Paylaş
Bize Danışın

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Hikâyesi: Sumru Hanım


Kalça protezi ameliyatı olanların yorumları hastaların ameliyat öncesi ve sonrası hazırlık süreçlerini olumlu etkilemektedir. Unutmayın ki, ameliyat öncesi ve sonrası sizlerin iyileşmeye olan inancınız ameliyat sürecinde etkilidir.

Kalça ağrısı nedeniyle son 7 (yedi) aydır zorlukla yürüdüğünü ifade eden Sumru Hanım; benzer sorunları yaşayan kişilere yalnız olmadıkları göstermek ve destek olmak için “iyileşme hikâyesini” sizlerle paylaşıyor.

Sumru Hanım sözlerine kalça ağrısı nedeniyle günlük hayatında yaşadığı zorlukları anlatarak başlıyor. Ve özellikle son zamanlarda artan kalça ağrısının şiddetini şu cümlesiyle ifade ediyor:

“Odadan mutfağa gitmek için 15 dakika düşünüyordum.”

Kalça ağrısı, kalça ekleminde oluşan hasarın en belirgin işaretlerinden biridir. Ve özellikle tanı ve tedavi seçeneklerinin belirlenmesi için dikkate alınması gereken en önemli belirtilerdendir.

Siz de kalça ağrılarınızın şiddetini değerlendirmek ve ameliyat ihtiyacınızın olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız; Kalça Ağrısı Değerlendirme Testi ’ni yanıtlayabilirsiniz.

Dayanılmaz ağrıları nedeniyle hayatını devam ettiremeyecek duruma gelmesine rağmen tedavi sürecini erteleyen Sumru Hanım:

“Bacak boyum baya kısaldığı için yalpalayarak yürüyordum. Canım çok acıyordu. Daha önce kesinlikle ameliyat olmam gerektiği söylendi. Ancak ben cesaret edemedim.” diyerek sözlerine devam ediyor. Ve aslında ameliyat korkusu nedeniyle tedavisini erteleyen birçok kişinin sesi oluyor.

Kalça Protezi Ameliyatı Geciktirilirse Ne Olur?

Kalça kireçlenmesi tedavisinde ilk seçenek her zaman ameliyat değildir! Hafif ve orta derece kalça kireçlenmesinde uygulanabilecek ameliyat dışı tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Bu noktada önemli olan ise hastaların kalça kireçlenmesi belirtilerini dikkate alarak tanı ve tedavi sürecini geciktirmemeleridir.

Ancak aylarca hatta yıllarca süren kalça ağrılarını görmezden gelmek veya tedavi sürecini ertelemek, ameliyat dışı tedavi seçeneklerinin yeterli olmamasına neden olabilmektedir. Aynı zamanda ilerleyen kireçlenme; bacak boyunda kısalma, kalça eklem hareketlerinin kısıtlanması hatta diz ekleminde hasar oluşumu gibi gittikçe artan hasar ve belirtilerin görülmesi ile sonuçlanabilmektedir.

Unutmayın ki, özgürce hareket edebilmek ve güzel bir hayat sürmek sizin de hakkınız.

Kalça protezi ameliyatına karar verme sürecinde birçok hastanın ameliyata yönelik korkular yaşadığını biliyor ve endişelerinizi anlıyoruz. Ancak günümüzde modern ortopedide uygulanan yeni cerrahi teknikler, kalça protezi tasarımındaki yenilikler, gelişmiş teknolojik cihazlar, ortopedi doktorunun uzmanlığı ve tecrübesi kalça protezi ameliyatının başarılı şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

Kalça Protezi Ameliyatı Olanların Yorumları

Kalça protezi ameliyatına karar verirken, kalça protezi ameliyatı olanların yorumları ve deneyimleri sizler için yol gösterici olabilmektedir.

Özgürce hareket etmek için bir adım atan Sumru Hanım’da ameliyata karar verme sürecini şu şekilde özetliyor:

“Youtube kanalında Kayhan Hocayı gördüm. Bana çok güven verdi ve gelip muayene olduktan sonra ameliyat olmaya karar verdim.’’

Sumru Hanım sözlerini şöyle noktalıyor: “Ameliyatın başladığını bile hissetmedim, tahminimden daha kısa sürdü. Ve ameliyattan bir gün sonra yürümeye başladım. Kayhan Hocama ve tüm personele çok teşekkür ediyorum. Ameliyat sonrası neler yapacağım konusunda bana yol gösterdiler. Anlattılar, hatta yazılı bir şekilde verdiler.”

“Samimiyetle söylüyorum özellikle korkanlar varsa ağrıları hiç çekmeden ve korkmadan gelsinler.”

Siz de dayanılmaz kalça ağrılarına rağmen ameliyat kararını erteliyorsanız fikir edinmek için; kalça protezi ameliyatı olanların yorumlarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca Sumru Hanım’ın hikâyesini paylaşarak aynı sorunları yaşayan hastalara destek olabilirsiniz.

Kemik, kas, eklem sağlığı ile ilgili sorunlarınızın tanı ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için; bize ulaşabilir ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Randevu için tıklayınız
Başa dön tuşu