Paylaş
Bize Danışın

Robotik Diz Protezi Ameliyatı olanların yorumları: Fahri Hanım


6 ay boyunca diz ağrıları çeken Fahrinisa Hanım (67), giderek artan ağrılarının çözümünü hastanemizde buldu!

“100 metre, 200 metre yolu yürüyüp geri gelemiyordum.” diyerek özellikle son bir ay içinde artan ağrı şikayetini dile getiren Fahrinisa Hanım; çevresinde, aynı problemleri yaşamış ve hastanemizde tedavi olmuş arkadaşlarının olumlu yorumlarını ve tavsiyelerini dinliyor. Üzerine bir de Op. Dr. Kayhan TURAN ile ilgili yorumları okuyor.

Fahrinisa Hanım, dinlemiş ve okumuş olduğu yorumlardan memnun kalarak Op. Dr. Kayhan Turan’a muayene olmaya karar veriyor. Doktor Kayhan Bey’in yaptığı muayene ve tetkiklerden sonra, Fahrinisa Hanım’ın “günden güne artan sancılarının” diz kireçlenmesinden kaynaklandığı anlaşılıyor.

Diz Kireçlenmesi Tanısı Nasıl Konur?


Diz ağrısı şikâyeti ile doktora gittiğinizde, doktorunuz ilk önce; yürüyüş, çömelme kalkma gibi hareketlerle dizinizin hareket kısıtlılığını gözlemler. Sonrasında detaylı inceleme için sizden diz röntgeni ve emar (MR) gibi tetkikler istenebilir. Ayrıca dizinizde enfeksiyon veya şişlik varsa ek tahliller ve tetkikler yapmak gerekebilmektedir. Elde edilen tüm bulgular değerlendirildikten sonra ise hastaya uygun tedavi yöntemi belirlenir.
Ameliyatsız tedavi yöntemlerinin (fizik tedavi, ilaçlar ve dize uygulanan enjeksiyonlar gibi) diz kireçlenmesi tedavisinde yeterince etkili olmadığı ileri kireçlenmelerde; diz protezi ameliyatı, en son ve en kalıcı seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Diz kireçlenmesini ilerlemeden kontrol altına almak önemlidir. Zira kireçlenmenin ilerlemesi durumunda yani kıkırdağın tamamen aşınması söz konusu olduğunda, ameliyat dışındaki tedavi yöntemleri yeterli olmayabilir. Erken teşhis için; diz ağrılarınızın şiddetini ve diz kireçlenmenizin derecesini ölçebileceğiniz Diz Ağrısı Değerlendirme Testimize katılarak, diz kireçlenmenizin derecesine göre sizlere sunulacak tedavi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

İleri derecede görülen diz kireçlenmesinde; hastaların, günlük hayattaki temel ihtiyaçlarını karşılayamamak ve Fahrinisa Hanım gibi kısa mesafeleri yürüyememek gibi şikayetleri bulunmaktadır.

Fahrinisa Hanım’ın muayene sonuçlarında da diz kireçlenmesinin ileri seviye olduğu görülüyor. Buna bağlı olarak kendisine diz protezi ameliyatı tavsiye ediliyor. Op. Dr. Kayhan Bey’in ameliyat süreci ile ilgili detaylı bilgilendirmesi üzerine güven kazanan Fahrinisa Hanım, ertesi gün ameliyata çoktan karar vermiş bir şekilde hastanemize geliyor.

Fahrinisa Hanım’ın diz protezi ameliyatı, robotik cerrahi teknolojisi ve Dr. Kayhan Turan’ın bu teknoloji üzerindeki uzmanlığı sayesinde hızlı ve başarılı bir şekilde gerçekleşiyor.

Robotik Diz Protezi Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Yüksek hassasiyet gerektiren diz protez ameliyatları için tasarlanmış robotik teknolojiler sayesinde; ameliyat öncesi veya ameliyat sırasında dizin 3 boyutlu modellemesini yapmak mümkündür. 3 boyutlu modellemenin ameliyat sırasında eş zamanlı olarak görüntülenmesi ise diz protezi ameliyatının milimetrik hesaplamalarla ekleme kusursuz bir şekilde yerleştirilebilmesini sağlamaktadır.

Diz protezi ameliyatı, hastanın durumuna bağlı olarak genel ya da spinal anestezi ile gerçekleşir. Spinal anestezi altında olan hastanın bilinci açıktır fakat ameliyatı kesinlikle hissetmez ve görmez. 

Ameliyat sırasında spinal anestezi yapıldığı için bilinci açık olan Fahrinisa Hanım da:

“Saatin nasıl geçtiğini anlamadım.”, “Sedye üzerinde konuşarak geldim.” sözleriyle şaşkınlığını ifade ediyor. Aynı zamanda; “Ameliyatım gayet güzel geçti.” diyerek memnuniyetini de dile getiriyor.

Daha önce kısa mesafeleri bile yürümekte zorlanan Fahrinisa Hanım, diz protezi ameliyatı ile artık rahatlıkla yürüyebiliyor.  Son olarak;

“İnşallah güzel bir yaşam geçireceğim.” sözleriyle, attığı küçük adımların hayatında ne kadar büyük bir etkisi olacağını belirtiyor. Bu şekilde Fahrinisa Hanım’ın hikayesi, hasta yorumları köşemizde yerini alıyor.

Siz de kireçlenmeye bağlı ağrılarınızdan şikayetçiyseniz ve ameliyata karar veremiyorsanız, hasta yorumlarımızı okuyarak diğer hastaların ameliyat deneyimleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kas ve eklem sorunlarınız için bize 0505 999 1 777 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz ve bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Online randevu almak için tıklayınız

Rahat ve emin adımlarla yürüyebileceğiniz sağlıklı bir yaşam dileriz.

Randevu için tıklayınız
Başa dön tuşu