Paylaş
Bize Danışın

Robotik Protezi Ameliyatı Olanların Yorumları:
Gülen H.


Diz Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Hikâyesi

Yaklaşık on yıldır her iki dizinde de ağrıları olan Gülen Hanım (79), diz protezi ameliyatı öncesi yaşadığı sıkıntıları, ameliyata karar verme sürecini ve ameliyat sonrası iyileşme hikâyesini sizlerle paylaşıyor.

Siz de diz ağrılarınızın şiddetini değerlendirmek ve ameliyata ihtiyacınız olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız Diz Ağrısı Değerlendirme Testi ’ni yanıtlayabilirsiniz.

Yıllarca geçmeyen ve yavaş yavaş daha fazla artan diz ağrılarıyla mücadele eden ancak en sonunda yürüyemeyecek hale gelen Gülen Hanım, Robotik Diz Protezi Ameliyatı olmaya nasıl karar verdiğini şu sözleriyle dile getiriyor.

“İki dizimden de rahatsızdım. Sıvı kaybı, yumuşak dokunun eriyip gitmesi ve kemiklerin birbirine değmesine bağlı yıllardır devam eden ağrılarım vardı. En sonunda baktım yürüyemeyecek hale geldim.”

Diz Kireçlenmesi Nedir?

Kıkırdak yapımızdaki aşınma ve yıpranmalar sonucunda diz kireçlenmesi gelişmektedir. Zaman içerisinde ilerleyen kireçlenme ise diz eklemi yapısında belirgin bozulmalara neden olmaktadır. Diz kireçlenmesi sorunu yaşayan kişiler kireçlenmenin derecesi arttıkça; yürüme, çömelme ve ayakta durmakta zorlanır duruma gelmektedir.

Ameliyata karar verme sürecinde tüm hastalar gibi Gülen Hanım için de diz protezi ameliyatı olanların yorumları çok önemliydi.

Kayhan Bey’i internette gördüm. Takip ettim, videolarını inceledim. Kendisiyle randevu alıp görüştüm.”

Diz kireçlenmesi yavaş yavaş ilerlemekte ve zamanla dayanılmaz ağrılarına neden olmaktadır. Diz ağrıları başlangıçta uzun süre boyunca ayakta kalma ve yürüyüş sonrasında görülmektedir. Bu ağrılar, ağrı kesici ilaçlar ve dinlenme ile geçmektedir. Ancak kireçlenmenin artmasıyla birlikte kısa süreli hareketlerde dahi ağrı kesici ilaçlar ile geçirilemeyen uzun süreli ağrılar başlamaktadır. Bu durumda kişiler sokağa çıkma, markete gitme hatta ev içerisinde hareket etmekte zorlanmaktadır.

Gülen Hanım zamanla artan dayanılmaz ağrıların sosyal hayatını da etkilediğini şu sözleri ile ifade ediyor:

“Evimden manava, markete gittiğimde dönemiyordum.”

Her iki dizinden de diz protezi ameliyatı olan Gülen Hanım, ameliyat sonrasında bunca yıl çektiği ağrılara değmediğini belirterek ameliyat sonrası sürecini şu şekilde anlatıyor.

“Hiçbir şey hissetmedim. Rahat geçti. Bu kadar korkmama değmezmiş. İnsan ilk defa olduğu için bilemiyor… Bugün ikinci günüm, dün oldum ameliyat. Birkaç kere koridorda yürüme yaptırdılar. Bazı aletleri kullanmam gerekiyor. Onları eve de götüreceğim.”

Gülen Hanım: “ İki çeşit ameliyat var. Biri manuel biri robotik…”

Robotik Diz Protezi ve Normal (Geleneksel) Diz Protezi Ameliyatı Arasındaki Fark

Diz protezi ameliyatlarında dizde ki hasarlı veya yıpranmış eklem bölgesi yerine diz protezi yerleştirilerek hastanın yakınmalarının giderilmesi amaçlanmaktadır. Her diz protezi ameliyatlarında yapılan işlem aynı olmasına rağmen diz protezi cerrahisinde kullanılan teknik ve teknolojiler farklılıklar göstermektedir.

Geleneksel yöntem ile gerçekleştirilen diz protezi ameliyatlarında standart ekipman ve cerrahi aletler kullanılmaktadır. Buna bağlı olarak ameliyatın planlanması ve dize yerleştirilmesi gibi hassas işlemlerde doktorun tecrübesi önemlidir. Ancak her hastanın diz yapısı tıpkı parmak izimiz gibi birbirinden farklı olduğu için her kişinin diz yapısına uygun bir ameliyat planlaması yapılmamaktadır. Bu durum ise geleneksel diz protezi ameliyatlarında hafif sapmaların görülmesine neden olabilmektedir.

Robotik diz protezi ameliyatlarının geleneksel diz protezi ameliyatlarından farkı ise hastaların radyasyona maruz kalmadan ameliyat öncesi planlarının oluşturulması ve cerrahi işlemlerin çok hassas ve kesin doğrulukla gerçekleştirilmesidir.

“Çok korkuyordum ameliyattan. Hiç korktuğum kadar değilmiş.”

“Keşke daha önce olsaymışım bu kadar acı çektim. Yollarda hep dinlene dinlene gidip geliyordum. Son zamanlarda yürüyecek halim kalmadı. Güzel geçti ameliyatım, aynı sorunları yaşayanlar hiç üzülmesin, gelsin burada olsun ameliyat.”

Diz kireçlenmesi sorunu olan hastalar ameliyat öncesi diz protezi ameliyatı olanların yorumlarını dikkate almaktadır. Gülen Hanım’da diz protezi ameliyatından gördüğü faydaları paylaşmak için deneyimlerini anlattı. Siz de diz kireçlenmesi yaşayan başka hastalara yardımcı olmak istiyorsanız; Gülen Hanım’ın bu deneyimini onlarla paylaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın. Kemik kas ve eklem sorunlarınız ile ilgili bize 0505 999 1 777 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın…

Online randevu almak için tıklayınız

Randevu için tıklayınız
Başa dön tuşu