Paylaş
Bize Danışın

Robotik Protezi Ameliyatı Olanların Yorumları:
Şanver B.


Diz Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Hikâyesi

Senelerdir diz ağrısı yaşayan Şanver Bey (60), ameliyatın ilk günü yürümeye başladı. Tüm hastalar gibi Şanver Bey için de diz protezi ameliyatı olanların yorumları çok önemliydi. Bu nedenle kendisi de bizlere ulaşmadan önce yaşadığı sıkıntıları ve ameliyat sonrası iyileşme sürecini sizlerle paylaşıyor.

Siz de diz ağrılarınızın şiddetini değerlendirmek ve ameliyat ihtiyacınızın olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız Diz Ağrısı Değerlendirme Testi ’ni yanıtlayabilirsiniz.

5 yıldır diz ağrıları ile mücadele eden ve Robotik Diz Protezi Ameliyatı olmaya karar veren Şanver Bey yaşadığı sıkıntıları şöyle dile getiriyor.

“Sosyal hayatım etkileniyordu. Ayakta kalacağım yerlerde duramıyordum. Şişiyordu dizim.”

Yaşadığı sıkıntıların diz kireçlenmesinden kaynaklandığını öğrenen Şanver Bey robotik diz ameliyatının önerilmesi sonucunda. Op. Dr. Kayhan Turan’a müracaat ediyor.

Diz Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Diz kireçlenmesi diğer bir ifadeyle osteoartrit ortopedik sorunlar arasında en yaygın görülen rahatsızlıklardan biridir. Eklemlerin yıllar içerisinde yıpranması ve aşınması sonucunda oluşan diz kireçlenmesinin belirtileri;

  • Diz ağrısı,
  • Dizde şişlik,
  • Yürümede zorluk,
  • Çömelip kalkmakta zorluk,
  • Merdiven inip çıkmakta zorluk,
  • Diz hareketlerinde kısıtlılık, tutukluk,
  • Hareket sırasında dizde çıtırtı sesi,
  • Diz üstü uyluk kaslarında zayıflık,
  • Diz ekleminde şekil bozukluğu,
  • Bacakta şekil bozukluğudur.

Op. Dr. Kayhan Bey’in  verdiği güven ve bilgiler sonucu ameliyat olmayan karar veren Şahver Bey, ameliyat sonrası iyileşme sürecindeki memnuniyeti ve mutluluğunu şu sözleriyle dile getiriyor:

“Ameliyattan 3 Gün Sonra Kendi Arabamı Kendim Kullandım.”

Diz protezi ameliyatı, yeni nesil robotik sistemler sayesinde ortopedi alanındaki en başarılı ameliyatlardan biri haline gelmiştir. Bu teknolojik gelişmeler hastaların hastanede kalış sürelerinin kısalmasını, daha ağrısız bir iyileşme süreci geçirmelerini ve hareket özgürlüklerini geri kazanmalarını sağlamaktadır.

Diz Protezi Ameliyatların Robotik Dönem

Robotik diz protezi ameliyatı  ameliyatın planlanmasından protezin hasta dizine en uygun konumda yerleştirilmesine kadar tüm hassas aşamalarda doktora rehberlik eden robotik teknolojiyle gerçekleştirilen diz protezi ameliyatıdır. Robotik diz protezinin amacı; hata payını en aza indirerek ameliyatı yüksek doğruluk ve kesinlikte gerçekleştirmek. Böylece hastanın diz protezi ameliyatından beklentilerini en iyi şekilde karşılamaktır.

“Ameliyattan çıktıktan sonra yürüyeceksin dediler.”

Şanver Bey, ameliyatın ertesi günü yürüteç yardımı olmadan ayağa kalktığını ve merdivenlerden çıktığını, üçüncü gün ise hastaneden taburcu olarak Datça’ya gitmek için yola çıktığını dile getiriyor.

Başarılı bir ameliyat için ameliyatın doğru teknikle yapılması, kullanılan protez ve doktor tecrübesi her ne kadar önemli faktörlerse, hastanın ameliyat sonrası çabası ve yapması gerekenleri yerine getirmesi de o kadar önemlidir. Robotik diz protezi ameliyatı sonrası iyileşme sürecini yönetme konusunda hastaya da oldukça fazla sorumluluk düşmektedir.

Diz Protezi Ameliyatı Olanların Yorumları

Diz Protezi Ameliyatının hastalar tarafından geciktirilmesinin en temel nedeni; ameliyat korkusu ve daha önce diz protezi ameliyatı olan, ancak memnun kalmayan hastaların yorumlarıdır. Ancak yeni nesil robotik teknolojiyle yapılan diz protezi ameliyatlarında hastalardaki bu memnuniyetsizlik ortadan kalkmaktadır.

Şanver Bey, Op. Dr. Kayhan Turan’a ulaşma hikâyesini şöyle aktarıyor: “Gittiğim Üniversite Hastanesi’nde, temel problemin diz kireçlenmesinden kaynaklandığını söylendi. Bunun çözümü; “İyi bir doktor olacak, Robotik Cerrahi diye bir şey var ama bunu herkes yapamıyor.” dedi. Ancak kendisinin bir doktor önerisinde bulunamayacağını belirtti. Bir arkadaşım aracılığıyla Kayhan Bey’e ulaştım ve diz protezi ameliyatı olmaya karar verdim”

Robotik diz protezi ameliyatının hastalar için en büyük avantajlarından biri ameliyattan sonra kısa sürede ağrısız bir şekilde günlük yaşamlarına geri dönmeleridir. Ameliyattan sonra aynı gün yürümeye başlayan Şanver Bey ameliyatı hissetmediğini ifade ederek sözlerine şöyle devam ediyor:

“Ağrım olmadı ilaçta kullanmadım. Yumuşak dokuda çok az bir çizik var o kadar…”

 “Benim önerim aynı sıkıntıyı yaşayan kişiler için bence; Doğru Adres, Doğru Yer, Güveneceğiniz Bir Yer, Ekip Çok Sağlam.”

“Bence Bu İnsanlar Bir Hediyedir Dünya’ya…”

“Bu Teknoloji Doğru Bir Teknoloji”

Diz kireçlenmesi sorunu olan hastalar ameliyat öncesi diz protezi ameliyatı olanların yorumlarını dikkate almaktadır. Şanver Bey için de robotik diz protezi ameliyatı olanların yorumları çok önemliydi. O da kendisi gibi sıkıntı yaşayan kişilere yardımcı olmak ve bu ameliyattan gördüğü faydaları paylaşmak için deneyimlerini anlattı. Siz de diz kireçlenmesi yaşayan başka hastalara yardımcı olmak istiyorsanız, Şanver Bey’in bu deneyimini onlarla paylaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın. Kas ve eklem sorunlarınız ile ilgili bize 0505 999 1 777 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın…

Online randevu almak için tıklayınız

Randevu için tıklayınız
Başa dön tuşu