Paylaş
Bize Danışın

Robotik Diz Protezi Ameliyatı Olanların Yorumları:
Hamiyet T.


Diz Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Hikâyesi

15 yıldır diz ağrıları sorunu yaşayan Hamiyet T. (69) robotik diz protezi ameliyatı olmaya karar verdi. Uzun yıllar boyunca en çok yürürken ve merdiven inip çıkarken zorluk yaşayan Hamiyet Hanım ameliyattan iki gün sonra hareket özgürlüğüne yeniden kavuştu ve yürümeye başladı. Tüm hastalar gibi Hamiyet Hanım için de diz protezi ameliyatı olanların yorumları çok önemliydi, bu nedenle kendisi de yaşadığı zorlukları, tedavisini ve sonrasındaki iyileşme sürecini anlattı.

Siz de diz ağrılarınızın şiddetini değerlendirmek ve ameliyat ihtiyacınızın olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız Diz Ağrısı Değerlendirme Testi’ni yanıtlayabilirsiniz.

“Yürüyemez hale gelmiştim.”

Diz sağlığımızı etkileyen ve yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu gösteren en önemli belirti diz ağrılarıdır. Bu diz ağrılarının oluşmasında birçok neden olabilir.  Ağrılar arttıkça yürümek, eğilip kalkmak, çömelmek ve oturmak gibi hareketler kısıtlanır ve günlük hayat çekilmez hale gelebilir. Hamiyet Hanım yıllardır çektiği diz ağrılarını şöyle anlatıyor; “15 sene boyunca 5. katta yaşadım, merdiven çıkmak benim dizlerimi mahvetti. Diz ağrılarım daha o zaman başladı, dizlerimden çok şikâyetçiydim artık yürüyemez hale gelmiştim. Çok batıyordu dizim sanki içeride bir şey varmış gibi. Bir de biz Türk hanımları yerleri sileceğim, halıları sileceğim diye hep mahvettik dizlerimizi.”

Ameliyat Dışı Tedaviler İşe Yaramadı.

Diz ağrılarının en yaygın nedenlerinden biri olan diz kireçlenmesi tedavisinde ameliyat her zaman ilk seçenek değildir ve ameliyat dışı tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Diz ağrılarını rahatlatmak ve doku onarımını sağlamak için kök hücre, trombositten zengin plazma (TZP/PRP) gibi yenileyici tedaviler, eklem içi kortizon iğneleri veya kriyoanaljezi gibi birçok ameliyatsız tedavi yöntemi vardır. Ancak bu tedaviler denenirse ve sonuç alınamazsa hastaya diz protezi ameliyatı önerilir. Hamiyet Hanım da daha önce PRP yaptırmasına rağmen sonuç alamadığını, ağrılarının devam ettiği için de ameliyat olma kararı verdiğini söylüyor.

Diz Protezi Ameliyatı Olanların Yorumları

Diz ağrıları yaşayan hastaların en büyük kaygılarından biri, daha önce diz protezi ameliyatı olan ancak memnun kalmayan hastaların yorumlarıdır. Ancak robotik teknolojiyle yapılan diz protez ameliyatlarında hastalardaki bu memnuniyetsizlik ortadan kalkmaktadır. Hamiyet Hanım da Op. Dr. Kayhan Turan’ı daha önce robotik diz protezi ameliyatı olmuş bir komşusu aracılığıyla tanıyor ve araştırmaya başlıyor; “Bizim apartmana birisi taşındı, annesi İzmir’den Kayhan Bey’e gelmiş ve Bursa’da robotik diz protezi ameliyatı olmuş. Kapılarına gittim, nasıl memnun musunuz ne yaptınız diye, onlar da memnuniyetlerini anlattılar. Kayhan Bey’i duyunca internetten araştırdım, yorumları okudum.” Diz protezi önerilen hastalar için diğer önemli konu da ameliyatı geciktirmemeleridir. Hamiyet Hanım da pandemi olmasına rağmen ertelemeden cesaretle geldiğini söylüyor.

Ameliyatın İkinci Günü Yürümeye Başladım.

Robotik diz protezi ameliyatının hastalar için en büyük avantajlarından biri ameliyattan sonra kısa sürede ağrısız bir şekilde günlük yaşamlarına geri dönmeleridir. Ameliyattan iki gün sonra yürümeye başlayan Hamiyet Hanım bu süreçte korkularının olduğunu ancak ameliyatının iyi geçtiğini ifade ediyor, “Ameliyatın ikinci günü yürümeye başladım, biraz sevinç oluyor biraz tedirginlik oluyor yürüyebilecek miyim diye, tabi seviniyorsun, güven geliyor tabii kendine güzel yürüdükçe. Her seferinde daha güzel yürümeye başlıyorum. Yarın daha iyi olacağım, yürüyeceğim belki de koşacağım kim bilir…”

Diz ağrıları yaşayan pek çok hasta diz protezi ameliyatı olmadan önce diz protezi ameliyatı olanların yorumlarını dikkate almakta. Hamiyet Hanım için de robotik diz protezi ameliyatı olanların yorumları çok önemliydi. O da başkalarına yardımcı olmak ve bu ameliyattan gördüğü faydaları paylaşmak için deneyimlerini anlattı. Siz de diz kireçlenmesi yaşayan başka hastalara yardımcı olmak istiyorsanız Hamiyet Hanım’ın bu deneyimini onlarla paylaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın. Kas ve eklem sorunlarınız ile ilgili bize her zaman 0505 999 1 777 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın…

Randevu için tıklayınız
Başa dön tuşu