Paylaş
Bize Danışın

Kalça Protezi Ameliyatı Olanların Yorumları:
Adil T.


Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Hikâyesi

Kalça protezi ameliyatı olmak için Hollanda’dan gelen Adil Bey; Türkiye’yi tercih etme nedenlerini ve ameliyat sonrası memnuniyeti sizlerle paylaşıyor.

Yaklaşık 10 yıldır kalça ağrılarıyla mücadele eden ve kalça protezi ameliyatı olmaya karar veren Adil Bey sıkıntılarını şöyle dile getiriyor:

 “Başlangıçta bu kadar ağır değildi. Fakat yıllar geçtikçe ağrı artmaya başladı. Kayhan Bey iki yıl önce ileri derece kireçlenmem olduğunu ve kalça protezi ameliyatı olmam gerektiğini söyledi.”

Siz de kalça ağrılarınızın şiddetini değerlendirmek ve ameliyat ihtiyacınızın olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, Kalça Ağrısı Değerlendirme Testi ’ni yanıtlayabilirsiniz.

Kalça Kireçlenmesine Dikkat!

Kalça kireçlenmesinin en sık görülen belirtileri arasında; uzun süre ayakta durunca şiddetlenen ve hareket kısıtlılığına yol açan kalça ağrılar yer almaktadır. Ayrıca zamanla ortaya çıkan aksama ve topallama gibi yürüyüş bozuklukları da görülmektedir.

Kalça kireçlenmesi teşhisi; ortopedi doktoru tarafından yapılan fiziksel muayene ve kalça röntgeni değerlendirilmesi sonucunda konulmaktadır. Kalça kireçlenmesi hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Adil Bey, yıllarca ağrı çekmesine rağmen ameliyat sürecini ertelemesini şöyle açıklıyor:

“Çalışıyordum Bu Yüzden Sürekli Erteledim.”

Kalça Protezi Ameliyatı İçin Neden Türkiye’yi Tercih Ettim?

Adil Turan, Türkiye’yi tercih etmesinin özel nedenleri olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam ediyor:

“ Hollanda’da bu tip ameliyatlar için genellikle bir bekleme süresi olur. Covid-19’dan dolayı bekleme süreleri çok uzadı. Diğer önemli farklılık, Türkiye’de belki de hasta yoğunluğundan dolayı doktorların günde baktıkları hasta sayısı ve yaptıkları ameliyat sayısı Hollanda’ da ki doktorlardan çok daha fazla. “

“Dolayısıyla bir kalça protezi ameliyatından söz ediyorsak, bu aynı zamanda el becerisi gerektiren bir şey. Bir olayı insan ne kadar fazla yapmışsa el becerisi ve tecrübesi de o ölçüde gelişmiştir.”

“Op. Dr. Kayhan Turan’ı tercih etmemin nedeni ise çok iyi bir doktor olması. Dünyada kendi alanındaki gelişmeleri ve yenilikleri yakından takip eden bir doktor. Bildiğim kadarıyla kalça ve diz (total) protezinde ki robotların kullanılmasını Türkiye’ye ilk defa getiren ve uygulayan bir doktor. Uzmanlığından dolayı kendisini tercih ettim.”

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası…

Tüm hastalar gibi Adil Bey için de kalça protezi ameliyatı olanların yorumları çok önemliydi. Bu nedenle kendisi de bizlere ulaşmadan önce yaşadığı sıkıntıları ve ameliyat sonrası iyileşme sürecini sizlerle paylaşıyor:

“Ameliyat çok başarılı geçti. Aynı gün öğleden sonra kısa bir yürüyüş yaptırdılar. Yürüyüşte başarılı geçti. Bugün ikinci günüm, yine yürüyüş yaptık ve ilk defa merdiven çıktım ve indim. Bugün eve çıkacağız.”

“Son derece başarılı ve iyi bir hizmet gördüm. Aldığım hizmetten memnunum, personel son derece yetenekli kalifiye ve uzman. En önemlisi de güler yüzlü…”

Kalça kireçlenmesi tedavisi; kalça ağrısını hafifletmeyi, hareket kısıtlılığını gidermeyi ve kalça işlevini iyileştirmeyi amaçlayan ameliyat ve ameliyat dışı tedavi yöntemlerini kapsamaktadır. Unutmayın ki, ameliyat her zaman ilk seçenek değildir.  Bu süreçte Ortopedi doktorunuz şikâyetleriniz ve eklem kireçlenme derecenize göre tedavi seçeneklerini değerlendirecektir. Böylece sizler için ameliyatsız bir tedavi mi yoksa cerrahi bir işlem mi gerekiyor, bu konuda da sizi bilgilendirecektir.

Kalça kireçlenmesi sorunu yaşıyorsanız ve ameliyat kararını erteliyorsanız fikir edinmek için; kalça protezi ameliyatı olanların yorumlarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca Adil Bey’in hikâyesini paylaşarak bu sorunu yaşayan hastalara destek olabilirsiniz.

Kemik, kas, eklem sağlığı ile ilgili sorunlarınızın tanı ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için bize ulaşabilir, sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Online randevu linki için tıklayınız.

Randevu için tıklayınız
Başa dön tuşu