Paylaş
Bize Danışın
BlogDiz

Kinematik Yöntem Nedir

Kinematik yöntem diz protez cerrahisinin geldiği son noktadır; bireyselleştirilmiş diz protez ameliyat tekniğidir. Diz protez ameliyatlarında uzun yıllardır uygulanan mekanik yöntem ile tam hasta memnuniyeti sağlanamamıştır. Çünkü mekanik yöntemde hastaların bireysel yapısal özellikleri dikkate alınmadan herkese aynı tipte diz eklemi oluşturulur. Bu da ortalamanın dışında kalan çoğu kişinin ameliyat sonrası bazı sıkıntılarının devam etmesine neden olur. Bunu çözmek için Dr. Howell tarafından geliştirilen cerrahi tekniğin adı “Kinematik Yöntem” dir. Kinematik yöntem diz protezinin her hastanın kendi anatomik yapısını koruyarak, ona uygun açılarda yerleştirilmesini savunur.

Kinematik Yöntem Kavram:

Kinematik Hizalama ile Total Diz Protezi, hasarlı eklem yüzeyini anatomik olarak yenileme yoluyla bağ salınımlarını ortadan kaldırarak veya en aza indirerek eklem yapılandırmasını kişiselleştirmeyi amaçlar. Bu alanda yapılan çalışmalar, kinematik hizalamanın diz fonksiyonlarını ve hasta memnuniyetini iyileştirme potansiyeli olduğunu göstermektedir

Kinematik hizalama, kaval kemiğinin (Tibia) uyluk kemiği (Femur) etrafında bir bükme ve uzatma (Fleksiyon/ekstansiyon) ekseni üzerinde hareket ettiğini gösteren çalışmalardan ortaya çıkmıştır. Fleksiyon/ekstansiyon ekseni denilen bu eklem hattı, distal eklem hattına ve uyluk kemiğinin arka eklem hattına paraleldir.Kinematik hizalama yöntemi, hasarlı eklem yüzeyini hastanın anatomisine uygun şekilde yeniler, böylece protez bileşenleri dizin doğal esneme ve bükülme şekline göre hizalanır.

Osteoartrit (kireçlenme), uyluk ve kaval kemiğindeki kıkırdak tabakaya zarar verebilir, diz kinematiğini ve dizdeki bağların gerginliğini değiştiren bozulmalara (dejenerasyona) yol açabilir. Kinematik hizalama, femurdan (uyluk kemiğinden) başlayarak dizin artrit öncesi sağlıklı yapısını yeniden oluşturur, doğal eklem yapısını geri kazanmak için kıkırdak aşınmasını telafi eder ve implant kalınlığını dizin doğal şekline göre tam olarak ayarlayarak protez bileşenlerinin hizalanmasını sağlar.

Ameliyat esnasında, uyluk kemiğinde yapılacak işlemler için hazırlıklar tamamlandığında ve implant kemiğe yerleştirildikten sonra doğal eklem yüzeyi onarılır. Bu aşamalarda kesilen kemik ölçülerek her adım doğrulanabilir. Aynı teknik daha sonra kaval kemiği için uygulanır.

Protez bileşenlerini doğal eklem hattına göre hizalamak için yıpranma olan tarafta kıkırdak aşınması telafi edilir. Dizin doğal eğimini yeniden oluşturacak şekilde simetrik bir kesi yapılarak implant kalınlığı tam olarak ayarlanır. Kaval kemiğine ait (tibial) protez bileşenleri de dize yerleştirildikten sonra, doğal tibial eklem yüzeyi onarılır. Eklem yüzeyinin anatomik olarak yenilenmesi yoluyla, Kinematik hizalama, ligament (bağ) salınımı olmadan, gerçek bir kişiselleştirilmiş implant yerleşimi sağlayarak hastanın doğal eklem hattını ve uzuv hizalamasını geri kazandırır.Journey II implantlarının benzersiz tasarım özellikleri ile birlikte Kinematik hizalama normal ve doğal diz kinematiğinin restorasyonuna (yenilenmesine) izin verir.

Neden Kinematik Hizalama ?

Hastada eklemlerin doğal hizalamasını sağlamak için, yani uyluk ve kaval kemiğine ait eklem hattının doğal açılarını ve seviyesini geri kazanmak için, protez bileşenleri dizde normal bükme ve uzatma hareketlerini sağlayacak şekilde konumlandırılır. Yapılan bir çalışmada, mekanik hizalama ile karşılaştırıldığında, kinematik hizalama ile total diz protezi yapılan hastaların dizleri yere daha paralel şekilde durabildikleri ve yürüyüş sırasında daha merkezi şekilde ağırlık taşıyabildikleri gösterilmiştir.

Çeşitli makaleler Kinematik Hizalama ile total diz protezi uygulanan hastaların ağrılarda hafifleme, diz fonksiyonları ve “normal diz hissi” açısından önemli ölçüde daha iyi sonuçlar verdiğini bildirmiştir.

Kinematik Hizalama Kinematik Tasarım ( Journey II ) İle Buluşuyor

Journey II implantları ve Kinematik Hizalama tekniği diz üzerinde benzer gözlemlere dayanır ve aynı nihai hedefleri paylaşır:

  • Dizin Kinematik Eksenlerini Eski Haline Getirme
  • Dizin Doğal Esnekliğini  Eski Haline Getirme

Kinematik Hizalama ve Robotik Cerrahi

Kinematik Hizalama, hastaya özel çözümler sunan NAVIO Robot’un kanıtlanmış doğruluğu  kullanılarak da gerçekleştirilebilir. İmplantı kinematik olarak hizalamak için, ameliyat öncesinde Kinematik Hizalama Tekniğine uygun şekilde web tabanlı bir 3D plan (3-boyutlu plan) çizilir.

NAVIO Robotik sistemin hastaya özel kılavuzları, implantı her hastanın doğal anatomisine uygun şekilde kinematik olarak hizalamak için tasarlanmıştır. NAVIO Robot ayrıca cerrahın planlama için bazı sınırlar belirlemesine olanak tanır, bu da ‘öğrenme eğrisi’ aşamasını kolaylaştırmaya yardımcı olur.  

Randevu için tıklayınız

Kayhan Turan

Op. Dr. Kayhan Turan, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanıdır. Uzmanlık alanları arasında Robotik Protez Cerrahisi, Eklem Protezi, Artroskopik Cerrahi, Regeneratif Ortopedi ve Spor Ortopedisi bulunmaktadır. Aynı zamanda, Robotik Ortopedi Cerrahi Derneği'nin (ROCD) başkanı ve İstanbul Atlas Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Bursa'daki Robotik Ortopedi Cerrahi Merkezi ile Turan Turan Sağlık Grubu'nun medikal direktörüdür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu