Paylaş
Bize Danışın

Robotik Protezi Ameliyatı Olanların Yorumları:
Sevgi D.


Diz Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Hikâyesi

İki dizinden de Robotik Diz Protezi Ameliyatı olan Sevgi Hanım, 6 (altı) sene sonra korkularına son verdi!

Her iki dizinde de oluşan ağrı ve şişlikler nedeniyle oturduğu yerden kalkamayan Sevgi Hanım 6 (altı) sene sonra korkularına son vererek bahçesindeki saksılarını ve toprağını ekip biçmeye yeniden başladı… Tüm hastalar gibi Sevgi Hanım için de diz protezi ameliyatı süreci hakkında güvenilir bilgi ve tavsiyeler oldukça önemliydi. Ameliyat sonrası memnuniyetini ve mutluluğunu ifade eden Sevgi Hanım, kendisi gibi yıllarca ağrı çeken hastalar için yaşadığı zorlukları, ameliyata karar verme sürecini ve iyileşme sürecini paylaşıyor.

Siz de diz ağrılarınızın şiddetini değerlendirmek ve ameliyat ihtiyacınızın olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız Diz Ağrısı Değerlendirme Testi’ni yanıtlayabilirsiniz.

“Merdiven çıkamıyor, evin içinde yürüyemiyorsun.”

Diz ağrıları diz ekleminde oluşan hasarların en belirgin işaretlerindendir. Vücudumuzun tüm yükünü taşıyan dizler zaman içerisinde yıpranmakta ve hasar görmektedir. Diz ekleminde oluşan hasarlar yıllar içerisinde yıpranmalar, travmalar ya da kazalar sonucu oluşabilir.  Sevgi Hanım 6 (altı) senedir çektiği zorlukları şu şekilde anlatıyor: “Çok şikâyetlerim vardı. Kemik çıkıntım vardı ama 6 (altı) sene öyle bekledim. Çok kötü ağrıyordu ve şişiyordu. Romatoloğa gittik, tedavi gördükten sonra ters döndü ayağım. Bu sefer hiç gidemedim, evde hapis kaldım. O kadar vahimdi ki ayağım üşütünce, yorulunca evin içinde tutunarak yürüyordum. Ancak lavaboya gidip gelebiliyordum.”

Diz ağrısının en sık görülen nedenleri; zorlanma, menisküs bozuklukları , bağ ve tendon zedelenmeleri ve kireçlenmedir. Belirtilen tüm bu diz ağrısı nedenleri ise diz ekleminin işlevselliğini ve yapısını etkilemektedir. Diz ekleminde gelişen hasarlar kıkırdak dokusunun bozulmasına ve kireçlenme sorunlarının yaşanmasına neden olur. Bu nedenle diz ekleminin hasarında tedaviye geç kalınmaması önemlidir. Diz ağrısı ve diz eklem sorunlarınıza yönelik daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diz Ağrılarınız için Ameliyatsız Tedavi Seçenekleri

Diz ağrılarının tedavisinde ilk seçenek ameliyat değildir. Diz ekleminde gelişen hasarlarda erken tanı oldukça önemlidir. İleri düzeyde hasar oluşmayan diz eklemlerinde uygulanabilecek ameliyat dışı tedavi yöntemleri şu şekildedir;

  • Dizi zorlayan hareketlerden kaçınma ve ilaç tedavisi,
  • Kilo verme ve egzersiz,
  • Fizik tedavi ve yardımcı cihaz kullanımı,
  • Dize enjeksiyon uygulamaları ve eklem içi kortizon,
  • Trombositten zengin plazma ve Kök hücre
  • Proloterapi ve nöroproloterapi
  • Diz çevresi sinir blokları ve enjeksiyon
  • Kriyoanaljezidir.

Diz Ağrısında Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri ” başlıklı yazımızı okuyarak diz ağrıları ve tedavi yöntemleri ile ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Ancak ameliyat dışı tedavi seçeneklerinin hastada yeterli düzelme sağlamaması durumunda ameliyat gereklidir.

Yeni nesil robotik diz protezi ameliyatı riskleri en aza inmekte ve başarılı sonuçlar şansa bırakılmamaktadır. Her hastanın farklı diz anatomisine göre gerçekleştirilen robotik diz ameliyatlarında milimetrikler ölçümler ile yapılan kesiler hata ve enfeksiyon riskini büyük ölçüde azaltmaktadır. Daha fazla bilgi için tıklayınız. 

Diz Protezi Ameliyatı Olanların Yorumları

Hastaların yıllarca diz ağrıları ile yaşamalarının en önemli ve temel nedeni ameliyattan korkmalarıdır. Bu korkunun nedeni ise daha önce diz protezi ameliyatı olan ancak memnun kalmayan hasta yorumlarıdır. Ancak yeni nesil robotik teknolojiyle yapılan diz protezi ameliyatları bu memnuniyetsizliğin ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Sevgi Hanım: “ Senelerce korktum. Kayhan Turan’ı gördüm televizyonda, çok güzel mantıklı anlattı. Dedim ben bunu olacağım. Ancak 2 sene daha bekledim ve sonunda dedim artık gidelim.”

“İlk geldiğimde Kayhan Hocam o kadar moral verdi ki… Ben dedim duramıyorum, duramam. Kış sıktı biraz, saksılarım var. Çıkacağım illa ben toprakla uğraşacağım. Yaparsın dedi. Ben senin ayağını eskisi gibi yapacağım. Moral verdi bana o kadar sevindim ki…”

Dünya’ya yeni gelmiş gibiyim.”  

Robotik diz protezi ameliyatının en büyük avantajlarından biri, ameliyat sonrası hastaların kısa sürede ve ağrısız bir şekilde günlük hayatlarına geri dönmeleridir.  Sevgi Hanım: “Şimdi çok iyim. 3 ay geçince daha iyi oldum. Günden düne daha iyi olacak. 6. (altıncı) aya girdim çok iyim, her işimi yapıyorum. Markete gidip geliyorum.”

“Hiç korkmasınlar, ben senelerce korktum. Keşke korkmasaymışım.”

“Dünya’ya yeni gelmiş gibiyim. Tam zamanında olmuşum herhalde, çok iyim. Hiç korkmasınlar, benim kadar korkan olmaz diye düşünüyorum ben. Bütün bildiğim tanıdıklarıma zaten söylüyorum.”

Sevgi Hanım, diğer hastalara yardımcı olmak için robotik diz protezi ameliyatı sonrası iyileşme sürecini ve deneyimlerini sizlerle paylaştı. Siz de diz ağrısı sorunu yaşayan hastalara yardımcı olmak istiyorsanız, Sevgi Hanım’ın robotik diz protezi ameliyat deneyimini onlarla paylaşabilirsiniz.

Kemik, kas ve eklem sorunlarınız ile ilgili bilgi almak ve güncel tedavi yöntemlerini öğrenmek için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir, randevu için 0505 999 1 777 numaralı hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Mutluluğun anahtarı sağlıktır. Sağlıklı bir ömür dileriz…

Randevu için tıklayınız
Başa dön tuşu