Op. Dr. Kayhan Turan

Op. Dr. Kayhan Turan - Diz Protezi

Diz Protezi


Diz protezi ameliyatı ya da diz artroplastisi dizde ileri derecede kireçlenmesi ve eklemde zayıflama şikayeti olan hastaların ağrılarını azaltmak ve daha iyi hareket alanı sağlamak için uygulanan bir işlemdir. Çoğu vakada, kıkırdak yapısı bozulmuş, eklem yüzeyi aşınmış ve işlev yapamaz durumdadır. Bu durum dizde ağrı ve dengesizliğe neden olur.

Total Diz Protezi, hasar görmüş kıkırdak ve kemik dokusunun çıkartılarak yerine hareket eden fonksiyonel bir implant yerleştirilmesi işlemidir.

Aşağıdaki durumlar görüldüğünde cerrahi işlem gerekebilir:

Dizde hareket kısıtlılığı ve şişlik varsa,
Gün boyunca ve dinlenme esnasında ağrı oluşuyorsa,
Yürürken, ayağa kalkarken ve merdiven çıkarken zorlanma ve ağrı oluyorsa,
İlaç tedavisi ve fizik tedavinin başarısız olduğu durumlarda.

Diz Anatomisi

Diz eklemi, vücuttaki en büyük ve en karmaşık eklemdir. Diz, üç kemiğin birbirine bağlanmasıyla meydana gelir: bunlar femur (uyluk kemiği) , tibia (kaval kemiği ) ve patella’dır (diz kapağı).

Denge ve düzgün hareketin sağlanabilmesi için bu kemikler birbirine güçlü bağlarla bağlıdırlar. Kıkırdak dokusu ve menisküs gibi diğer yumuşak dokular kemik uçlarını sararak kemiklerin rahatça hareket etmelerine yardımcı olurlar.

İyi bir diz fonksiyonu elde etmek ve fonksiyonu korumak için kasların fizik tedavi ve doğru egzersizlerle güçlendirilmesi çok önemlidir.

Diz Protezi Cerrahi Çeşitleri

Diz eklemindeki hasarın ve kireçlenme tedavisi; dizin durumu, hastanın yaşı ve aktivite düzeyi gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. İlk olarak, fizik tedavi, anti-inflamatuar ağrı kesici ilaçlar ve kilo vermek gibi ameliyat dışı yöntemler uygulanır.

Ameliyat gerektiren çoğu hasta, eklemin tamamen değiştirildiği total diz protezine ihtiyaç duymaktadır. Bu durumda, ameliyat sırasında hasarlı kemik uçlarını keserek yerine implant ya da protez yerleştirilir. Böylece kemikler birbiri üzerinde kolayca hareket edebilir. Bu implantlar genellikle metal ve aradaki plastik parçadan oluşmaktadır. Bazı durumlarda, dizin sadece bir kısmında hasar bulunur, bu durumda unıkondiler diz protezi (dizin tek tarafına uygulanan kısmi diz protezi) tavsiye edilebilmektedir.

Diz protezinin ömrü ne kadardır ?

Cerrahi teknikler, teknoloji ve materyallerin gelişmesiyle diz protezi ameliyatı en başarılı ortopedik işlemlerden biri haline gelmiştir. Çoğu hastada daha az ağrı, hareketlerde artış ve hayat kalitesinde yükselme görülür. Hastaların %85-90’ında protez fonksiyonlarını 15 ila 20 yıl korumaları öngörülmektedir. Zamanla protezlerin aşınması ve yıpranması ağrı, enfeksiyon ve dengesizliğe neden olabilmektedir. Böyle durumlarda, diz revizyon cerrahisi önerilebilmektedir.

Ameliyat sonrası enfeksiyon oluşması % 1-2 oranında görülür. Bazen ameliyattan yıllar sonrada vücuda bakteri girdiğinde diz protezi kendini bu durumdan koruyamaz.

Diz protezi cerrahi operasyonuna hazırlık

Cerrahi operasyona karar verdiğinizde, iyileşme sürenizi ve sonuçları iyileştirebilecek belirli adımlar bulunmaktadır. Operasyondan önce ve sonra doktorunuzun talimatlarını uygulamanız çok önemlidir.

Total diz protezi operasyonu ortalama 1 saat sürer fakat yaklaşık 2 saat kadar operasyon odasında kalmanız olasıdır. Cerrahi işlem tamamlandıktan sonra hastanede kalma süreniz 1 veya 2 gündür. Ameliyat olduğunuz gün Hemşire ya da fizyoterapistiniz oturup kalkmanıza yardımcı olacaktır Ve yürüteçle ve düz bir bastonla yürümeye ve ardından merdiven çıkmaya başlayabilirler.

Diz Protezi

Diz Protezi

Hizmetlerimiz