Paylaş
Bize Danışın

Robotik Diz Protezi Ameliyatı Olanların Yorumları:
Muzaffer A.


Diz Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Hikâyesi

“AMELİYATIN ERTESİ GÜNÜ YÜRÜMEYE BAŞLADIM.”
10 senedir devam eden diz ağrıları, 1000-2000 adımdan fazla yürüyememe…  72 yaşındaki Muzaffer Bey, diz ağrılarından kurtulmak için robotik diz protez ameliyatı olmaya karar veriyor. Tedavisi için Eskişehir’den Bursa’ya gelen Muzaffer Bey, yaşadığı rahatsızlığı, daha önceki tedavi deneyimlerini ve geçirdiği robotik diz protezi ameliyatı deneyimlerini anlatıyor:

Siz de diz ağrılarınızın şiddetini değerlendirmek ve ameliyat ihtiyacınızın olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız Oxford Diz Testini yanıtlayabilirsiniz.

72 yaşındayım, şeker fabrikalarından emekli oldum. Kimya mühendisiyim. Yaklaşık 10 senedir dizlerimde ağrı vardı, son zamanlarda daha çok arttı, yürüyemez hale geldim. 1000-2000 adım ancak atabiliyordum. Şimdi amacım tekrar eskisi gibi yürüyebilmek…

“Ameliyat dışı tedaviler sonuç vermedi.”

İlk başta ameliyat olmadan bu işi nasıl hallederim diye düşündüm. Fizik tedaviye gittim, PRP tedavisi yapıldı ancak ameliyat dışı hiçbir tedavi sonuç vermedi. Ameliyat tek çare haline geldi.

Dönüşü olmayan bir ameliyat olduğu için çok araştırma yaptım. Türkiye’de ne kadar ortopedist varsa hepsini araştırdım, İzmir’de, Antalya’da, İstanbul’da… Robotik diz protezi ameliyatı olmaya karar verdim. Tüm doktorların ortak görüşü; hata payının çok düşük hasta memnuniyeti oranının çok yüksek olmasıydı.

“Daha önce ameliyat olmuş hastaların kendilerini ifade etmesi çok önemliydi.”

Araştırma yaparken tek eksiğim, robotik diz protez ameliyatı olanların yorumlarının yeterli olmamasıydı. Benim için hastaların memnuniyetini, şikayetlerini anlatıp kendini ifade etmesi çok önemliydi.

Kayhan Bey’e ilk önce Facebook’ta denk geldim. Oradan takip ettim. Kayhan Bey robotik diz protez ameliyatını Türkiye’de ilk defa uygulayan hekim olduğu için tecrübesi hat safhaya çıkmıştır diye düşündüm ve geldim. Kayhan Bey çok güler yüzlüydü ve bana güven verdi. Bu iletişim açısından çok önemli…

“Ameliyatın ertesi günü yürümeye başladım.”

Ameliyata girerken rahattım, ameliyatın ertesi günü ise yürümeye başladım. Başta insan tereddüt ediyor ağrım olacak mı diye ama ayağa kalkınca geçiyor. Fizyoterapist arkadaşımızın desteği de çok önemliydi burada, sürekli yanımızda olması, destek verici moral verici konuşması çok iyi hissettiriyor.

Şimdi en çok özlediğim şey yürümek, özgürlük daha doğrusu… Yürüyemeyince başka hiçbir şey yapma şansınız yok.

İki dizden birden olunca insan korkuyor ama ben beklemek istemedim. Cesur olmak çok önemli yani cesaretinizi toplayıp bir kerede bitirmek en iyisi…

Pek çok hasta çeşitli nedenlerle diz protezi ameliyatı sonucundan memnun kalmayabiliyorBu nedenle, Muzaffer Bey için de robotik diz ameliyatı olanların yorumları çok önemliydi. O da başkalarına yardımcı olmak ve bu ameliyattan gördüğü faydaları paylaşmak için deneyimlerini anlattı. Siz de diz kireçlenmesi yaşayan başka hastalara yardımcı olmak istiyorsanız Muzaffer Beyin bu deneyimini paylaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın. Kas ve eklem sorunlarınız ile ilgili bize her zaman 0505 999 1 777 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın…

Randevu için tıklayınız
Başa dön tuşu