Paylaş
Bize Danışın

Robotik Diz Protezi Ameliyatı Olanların Yorumları:
Hamide B.


Diz Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Hikâyesi

Çok uzun yıllar diz ağrısı yaşayan Hamide B. (62) robotik diz protezi ameliyatımızdan haberdar olduktan sonra her iki dizinden de ameliyat olmaya karar verdi. Ameliyattan önce yürümekte zorlanan Hamide Hanım, ameliyattan iki gün sonra özgürlüğüne kavuşarak ağrısız bir hayata adımlarını attı. Daha önce robotik diz protezi ameliyatı olan hastalarımızın yorumları ile korkularına son veren Hamide Hanım, ameliyat öncesi ve sonrası sürecini anlattı.

Siz de diz ağrılarınızın şiddetini değerlendirmek ve ameliyat ihtiyacınızın olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız Diz Ağrısı Değerlendirme Testi’ni yanıtlayabilirsiniz.

“Ben kalktığım zaman ayaklarımın canı gelmiyordu.”

Diz ağrıları, diz sağlığımızda ortaya çıkabilecek olan sorunların en önemli belirtisidir. Bu diz ağrılarının oluşmasında ise çeşitli nedenler bulunmaktadır.  Ağrılar arttıkça yürümek, eğilip kalkmak, çömelmek ve oturmak gibi hareketler kısıtlanmalar meydana gelmekte ve bu durum ise kişilerin günlük hayatlarını olumsuz olarak etkilemektedir. Hamide Hanım yıllardır çektiği diz ağrılarını şöyle anlatıyor; “Çok önceden beri çekiyorum bu rahatsızlığı. Nereye gitsek bende hemen ortopedi gözlüyordum. Acaba bir ilacı bulunur mu? diye.”

Bitkisel Yöntemler İşe Yaramadı.”

Diz ağrılarının en yaygın nedenlerinden biri olan diz kireçlenmesi tedavisinde ameliyat her zaman ilk seçenek değildir ve ameliyat dışı tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Diz ağrılarını rahatlatmak ve doku onarımını sağlamak için kök hücre, trombositten zengin plazma (TZP/PRP) gibi yenileyici tedaviler, eklem içi kortizon iğneleri veya kriyoanaljezi gibi birçok ameliyatsız tedavi yöntemi vardır. Ancak bu tedaviler denenirse ve sonuç alınamazsa hastaya diz protezi ameliyatı önerilir. Hamide Hanım bizlere başvurduğunda çok ciddi bir kireçlenmesi ve dayanılmaz ağrıları vardı. Tedavi sürecini aksattığı için ameliyat dışı yöntemlerin fayda göstermesi söz konusu değildi. Kendisi de artık bu ağrılara dayanamadığı için her iki dizinde de ameliyat olmaya kararı verdiğini bizlere iletti.

Diz Protezi Ameliyatı Olanların Yorumları

Diz ağrısı yaşayan hastaların en büyük kaygılarından biri, daha önce diz protezi ameliyatı olan ancak memnun kalmayan hastaların yorumlarıdır. Ancak robotik teknolojiyle gerçekleştirilen diz protezi ameliyatlarında hastalardaki bu memnuniyetsizlik ortadan kalkmaktadır. Hamide Hanım Op. Dr. Kayhan Turan’a sosyal medya aracılığı ile ulaşarak daha önce robotik diz protezi ameliyatı olmuş hastaların yorumlarını takip etmeye başlıyor; “Önceden duymuştum, robotikle ameliyat olunuyor. Bir gün telefonu karıştırırken Kayhan Hoca’mızı gördüm. Eşime ve çocuklarıma dedim: “Ben bir doktor buldum Kayhan Hoca, sizde bir bakın.” Onlarda baktı, onlarda karar verdi. Muayeneye geldik.”

Ameliyatın Ertesi Yürümeye Günü Başladım.”

Robotik diz protezi ameliyatının en büyük avantajlarından biri hastaların ameliyat sonrası kısa sürede ağrısız bir şekilde günlük yaşamlarına geri dönmeleridir. Ameliyatın ertesi günü sabah yürümeye başlayan Hamide Hanım, bu süreçte korkularının olduğunu ancak Kayhan Hoca’nın kendisine güven verdiğini ifade ediyor. “Ameliyattan sonra bir sancı, ağrı duymadım. Yattım, ertesi sabah yürümeye kaldırdılar. Koridorda 3-4 kez yürüdüm. Bugünde merdiven indik ve çıktık. Tabi ameliyattan korkuluyor. Ama pişman oldum şimdiye kadar beklediğime… İyi ki gelmişiz”

Diz ağrıları yaşayan pek çok hasta diz protezi ameliyatı olmadan önce diz protezi ameliyatı olanların yorumlarını dikkate almakta. Hamide Hanım için de robotik diz protezi ameliyatı olanların yorumları çok önemliydi. O da başkalarına yardımcı olmak ve bu ameliyattan gördüğü faydaları paylaşmak için deneyimlerini anlattı. Siz de diz kireçlenmesi yaşayan başka hastalara yardımcı olmak istiyorsanız Hamide Hanım’ın bu deneyimini onlarla paylaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın. Kemik, kas ve eklem sorunlarınız ile ilgili bize her zaman 0505 999 1 777 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın…

Randevu için tıklayınız
Başa dön tuşu