araştırdım; Ankara’da İstanbul’da İzmir’de… Robotik cerrahiyle kimler ameliyat yapıyor onların yorumlarına baktım ama sonuç hep Kayhan Hoca’ya geliyordu. Hatta bir kere Ankara’ya gittim, orada da muayene oldum, onlar da ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Ancak hem maddi anlamda daha pahalıydı hem de ameliyat ile ilgili açık ve yeterli bilgi vermediler.

“Doktora güvenmek çok önemli.”

Op. Dr. Kayhan Turan’a muayene olmak için Bursa’ya geldim. İlk önce fizyoterapistler bana şikayetlerimi sordular. Daha sonrasında Kayhan Hoca geldi, muayene etti, röntgen istedi, röntgen sonucundan sonra ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Kendisi çok sıcakkanlı ve güler yüzlüydü ama benim için doktora güvenmek de çok önemliydi.

Ameliyat öncesinde ben de ailem de endişeliydik. Çünkü ne olacağını ne yaşayacağımızı bilmiyorduk. Bilmediğimiz için de korkuyorduk. Kayhan Hoca beni çok iyi bilgilendirdi, bütün sorularımı cevapladı, bu beni çok rahatlattı, korkmamamı söyledi. Hem doktoruma hem de kendime çok güvendim, böylelikle ameliyat olma kararını verdim. Sonuçtan gayet memnunum.

“Ameliyatın ertesi günü ayağa kalkmak güzel bir şey…”

Ameliyattan bir gün sonra beni yürütmeye başladılar. Hem fizyoterapistler hem hemşireler çok ilgililer, gün içinde sıkça gelip gidiyorlar. Diğer zamanlar için de DVT ve CPM adında iki alet verdiler. Bu aletler kan dolaşımını hızlandırmaya ve egzersizleri yapmamıza yardımcı oluyor. Daha sonra bu aletleri eve götürebileceğimizi söylediler. Aleti verdikten sonra da kullanıp kullanmadığımızı gün boyu takip ediyorlar. Bu çok güvende hissettiriyor.

Ameliyat süreci benim beklediğimden çok daha iyi geçti. Ben ayağa kalkmayı beklemiyordum ama ameliyatın ertesi günü ayağa kalktım. İki dizden ameliyat olup ertesi gün ayağa kalkmak güzel bir şey… İnsanın beklediğinden fazlası bir şey. Önce iki dizde nasıl olacağının tedirginliği vardı. Çok şükür hızlı bir şekilde ayağa kalkabildim, şimdi rahatım önemli olan da o zaten.

Artık başkasına muhtaç olmadan yürümek istiyorum… Gerçi eşim de yanımda destekçi, iyi ki o var. Bunu da birlikte atlatacağız. Ağrıları olmasa zaten insan ameliyat düşünmez ama… Ağrılarım artıyordu. Gece boyunca ben ayağımın ağrısından duramıyordum, kasıklarıma vuruyordu. Ayağımın altına vuruyordu, sabah kalktığımda ayağımın üstüne basamaz olmuştum. Bunları yaşayınca, ben nereye kadar bekleyeceğim, şu yaşımdayken ben yürüyemedikten sonra 70’inde 75’inde ayağımı atamamışım çok da önemli değil diye düşündüm. Şimdi ben dışarı çıkıp yürüyüş yapamıyorum. Hareket edemiyorum, evde oturuyorum. Artık yeter, bir an önce ne olacaksa olsun diz ağrılarımdan kurtulayım diye düşündüm. En çok yürüyüşü çok özledim, eşim de yürüyüşü çok seviyor. Eskiden onunla beraber yürüyorduk ama şimdi ben yürüyemiyorum. Şimdi en çok özlediğim şey dışarı çıkıp yürümek…

Pek çok hasta çeşitli nedenlerle diz protezi ameliyatı sonucundan memnun kalmayabiliyorBu nedenle, Fadim Hanım için de robotik diz ameliyatı olanların yorumları çok önemliydi. O da başkalarına yardımcı olmak ve bu ameliyattan gördüğü faydaları paylaşmak için deneyimlerini anlattı. Siz de diz kireçlenmesi yaşayan başka hastalara yardımcı olmak istiyorsanız Fadim Hanımın bu deneyimini onlarla paylaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın. Kas ve eklem sorunlarınız ile ilgili bize her zaman 0505 999 1 777 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın…

Randevu için tıklayınız
Başa dön tuşu