Paylaş
Bize Danışın

Robotik Diz Protezi Ameliyatı Olanların Yorumları:
Mustafa T. B.


Diz Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Hikâyesi

Robotik Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Hayatım Değişti” Alanya’da yaşayan Mustafa Bey’in üç yıl önce diz ağrıları yakınmaları başladı. En çok yürürken ve merdiven inip çıkarken zorluklar yaşadığını belirten Mustafa Bey, uzun araştırmaları ve hasta yorumlarını incelemesi sonucunda Bursa’da robotik diz protezi ameliyatı olmaya karar verdi. Hastalar için en çok merak edilen konulardan biri diz protezi ameliyatı olanların yorumları olduğu için Mustafa Bey de kendi iyileşme sürecini bizimle paylaştı.

Siz de diz ağrılarınızın şiddetini değerlendirmek ve ameliyat ihtiyacınızın olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız Diz Ağrısı Değerlendirme Testi’ni yanıtlayabilirsiniz.

“Diz protezi ameliyatı olan arkadaşlarımdan hiç memnun kalan yoktu.”

Ben Mustafa Turgut B. 62 yaşındayım Alanya’da yaşıyorum, elektrik mühendisiyim… Çok aktif ve hareketli bir iş hayatım oldu. Yaklaşık 3 yıldır önce sağ dizimde bir ağrı başladı, daha çok merdiven çıkarken oldu ağrılar, merdiven inerken sıkıntılar başladı. Çözüm için bu rahatsızlığı yaşayan birçok arkadaşımla görüştüm. Genelde bu rahatsızlık bizim yaşlarda, 60’lı yaşlarda başladığı için… Birçoğu diz protezi ameliyatı oldu fakat hiç memnun kalan yoktu.

Robotik Diz Protezi Ameliyatında Çok Az Kesi Oluyor

Hemen Kayhan Hoca’dan randevu aldık. Sağ olsun, bize teknik olarak robotik diz protezi ameliyatının nasıl yapılacağını anlattı, bizzat sistemi gösterdi, bilgi verdi. Sadece hasarlı bölgelerin temizlendiğini söyledi. Dolayısıyla çok az kesi olduğunu ve iki dizin aynı anda ameliyat yapılabileceğini söyledi. En önemlisi, dedi ki; birinci gün yürütürüm, ikinci gün merdiven çıkarız üçüncü gün taburcu ederim dedi. Bizim duyduklarımız hep 1 ay yürüyemiyor, 15 gün yürüyemiyordu… Nitekim hemen karar verdik, ameliyata girdim.

“İlk Günden İtibaren Kendi İhtiyaçlarımı Gördüm”

Çok rahat bir ameliyat geçti… Sonrasında;

  • Birinci gün yürüteçle kalktım, 5-6 adım attım, bu iş tamam, dedim. Hakikaten sözlerinde durdular… Kendi ihtiyaçlarımı gördüm, refakatçim vardı ama inanın hiç desteğim olmadan ilk günden itibaren ihtiyaçlarımı gördüm.
  • İkinci gün: 200-300 metre koridoru boydan boya yürüdüm.
  • Üçüncü gün taburcu oldum… Ben yürüteci attım. Yani yürüteci ilk günden attım inanın. Baktım yürüyorum, ne gerek var yürütece dedim… Baktım ki gayet iyiyim ufak tefek ağrılarım oldu ama ciddi bir ağrım olmadı çok şükür.
  • Dördüncü ya da beşinci gün alışveriş için markete gittim, sitenin bahçesinde yürüdüm.

Kısaca çok memnunum hizmetten, Kayhan Bey’in tecrübesinden, ekibinden, hastane personelinden… Hepsine çok teşekkür ediyorum…

“Ben mucize gibi bir hayata yeniden başladım”

Ben mucize gibi bir hayata yeniden başladım… Aktif yaşantıma yine devam edeceğim, çalışmaya devam edeceğim, tarihi yerleri gezeceğim. Hayata yeniden döndüm hatta yürüyüşüm değişti. Çok iyi bir tercih yapmışız… Robotik diz protezi ameliyatı olması hakikaten daha az kesim yapıldığı ve daha az hasar olduğu için çok daha kolay toparlamamı sağladı. Hakikaten acı çekmeye değmez. Diz ağrıları sorununuz varsa kesinlikle robotik diz protezi ameliyatını tavsiye ederim. Şu anda ben çok rahatım, eski ağrılarımdan hiç eser kalmadı…

Mustafa Bey’den Robotik Diz Protez Ameliyatı Olacak Hastalara Tavsiyeler:

“Robotik teknolojinin yeni versiyon olup olmadığı araştırılmalıdır”

Öncelikle kullanılan robotik teknolojinin yeni versiyon olup olmadığı araştırılmalıdır. Yeni versiyon robotların avantajı; ameliyattan önce bilgisayarlı tomografi (BT) çekilmemesidir. Bilgisayarlı tomografi çekildiği zaman insan vücudunda akciğer tomografisinin yaklaşık 100-200 kat fazla radyasyon yükleniyor. Bu da insan vücudu için çok zararlı. Biz bilgisayarlı tomografi çekilmeden ameliyat yapılmasına önem verdik, onun için robotik diz ameliyatı tercihimiz Bursa’da Kayhan Bey’in hastanesi oldu.

“Doktorun Kaç Tane Robotik Diz Protezi Ameliyatı Yapmış Olduğu Araştırılmalıdır.”

Bunun yanında bizim için önemli olan doktorun kaç tane robotik diz protezi ameliyatı yapmış olduğuydu… Bu işte tecrübesi var mı, aldığı eğitimler yeterli mi, yani iyi bir referansları var mı, biz bunları araştırdık… Ve Kayhan Bey’in 800’e yakın ameliyat yaptığını öğrenince daha da güvendik. Doktorun teknik olarak iyi bilgilendirmesi, ameliyatı detaylı anlatması da karar vermemizi etkiledi.

“Enfeksiyon Riski ve Tedavisi Araştırılmalıdır.”

Ayrıca en çok korktuğumuz şey ameliyatlarda diz protez ameliyat sonrası enfeksiyon riskiydi. Bu konuda da Kayhan beyden bilgi aldık. Enfeksiyon riski çok düşük olduğunu söyledi ama ameliyattır, risk her zaman olabilir dedi. Eğer bir enfeksiyon oluşursa da bunun tedavisi zaten bizim hastanemizde güvenli olarak yapılmaktadır dedi. O da bize bir güven verdi, karar vermemizi kolaylaştırdı. Çünkü enfeksiyon en çok korktuğumuz şeydi. Çok şükür ameliyatta en küçük bir enfeksiyon olmadı, pansumanları da düzenli yaptırdım hiçbir sıkıntı yaşamadım…

Pek çok hasta çeşitli nedenlerle diz protezi ameliyatı sonucundan memnun kalmayabiliyor. Bu nedenle, Mustafa Bey için de robotik diz protezi ameliyatı olanların yorumları çok önemliydi. O da başkalarına yardımcı olmak ve bu ameliyattan gördüğü faydaları paylaşmak için deneyimlerini anlattı. Siz de diz kireçlenmesi yaşayan başka hastalara yardımcı olmak istiyorsanız Mustafa Bey’in bu deneyimini onlarla paylaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın. Kas ve eklem sorunlarınız ile ilgili bize her zaman 0505 999 1 777 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın…

Randevu için tıklayınız
Başa dön tuşu